23 Mayıs 2019 Perşembe - 01:55:38

SON DAKİKA

HERKESİN KEYFİ YERİNDE

ENİS ÇANLI

15 Mart 2019 Cuma | 631 Okunma


Yarın, MHP genel başkanı Sayın Devlet Bahçeli Manisa'da yapacağı mitingle, halka seslenecek.

Söyleyeceklerinin pek çoğu Türkiye'nin her yerinde söylediği, sizin de televizyon haberlerinde duyduklarınızdan farklı olacağını sanmıyorum. Genel seçim havasında geçen, ama seçmene dokunan sözlerin çok az kullanıldığı siyasi bir atmosfer yaşıyoruz.

AĞLAMAYAN ÇOCUĞA

Bir sürü "münafık" çıkmış, "işler kesat, ekonomi bozuk, insanlar borçlu, geçinemiyor, vatandaş isyan halinde, vs" diyor.

Her Allah'ın günü sizler gibi bende televizyon ve internet haberlerini izliyorum, okuyorum. Gazeteleri göz gezdiriyorum.

En tepedeki TÜSİAD'dan, TOBB'dan, MUSİAD'dan, ESNAF SANATKARLAR KONFEDERASYONUN''dan, ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ'NDEN, başkan ve yönetim kurulu üyelerinden hükümeti uyaran, çatan, kızan, beyanat veren oldu mu? Oldu da acaba, ben mi görmedim, duymadım?

“Yalaka olmak hoşumuza gidiyor” demenin kamuflajı şu herhalde: “korkuyoruz”!

Hadi ülkeyi klavye başında ben kurtarmayayım. Ya Manisa'da?

İşsizlik var mı?

Olsaydı, muhalefet, sendikalar ortalığı çınlatmaz mıydı? Var mı gür bir ses? YOK!

Esnafın işi bozuk mu? KESİNLİKLE HAYIR!

Bozuk olsaydı, işi bozulan esnafın meslek odası çıkar "yandık, bittik, mahvolduk" falan derdi, arkasından da esnaf ve sanatkarlar odası başkanı çıkar, gerekli yerleri uyarırlardı. Var mı uyaran, kızan, bağıran, sesini yükselten? KESİNLİKLE YOK!

Güya çiftçi "çok dertliymiş, kızgınmış". Neden? Sadece zirai ilaca ve gübreye gelen zam yüzde 70-110'muş da ondan. KÜLLİYEN YALAN! Kimse(ben münafık hariç), iktidara kızgın falan değil!

Çiftçi kardeşimiz şikayetçi olsaydı ne yapılması lazımdı? İlçelerdeki ziraat odaları başkanları, Ankara'daki genel merkezdeki saksılardan sorumlu genel başkanın hükümete ve ilgili bakana şikayetleri aktarması gerekirdi, değil mi?

Var mı böyle bir hamle? KESİNLİKLE YOK! Hele Ziraat odası başkanlarından bir tepki var mı? HİÇ YOK!     

Peki, küçük sanayi de işler nasıl? Halk tabiri ile tıkırında herhalde! Homurdananlar varmış. Çıksanıza ortaya! “Saklanan tavuk değil, söylenen horoz” olsanıza?

BU ÜLKE DE GÜZEL ŞEYLERDE OLUYOR(!)

Çarşamba günü Tarım bakanımız Kars'ta idi. Onlara müjdeli haberlerle gitti. Devlet Karslı vatandaşına alacağı her yüz liralık kredinin 70 lirasını "hibe" olarak verecek! Ne için?

"KAZ BESLEME PROJESİ".

Yakışır Karslı kardeşlerimize(!)

Bizim Manisalılar da "düşünceli insanlardır". Tarım bakanımız şehrimize de bir proje ile gelse ne iyi olur, değil mi dostlar? Mesela;

"HİNDİ PROJESİ”.

Düşün babam, düşün(!)

YURDUM İNSANI VE ZEKASI

Kasım-Aralık-Ocak. Zannedersin Haziran-Temmuz-Ağustos yaz ayları. Bütün kış boyunca domates, biber, patlıcan, kabak, salatalık, taze fasulye fiyatlarının "ne kadar yüksek(!) olduğunu" televizyonlardan izledik, yorum yaptık, hükümete çattık.

TANSAŞ çadırlarındaki düşük fiyatlara baktık, şaştık, kaldık. Kime inanacağımızı bilemedik. O haberleri bizlere sakız gibi çiğnettiler, modası geçti. Sıradaki haber başka. Adama akıl tutulmasında zirve yaptırır.

Soğan ve patatese ne olduysa bir anda fiyatları yükseldi, başladık "pahalı, vatandaşı soyuyorlar, bunlara hep hükümet sebep" demeye.

Ülkede soğan ve patates erken bitti, bitecek vaziyette. Çünkü geçen sene para etmiyor diye az ekildi, soğanda çürüme hastalığı da cabası, rekolte az çıktı. Haliyle stoklar azaldı. Mallar da köylerdeki depolarda. Çiftçisi, stokçusu fırsat bu fırsat, öpüyor vatandaşını istediği yerinden!

Ama halkımız "cins". Bir yandan "fakir yiyeceği 5 lira olur mu" diye bağırıp, çağırıyor, öte yandan “vay efendim devlet çiftçisini (stokçuları) nasıl tehdit edermiş” diyen muhalefeti alkışlıyor.

Hükümet ne yapsın millet ucuz yesin diye Mısır, Somali, Suriye'den soğan-patates getirdi, fiyatlar anında yarıya düştü.

Bu seferde "Vay efendim, kendi kendine yeten ülke nasıl olurmuş da soğan-patates ithal edermiş, böyle hükümetin, iktidarın....."!

Vatandaşın bu aralar durumu çok vahim. “Beyinler iyice yumuşadı, oksijen gitmiyor”.

UYANIK GEÇİNENLER

VATANDAŞ!

Kendini “ENAYİ” durumuna düşürme!

Basının gazına gelip, kış ayında yediğin yaz sebzesine "pahalı diye hükümete bağırıp, çağırırsan birileri çıkar sana "AVANAK" der!

Elin ABD'lisinin 250 liraya mal ettiği cep telefonuna 7 bin lira verip, cebine koyup, sonra da "ülkemizi saman-soğan-patates ithal edecek hale düşürdüler" diye bağırıp, çağırırsan, birileri çıkar, sana "DANGALAK" der!

Bankada birikimin olmadan tüketici kredisi ile araba almaya kalkarsan, olmayan paralarla alışveriş yapıp, tatillere gidersen, o kredi kartın bir yerlerinde patlar, acıdan bağırıp, çağırıp hükümete çatarsan, birileri çıkar, sana da "SALAK" der!

Unutma!

Siyasetçinin çaldığı tef’in önünde “AYI” bile oynamaz!

 

ENİS ÇANLI

15 Mart 2019 Cuma | 631 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA PROTOKOLÜ MOSB'NİN İFTARINDA BULUŞTU
SIYASET
Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar programı bu yıl da devam etti
22.5.2019

79

MANİSALILAR AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAYACAK
YAŞAM
Merkezefendi Devlet Hastanesinde 'Geleneksel Tıp Polikliniği' açıldı
22.5.2019

112

KABLO HIRSIZLIĞINA 4 GÖZALTI
GÜNDEM
MANİSA'nın Yunusemre ilçesinde, 300 metre kabloyu çalarak hurdacıya sattığı belirlenen 4 kişi, jandarma ekipleri tarafından yakalandı.
22.5.2019

122

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks