25 Ağustos 2019 Pazar - 15:01:00

SON DAKİKA

İÇİMİZ ŞİŞTİ

ENİS ÇANLI

18 Mart 2018 Pazar | 1387 Okunma


Toplum olarak iki konuda zihnimiz yoruldu. Afrin-zeytin dalı harekatı ve fi tarihinde yapılacak seçimler. Aslında ikisinin de önemi ve hayati sonuçları var.

Bu satırları yazarken çok şükür başka Mehmetçiklerimizin burnu kanamadan “TSK, TÜM AFRİN VE BÖLGESİNDE KONTROLÜ SAĞLADI”.

“18 Mart ruhunu” tekrar yaşatan kahraman ordumuza ve onların kahraman mensuplarına, yaşayan, şehit ve gazi olan evlatlarımıza rabbim yar ve yardımcı olsun!

               MEDYA-SİYASİLER, KAFAMIZI ŞİŞİRDİ

Konu sıkıntısı çeken medyanın ve üretkenliğini kaybetmiş siyaset kurumunun iç bulantısına çevirdiği haber ve tartışma programlarında, sürekli ve ayni yüzlerle ifade edilmesinden hepimize gına geldi.

Afrin ile alakalı sadece eski özel kuvvet mensubu Mete Yarar ve Abdullah Ağar’ı büyük bir dikkatle izliyor, dinliyorum. Gerisi içi boş gevezelikler.

Seçim demeyin Allah aşkına! Birisine daha 12 ay, diğerine 18 ay var. Bu kadar avare, boş işlerle kafasını yoran bir toplumu dünyayı dolaşsanız, bulamazsınız.

                            BÜTÇE AÇIK VERDİ

Bütçe disiplini bozuluyor. Eskiden artı veren kamu maliyesinde ibre eksiye döndü ve aylık mali bütçe açığı 1.9milyar lira oldu.“Seçim ekonomisine” erken girilince bu durumun oluşması normal. Devletin KDV ve gelir vergisi tahsilatın da ciddi oranda bir düşüş var.

                          SESSİZCE DEVALÜASYON OLDU

Türk lirası bir hafta içinde Dolar ve Euro karşısında %3.57 değer kaybetti. Sağlam ekonomilerde bu rakam taş çatlasın bir yıl boyunca oluşmakta. Anlaşılan o ki, Moody’s boşuna kredi notumuzu durağandan, eksiye düşürmemiş. Bir çeşit alarm zili çaldı.

Ayrıca dövize bağlı cari açığımız bir yıl öncesine göre iki kat arttı ve hala düzelme eğiliminde de değil. Bu da ilave yük getirecek. Yetmedi, özel sektör dış borç yükü katlanamaz boyuta gelirse, korkarım pek çok şirketi yabancı sermaye yok paraya elimizden alabilir.

                          İTTİFAK CEPHESİ

Mahalli seçimleri kaybetmek istemeyen milli mutabakat cephesi şimdi de özellikle B.Şehir Belediyelerini de pay etme konusunda antlaşacaklar gibi.

Başkan seçiminde ittifak adayına, meclis üyeliklerinde ise, her parti kendi adaylarına oy atacaklar.

Eğer bu yeni fikir onay alırsa, Manisa B. Şehir Belediye Başkanı isminde bir değişiklik olmayacak. Hem de bu sefer ezici çoğunlukla gelecek gibi.

                          DİPLOMATİK ALÇAKLIK

Geçtiğimiz hafta ABD Hollanda büyükelçisi Amsterdam’da Türkiye karşıtı eylemler için parlamento binası önünde kurulan PKK propaganda çadırlarını ziyaret edip, terör destekçilerine “bir şey isteyip, istemediklerini” sordu.

PKK Birleşmiş Milletler kararı ile “terör örgütü” ilan edilmişti. Peki, şimdi bu ne? Amsterdam’dan Türkiye’ye neyin mesajı verilmek isteniyor?

Ülkemizde “DEAŞ’a devlet yardım ediyor” diye yaygara kopartan içimizdeki “alçakların” neden ABD için sesi soluğu çıkmıyor?

ABD eski Ankara büyükelçisi açıkladı. “Suriye’deki Esed güçlerine ve DEAŞ hedeflerini bombalamak, PKK’ya da yardım için havalanan jetlerin iniş-kalkış yaptığı yer İncirlikmiş”. Ne tuhaf değil mi? Hem PKK’ya destek çık, hem de bizim havaalanını kullan.

Çok açık ve net ifade edelim. Şu anda ABD’de bizim “28 Şubat” zihniyetine benzer bir durum yaşanıyor. Başkan Trump artık onların deyimi ile “topal ördek” değil, Pentagon tarafından “siyasi kukla” konumuna sokulmuş vaziyette.

                  DEVLET-VATANDAŞ ONURU

Kimse kusura bakmasın, “ulusal tepki” konusunda millet olarak “SIFIRIZ”.

ABD askerimizi şehit eden terörist PKK’ya destek çıkıyor, binlerce silah veriyor, FETÖ ve üyelerini teslim etmiyor, devletimizin bir bürokratını suçsuz yere hapse atıyor, yargılıyor, demir-çelik ürünlerine aşırı vergi uyguluyor.

Ya biz ne yapıyoruz?

Kolasını, kahvesini, pizzasını, hamburgerini, yiyoruz, içiyoruz, velhasıl zıkkımlanıyoruz. İphone telefonunu, tabletini alıyoruz. Gidin G. Kore’ye. Hiç birisinin elinde İphone var mı acaba? Hepsi kendi ülkesinin telefonu Samsung’u kullanıyor.

             VESTEL TELEFONU AL. BIRAK İPHONE’U, SAMSUNG’U

Bu ülkede 30 milyon insanın boğazına giren lokmanın geliri tarımdan. Devlet, her sene üreticisine yaklaşık 6 milyar dolara yakın destek sağlamakta.

Her sene sadece hava olsun, teknoloji de bir tık daha iyi diye gençlerimiz yemiyor, içmiyor değeri 200 dolarlık telefon ve tablete 1500 dolar para veriyor, kredi çekiyor, taksitle borçlanıyor, telefonunu yeniliyor. Yılda yabancı firmalara, daha doğrusu havaya giden para tam tamına 4.5 milyar dolar.

Bir çiftçi İPhone veya Samsung telefon almak için 2.5 ton k. üzüm veya 14 ton mısır karını vermek zorunda. Hale bak! Birisi kamyon yükü, diğeri elin yarısı kalınlığı kadar.

Sıradan asgari ücretli bir işçi ise yemeden, içmeden, harcamadan 4 aylığını vererek ancak İphone veya Samsung telefon alabilir. Resmen “aptallık”.

Manisa halkına İŞ-AŞ veren, ülkesine katma değer yaratacak elektronik sanayi ürünleri üreten VESTEL’İN cep telefonundan kaç kişinin cebinde var? Kaç kişinin evinde “Vestel beyaz eşya” var? Adamlar Avrupa’ya ihraç ediyorlar, biz almıyoruz. Şu “gavur malı seviciliğinden” vazgeçelim artık.

Protesto edelim, ABD ürünlerini boykot edelim diyen birileri yok mu bu ülkede? Şu bizim STK’lar ne işe yararlar Allah aşkına? Hepinizin elinde Manisalı olarak birer tane Vestel telefon olsa, karizmanız mı çizilecek?

               EZİK YAŞAMAK HOŞUMUZA GİDİYOR

Hollanda her fırsatta bizi aşağılamak için her türlü hareketi, söylemi kullanmaktan vazgeçmiyor. PKK’ya yardım ediyor, destek çıkıyor, bakanımızı kovalıyor, belediye başkanına “ülkeme gelemezsin” diyebiliyor.

Ya biz?

Acaba kaç vatandaşımız “ya bu Hollanda bize ne satıyor acaba, bize sattıkları hiçbirisini almayalım” diyecek kadar omurgalı.

Yunanistan DHKP-C’li teröristleri ve FETÖ’cü kaçak subayları vermiyor, karasularımızı ihlal edip, Kardak krizini gündem de tutuyor.

Ya biz?

Bakalım bu sene yazın, Yunanistan’a ve Ege adalarına kaç “ahmak” vatandaşımız turist olarak utanmadan, sıkılmadan gidecek?

Ermeni soykırımını kabulü, AB tam üyeliğimize şiddetli muhalefet, bize mermi dahil, parası ile verdiği silahların Afrin’de kullanmasına karşı çıkan Almanya’ya da kısmi boykot neden başlatılmaz.

                     ZAVALLI KONUMUNDA OLMAYALIM

Gençler! Bırakın şu içi boş “milliyetçilik” demagojilerini. Birazda ülkenizin menfaatlerine kafa yorun. İnternette sapma sapan işlerle fenomen olmaya çalışacağınıza, birbirinize kampanya haberleşmesi ve örgütlenmesi yapın!

Unutma! Sana işi Ne Almanya bulacak, ne Hollanda, ne Avusturya.

Hangi ülkenin malını tüketiyorsan git, kendine, evladına o ülkede iş ara!

               MANİSA CHP’NİN KAFASI KARIŞIK

Çok değerli, rahmetli bir ağabeyimizin mahdumu CHP il başkanı Semih Balaban, kurultay öncesi Manisa’da yaptığı basın açıklamasında CHP’nin geleceğine ışık tutacak bir öneri de bulundu.

“İki dönem partisini iktidara taşıyamayan genel başkan bir daha aday olmasın”! On numara fikir, etik bir siyasi duruş.

Manisa CHP tarihinin gelmiş geçmiş en önemli görevlerinden birini icra eden parti gurup başkanvekili, milletvekili Özgür Özel, malum Kılıçdaroğlu ekibinin A takımında.

Kendisinin kimyasına da uygun, daha diplomatça ve devlet adamı üslubu ile siyaset etmesini beklerken, tersine “kasaba politikacısı” kimliğine bürünmesine şahsen anlam veremiyorum. Ve de hemşerisi olarak yeri gelmiş iken üzüldüğümü de ifade etmek isterim. Belki de siyasi geleceği ile alakalı benim beklentim yüksekmiş.

Bülent Tezcan’ı tanımam. Ama Özgür Özel’in CHP adına vatandaş ağzı ile “cazgırlığa” soyunması şık durmuyor, olmuyor. Nüktedan havasına uygun, kullandığı kelimelerini öfke, sinir ve kırmızı bir yüz ifadesi ile sunmak yerine, ders verir gibi, daha sevimli, daha güler yüzlü ve ironisi yüksek dozda takdim etmesinin kendisine daha da bir hava katacağını sanıyorum.

Bu kabadayı üslubunu çok eskiden Süleyman Genç, Yüksel Çakmur, sonrasında Kemal Anadol, Ali Topuz, son zamanlarda Muharrem İnce gibi politikacılar denediler. Başta hoşa gittiklerini zannedilen bu tipler, zaman içinde en büyük tepkiyi parti içinden aldılar. Neyse.

Manisa il teşkilatının iki dönem başkanlık önerisi kurultay da reddedildi.   Kurultay esnasında beklerdim ki il Başkanı S. Balaban’ın önerisi Özgür bey tarafından gündemde savunulsun.

Eğer savunuldu ise Özgür beyin genel merkezde gücü yokmuş ki, reddedildi. Yok, savunulmadı ise, Manisa CHP teşkilatında çatlak ve uyumsuzluk veya çekişme var. Zaman ne gösterecek bakalım.

ENİS ÇANLI

18 Mart 2018 Pazar | 1387 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks