17 Ekim 2019 Perşembe - 17:52:23

SON DAKİKA

İFTARLIK SEÇİM

ENİS ÇANLI

29 Mayıs 2018 Salı | 1759 Okunma


Ne bahardayız ne de yaz da. Biran gök deliniyor, sanki tepemize kova ile su dökülüyor. Sonrasında ve anında gökyüzü pırıl, pırıl güneşli, biraz hareket edince de ter içinde kalıyoruz.

Kadın gündüz başörtülü, oruç, namaz, dua, akşam olunca frapan bir giyim, makyaj, saç bakım işe çıkınca, tanıdıkları sormuş;

“Bu ne hal? Gündüz rahibe, gece fahişe”!

“Eh, napayım? Tersini yapsam, gündüz taşlarlar, gece tutsam haşlarlar”!

                    ORUÇ KAFA SEÇİM

Oruç ibadetini yerine getirenlere ne mutlu. Mazereti olanlara da Allah hidayet etsin.

Hem oruçlu, hem işinde olan, ekonomik krizden istemese de etkilenen, borcu olan, üstüne akşamına da televizyonda “ülke kurtaran, yürekli aslan” programlarını seyredeyim derken, gözüne uyku girmeyen bir millet olduk.

Hele sokak ortası, cumhuriyet veya cami meydanlarında iftar sofraları, ihtiyacı olan, olmayan herkesin mutfak masrafından hiç olmazsa asgari 500 Tl. tasarruf peşinde koşması, hepsi bildik manzaralar.

Bu sene üstüne birde seçim eklenince vekil adaylarının, belediye başkanlarının aşçı, belediye çalışanlarının ve parti yetkililerinin komi ve teşrifatçılık yaptığı günlere tanıklık ediyoruz.

Ne hikmetse odasının veya derneğinin aidat paraları ile güya hayır işlediğini zanneden başkanlar henüz “iftar sofrası sahasına” inmediler.

“Seçim var, tarafsız görünelim” hesabı güdülüyorsa STK’lar israftan kurtuldu diyebiliriz. Öyle ya, patlayıncaya kadar ye, sonrada birisi ellerinizi açtırıp dua ettirsin: “Allah’ım olmayan kullarına da ver, ya rabbim”!

“Sizler vereceksiniz a mürailer! Allah bu yüzden size vermiş işte”!

       SEÇMEN DİYOR Kİ…

Memlekette işsizlik var mı, var!

Memlekette kalifiye işçi arayan var mı, hem de çok!

İşyerinde çalıştıracak, işten anlayan eleman bulamamaktan yakınan insan çok mu, hem de nasıl!

Çare söyleyen var mı, YOK!

Ekonomi çarkları dönüyor mu, evet!

Peki değirmenden yeteri kadar un çıkıyor mu, hayır!

Çözüm, öneri getiren var mı, YOK!

FETÖ, PKK kimin sorunu, devletin!

Hukuk, bağımsız yargı kimin meselesi, devletin!

Kalkınma kimin işi, devlet+özel sektörün!

Enflasyon, kur, cari açık, bütçe açığı, maaş artışı kimin problemi, siyaset kurumlarının!

Ey liderler!

Ey siyaset kurumları!

Bırakın şu seçmene “rüşvet verme” işini!

Zaten yeteri kadar ahlaksız, karaktersiz bir toplum olduk! Çare üretecek olan sizsiniz! Çaresiz bıraktığınız ise biziz! Ya bu işi adam gibi yapın, ya da defolun gidin, yapacakları seçelim!

         APTAL YERİNE KONAN SEÇMEN

Önce, ekonomide istikrar sağladığını iddia ederek halkını bir şekilde “aptal” yerine koyduğunu kabul edeceksin!

Nasıl ki insanın ikişer gözü, kaşı, kulağı var, ekonominin de kendine özgü değişmez kuralları vardır.

Bu ülkede her yıl üstüne koyarak artan cari açığımız var mı, var, resmen facia!

Tam on yıl (2002 dolar 1.60 Tl., 2012 dolar 1.80 Tl.) yıllık ortalama % 8 enflasyona rağmen döviz kurunu sabite yakın rakamda tutuyorsan, işin uzmanlarının aklına ilk önce “kara para” gelir. Ama böyle bir şeyi belgesi olmadan kimse de iddia edemez. Eğer kalkar yıllarca, “düşük faizli bedevi dövizi buldum” diye alır, cari açığını kapatır, borcunu arttırır, üstüne de yatarsan, “yediğin Arap hurmalar, günü gelir seni tırmalar”!

Yüksek cari açığa rağmen, döviz kurunu dalgalı yerine, sabite yakın seviyede tutarsan, bu ülkeyi ucuz ithalata yönlendirirsin, iç ekonomik dengeleri bozarsın, aşırı borç yükünün altına girersin, sonrasında ayılıp, tedbir almaya kalksan bile ne ayar, ne de dikiş tutturamazsın!

Yukarıda saydığım sorunları vatandaş olarak ben çıkardıysam beni cezalandır. Benden fazla vergi al! Harcamalarıma bile vergi koy. İsraf ediyorsam, müsriflik yapıyorsam, her şeye zam yap!

Yok, eğer siz siyaset kurumları beceriksizseniz kendinizi cezalandırmak yerine cilalayarak bileti biz vatandaşlara kesmeye kalkışırsanız, unutmayın, sizi biz cezalandıracağız!

95 yıllık cumhuriyet tarihi, sizin gibi siyasi kadroları inanın hiç görmedi.

     İNSAN ÜRKMESİ, HAYVAN ÜRKMESİNE BENZEMEZ

İktidar-ana muhalefet boşu boşuna mahalle, köy, bucak, belde kahvehanelerine hiç gitmeyin! Hele iktidar partisinin yönetici ve vekil adayları iseniz, hiç gitmeyin.

Gerçi iftar, teravih deyip meydan sofraları ve cami önleri haricinde siyasilerin vatandaşa “nasılsın” diyecek yüzünün olduğunu sanmıyorum. Diyemezler, inanın vatandaşın cevapları çok sert.

Ne AKP, ne CHP, ne de MHP.

16 yıl be arkadaş!

Biriniz iktidar, ikiniz muhalefet.

İçimizi kurutup, tükettiniz!

              SATIYORUMMMM…SAAAATTIM!

İki milyon lüks konut yapıldı bu ülkede. İnşaat sektörü bayram etti. İyi güzel de ekonomi çarklarını sırf beton ve demire gömersen bedeli de ağır olur. Nitekim oldu da.

Devlet bu konutları yapan inşaat şirketlerine “hazine garantili Arap sermayesinin” gelmesini sağladı. Çoğu satılamayan bu konutların parasını şimdi biz ödeyeceğiz. Ali Ağaoğlu gibileri değil!

Şeker fabrikalarını sattık. Merkez bankasının döviz stokunu da neredeyse yarıya indirdik, “dünya liderimize” inat faizleri yükselttik, döviz kur artışını ancak frenleyebildik.

Ekonomimiz hamdolsun, iyi yolda???

Malum, vaatleriniz var. Her emekliye 1000 Tl. vereceksiniz. Para basacaksınız, ama yetmeyecek. Bu aralar ayrıca “milli gururumuz” ASELSAN’ı da halka arz ediliyor, orayı da biraz tırtıklayalım istiyorsunuz.

                 DURMAK YOK, YOLA DEVAM..

Her seçim zamanı olduğu gibi yine bu seçim sath-ı mahallinde bol miktarda “petrol rezervi bulduk”. Stratejik maden kazılarına başladık. Yerli enerji kullanım oranımız hızla arttı. Bor, nikel gibi stratejik madenleri kendimiz çıkartıp, zenginleştirip, kendimiz kullanıp zengin olacağız. Yerli araba yapmak için arsa bakıyoruz. Kendi jet uçağımızı yapmak için marşa bastık. Yeni akıllı füzeler yaptık, deniyoruz. Sadece çocuklarımıza değil, bütün millete Dede Korkut okuyoruz. Ok atmasını öğreniyoruz.

İyiyiz vesselam.

 

ENİS ÇANLI

29 Mayıs 2018 Salı | 1759 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks