25 Ağustos 2019 Pazar - 09:09:59

SON DAKİKA

İKİ PORTRE

ENİS ÇANLI

8 Nisan 2018 Pazar | 1568 Okunma


Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Manisa Olay’da iki haber dikkatimi çekti. Biliyorsunuz, yazılarımda herhangi bir kimse ile alakalı isim vererek methiyeler düzmem, yazmam. Bundan sonra ara, ara yaşadığım bu şehir için gerçekten bir çivi dahi de olsa çakan, fikir üreten, çabalayan değerlerimizle alakalı birkaç cümle etmeyi, bende istiyorum.

Şehrimizde herkesin iyi-kötü birbirini tanıdığı, büyüklerini, ailelerini bildiği insan sayısı az değil.

İnanın bazen öyle olaylarla karşılaşıyorum ki üç kuruşluk menfaati için, servetine biraz daha katmak için bu şehirde herkesin bildiği, ama sustuğu o kadar çok gayri ahlaki çıkar ilişkileri var ki, resmen midem bulanıyor. Hiçbir iş yapmadan işgal edilen, sayısız koltukları zaten bilmeyen de yok.

Neredeyse gündüz vakti, Dyojen gibi elimizde fener, “adam” aramaya çıkacağız.

Allah’tan işinde, gücünde güzel insanlarımız da çok. Onlar aklıma gelince moralim düzeliyor.

                        MOSB- DR.SAİT TÜREK

Yaklaşık bir hafta önce ilimizin sanayi alanındaki gururu, yüzakı Manisa Organize Sanayi Bölgesinin, yönetim kurulu başkan ve üyeleri seçimi vardı.

Üyelerinin zenginlikleri ile ters orantıdaki mütevazı tavırlarla yaptıkları hırstan, görgüsüzlükten uzak, bir seçim kongresi icra etmeleri, bana eski yıllarımdaki Türkiye yem sanayicileri veya Türkiye yağ sanayicileri derneğindeki seçimlerimizi hatırlattı. Gazetemizde yayınlanan MOSB kongresi fotoğraflarına uzun, uzun baktım.

Manisa’mızın gururu, gerçekten başarılı işadamlığı ve sanayiciliğinin yanında zarafeti ve efendiliği ile her türlü övgüyü hak eden Dr. Sait Türek kardeşimizin MOSB yönetim kurulu başkanlığına oybirliği ile tekrar seçilmiş olmasından dolayı çok mutlu oldum. Ortaokuldan sınıf arkadaşım olan Nihat Akyol’un da Sait beyin danışmanlığını yapıyor olması, ayrıca bir gurur kaynağı.

Sağlıklı ve başarılı bir dönem geçirmelerini dilerim. Bizler belki göremeyiz, ama Hasan Türek jr.’da, babasının izinden giden Sait bey gibi, o da babasının izinden gider inşallah!

MOSB’nin kendi enerjisini üreten, kendi lojistiğini sağlayan mükemmel bir sanayiciliğin icra edildiği yapısının olmasının aksine, yeni alan sıkıntısı çekmesi, 2 km. ötede oturan “dar beyinlerin, rant arayanların” yüzündendir. Umarım bir gün şehrin içine de akıl yağmurları düşer.

                    MAGİDER-AYBERK ALOĞLU

Ara, ara basına verdiği demeçlerinde girişimciliğe dair fikri tezlerini açıklayan Magider başkanı Ayberk Aloğlu’nu beyanatlarını dikkatli okuyorum.

Bugüne kadar Manisa’da STK’lar da görülmeyen özelliklerden birisi de sadece derneğe ait değil, toplum adına da bir takım projeci tasarımların düşünülmesi, fikir oluşturulması, rapor haline getirilip tartışılması çok önemli.

MAGİDER başkanının ve arkadaşlarının bu istek ve arzularını daima diri tutmalarında fayda var. Çok eksikleri var, ama doğru yoldalar.

Genellikle seçildikleri yerlere artı değer katmak yerine, kendi mevzilerini tahkim etme sevdasındaki insanlar yüzünden ilimizden çıkan sanayici ve de gerçek manada işadamı sayısı nüfusumuz ile ters orantılıdır.

Her zaman söylerim: “tüccar zihniyetli kafalardan ne işadamı, ne de sanayici olur”!

Ayberk beyin MSTO’nın başkanlığına aday olması çok önemli. Kendisini hiç tanımam. Tanışmadım. Eğer geçmişte yaşadığımız terzilerin, kasapların, marangozların, yurtdışı fuarları ziyaretine gidenlerin kopyası zihniyet yeniden hortlatılacaksa, bu koltuklara Ayberk bey dahil, kimse oturmasın!

               SANAYİCİLİKTE BÜTÜNSELLİK

Manisa’da ihtisas organize sanayileri olarak kurulan ve kurulması düşünülen, proje veya inşa safhasında olan yerler mevcut. Lakin yapılan yatırımların lokal ve günlük düşüncelere kurban edilmesini bir türlü kabullenemiyorum.

Mesela, Akhisar zeytin sanayi ihtisas bölgesinde yem fabrikasının kurulması gibi. Yine Turgutlu’da salamura ve gıda sanayi bölgesinde talaşlı metal sanayilerinin yan yana yapılması gibi.

Mesela hem bağcılık yapmayı, hem seracılık yapmayı, aynı zamanda buhar enerjisinden istifade etmeyi düşünen ve bunu da “Alaşehir tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi” diye yutturmaya çalışan uzmanları duyunca da resmen çıldırıyorum.

“Önce zehir içelim, sonra da antidotunu” misali.  

           SANAYİCİLİKTE YENİDEN YAPILANMA

Manisa’nın markalaşmış, ünü yurtiçi ve yurtdışına taşmış gıda sanayileri var. Lakin sayıları çok az. Kendisine gıda sanayi süsü veren işletmelerden ise hiç bahsetmiyorum. İhracat yapıyor olmaları bile durumu kurtarmıyor. Al-sat modelinin zaten geleceği de yok!

Teknolojik gelişmelere uygun “üst segment gıda ürün” üretimine bir türlü geçemeyen başta kuru üzüm ve benzeri ürünlerle alakalı katma değer artırımı yapılacak pek çok iş alanı var. Yabancı ortak girişimine veya know-how transferine açık beyinler konusunda ciddi sıkıntımız var. Girişimciliği internetten bilgilenmek gibi algılayanlarla zaten bu işler hiç yapılamaz.

Ülkemiz sanayiciliğinin sıkıntısı çok da, iki temel sorunu hala çözülemedi. Bir tanesi kapasite kullanımında ve rasyonel süreklilik konusunda çok ciddi açmazlarımız var. İkincisi de, biraz büyüme yakalayan sektör sanayicisinin karlı gördüğü başka iş kollarına da el atması yüzünden sermaye yapısı gücünün azalmasına bağlı sıkıntılar.

Bizim gibi ekonomi parametrelerinde istikrarsız dalgalanmayı sık ve kriz tarzında yaşayan ülkelerde çözümler çok sınırlı. Özellikle ithal ikameli üretim yapan, iç piyasalara yönelik sanayicilerin şu aralar müthiş derecede başlarının ağrıdığını bilmek kehanet değil.

4.0 sanayi devrimini, yatırımlarını konuşmak güzel de, ülke sanayimizin katma değeri yüksek ürün, enternasyonal markası olan firmaları yoksa bırak yatırımını, devrimi konuşulsa ne olur ki?

Üretiminin % 65’ini ihraç etmeyen sanayiyi bana kimse methetmesin. Hep diken üstünde, sürekli stres altında sanayicilik mi olur?

Olunca da ekonomik istikrarımız böyle oluyor işte.

ENİS ÇANLI

8 Nisan 2018 Pazar | 1568 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks