20 Mayıs 2019 Pazartesi - 17:43:34

SON DAKİKA

HASAN TÜREK İN BÜYÜK HAYALİ

ENİS ÇANLI

25 Nisan 2019 Perşembe | 459 Okunma

Bundan iki-üç ay kadar önce bir harita gördüm. Gerçekten çok heyecanlandım.

Mevcut MOSB’nin batısında miktarını bilmediğim bir alan Alman otomotiv devi Volkswagen firmasına teklif edilmiş. Doğru olmasını çok istediğim, güzel bir haber.

Şehrimize otomotiv fabrikası kurulma konusu, biz eski Manisalıların içinde ukde olarak kalmış bir sızıdır.

MOSB AZİMLE KURULDU, ŞEVKLE BÜYÜDÜ

1966 yılında yapımına daha başlanılmadığı halde MOSB’nin bünyesinde kurulması kararlaştırılan, Sanayi ve Ticaret bakanlığında ön protokolleri bile imzalanan TOFAŞ, 3-5 cahil toprak ağasının “tarımda işçi sıkıntısı olur” endişesi ile bazı Manisalı m. vekilleri kanalıyla Ankara’ya baskı yapılıp, fabrikanın yapılmaması sağlanmış.

Engel olanlara yazıklar olsun!

Bu konuda çok büyük gayret sarf eden, şu an ki MOSB başkanı dr. Sait C. Türek'in babası, zamanın TSO başkanı rahmetli Hasan Türek ile Manisa milletvekili rahmetli Önal Şakar'ın inanılmaz çabalarını, o tarihleri yaşamış ve dinleyen herkes çok iyi bilir.

Yine zamanın Ticaret borsası başkanı ve belediye başkanının başlangıçta kabul edip, sonrasında organize sanayinin yapımına sermaye koymaktan vazgeçmeleri, Manisalı vekillerin projenin altını oymaları, tipik “Manisalının Manisalıya kazık atma” psikolojisine bağlanabilir.

Uzun uğraşlar sonrası müracaatından 5 yıl sonra H. Türek ve bir avuç arkadaşının azmi ile Bursa’dan sonra ülkede ikinci olarak “nitelikli organize sanayi bölgesine” ilk harç 1968’de atıldı.

TOFAŞ’ın da temeli 1968 yılında Bursa’da atıldı.

SANAYİCİ OLMAK RUH İŞİ

Hasan Türek ne makine, endüstri mühendisi, ne de ekonomistti. Ziraat Bankası arka sokağında traktör yedek parça bayisiydi. Girişimci, sanayici olmayı kafasına koymuş bir çarşı esnafı idi. Organize sanayinde faaliyete anca 1978’lerde yağ sanayi ile geçebildi.

Başkaları tüccar, çırçır, üzüm işletmecisi adı altında Manisa çiftçisini bir şekilde halledip, kolayca zengin olurken, o yağ makinelerinin çark, buhar kazanlarının ıslık sesiyle ömrünü geçirdi.

Ne büyük düşünmekmiş ki, bir esnaf düşünün, genç denilecek yaşta Türkiye'nin en büyük otomotiv devi Manisa'ya gelsin diye çırpınanlara tek başına önderlik etmiş.

Böyle bir ruh, şu anda Manisa’da kimde var?

Bir erkek için iki şeyi olmak cesaret ister.

Birisi adamlık, diğeri sanayicilik.

Bu anıları ve yaşanmışlıkları, günümüzde yarım yamalak eğitimi ve üç beş kuruş baba parası ile sağa, sola hava atan, dernek kurup kendine "girişimci, ihracatçı, genç işadamı" süsü veren, tripler atan yeni yetme Manisalı gençlerin kafasına vurayım da hadlerini bilsinler diye yazıyorum!

BÜYÜK LOKMA, ÇİĞNENMEDEN YUTULMAZ

Kurnaz Almanlar ortalığı kızıştırmak için hemen Bulgaristan'da da yer bakmışlar. Alman cumhurbaşkanına Sofya’da sunum bile yapılmış.

Niyetleri ÇEKYA’da bulunan yüksek nitelikli beş bin kalifiye elemanın bir çatı altında çalıştığı SKODA ve SEAT otomobillerinin HYBRİD ve ELEKTRİKLİ modellerini üretmek.

Bu iş AB üyesi Bulgaristan’da olmaz! Hazırda kalifiye otomotiv elemanları yok! Olsa bile işçilik ücretleri üç bin euro’dan başlıyor.

Hans’ın derdi bizi telaşlandırıp, bizden ucuz enerji, teşvik ve vergi muafiyetleri kopartmak.

Bende işçilik daha ucuz.

Manisa'da küresel ölçekte bir OSB var. Kendi elektriğini kendisi üretiyor. İçinde demir yolu var. Liman yakın. Karayolumuz, otobanımız mevcut, hazır. 

Bir önemli nokta da, Türk tüketicisi olarak sadece 2018 yılında senden 120 bin VW almışım. Ben alacağım, sen gidecek Bulgaristan’a fabrikayı kuracaksın, öyle mi?

Eğer fabrika buraya kurulursa en yakın yerde mutlaka “organize ihtisas otomotiv yan sanayi bölgesi” kurulması lazım”. Yani iş çok büyük aslında.

Neyse sevgili okurlar, sanayiciliği yapanlara ve iyi bilenlere bırakalım. 

SANAYİCİNİN DİLİNDEN SANAYİCİ ANLAR

Manisa'nın siyaset erkleri ve lüzumsuz STK'ları, sizlerden istenen ise çok basit;

Büyükşehir belediyesi Manisa’nın 25 yıllık geleceğini ilgilendiren imar planı üzerinde çalışıyor, ona katkı sunun!

Yeni yapılacak planda bir zamanlar “sanayi bölgesi rezerv alanı” olan Güzelyurt gibi yerler Manisalının yakından tanıdığı üç beş aç gözlü “çakala” peşkeş çekilmesin de, ev, apartman yerine MOSB bünyesinde kurulacak yeni fabrikalar için arsa üretilsin!

 

 

ENİS ÇANLI

25 Nisan 2019 Perşembe | 459 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KALINTISIZ ASMA YAPRAĞI İÇİN BAĞCILAR VE TÜCCARLARA UYARI
GÜNDEM
MANİSA İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, asma yaprağında ilaç kalıntısına dikkat edilmesi ve kalıntısız asma yaprağı elde edilmesi için üreticiler ile yaprak alım satımı yapan tüccarları uyardı.
19.5.2019

202

KAÇAK BALIK AVCILARI DRONE DENETİMİNDEN KAÇAMADI
SIYASET
Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde, avcılığın yasak olduğu dönemde, ruhsatsız tekne ile Marmara Gölü'ne açılarak ağ dökmeye çalışan balıkçılar, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün drone ile denetimi sırasında kameraya yakalandı.
19.5.2019

167

GENÇLİK BAYRAMINDA MİLLİ TAKIM COŞKUSU
SPOR
Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı'nın da yer aldığı Aerobik Cimnastik Milli Takım sporcuları gösterisiyle ren kattı.
19.5.2019

168

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks