20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:02:40

SON DAKİKA

HASAN TÜREK İN BÜYÜK HAYALİ

ENİS ÇANLI

25 Nisan 2019 Perşembe | 730 Okunma

Bundan iki-üç ay kadar önce bir harita gördüm. Gerçekten çok heyecanlandım.

Mevcut MOSB’nin batısında miktarını bilmediğim bir alan Alman otomotiv devi Volkswagen firmasına teklif edilmiş. Doğru olmasını çok istediğim, güzel bir haber.

Şehrimize otomotiv fabrikası kurulma konusu, biz eski Manisalıların içinde ukde olarak kalmış bir sızıdır.

MOSB AZİMLE KURULDU, ŞEVKLE BÜYÜDÜ

1966 yılında yapımına daha başlanılmadığı halde MOSB’nin bünyesinde kurulması kararlaştırılan, Sanayi ve Ticaret bakanlığında ön protokolleri bile imzalanan TOFAŞ, 3-5 cahil toprak ağasının “tarımda işçi sıkıntısı olur” endişesi ile bazı Manisalı m. vekilleri kanalıyla Ankara’ya baskı yapılıp, fabrikanın yapılmaması sağlanmış.

Engel olanlara yazıklar olsun!

Bu konuda çok büyük gayret sarf eden, şu an ki MOSB başkanı dr. Sait C. Türek'in babası, zamanın TSO başkanı rahmetli Hasan Türek ile Manisa milletvekili rahmetli Önal Şakar'ın inanılmaz çabalarını, o tarihleri yaşamış ve dinleyen herkes çok iyi bilir.

Yine zamanın Ticaret borsası başkanı ve belediye başkanının başlangıçta kabul edip, sonrasında organize sanayinin yapımına sermaye koymaktan vazgeçmeleri, Manisalı vekillerin projenin altını oymaları, tipik “Manisalının Manisalıya kazık atma” psikolojisine bağlanabilir.

Uzun uğraşlar sonrası müracaatından 5 yıl sonra H. Türek ve bir avuç arkadaşının azmi ile Bursa’dan sonra ülkede ikinci olarak “nitelikli organize sanayi bölgesine” ilk harç 1968’de atıldı.

TOFAŞ’ın da temeli 1968 yılında Bursa’da atıldı.

SANAYİCİ OLMAK RUH İŞİ

Hasan Türek ne makine, endüstri mühendisi, ne de ekonomistti. Ziraat Bankası arka sokağında traktör yedek parça bayisiydi. Girişimci, sanayici olmayı kafasına koymuş bir çarşı esnafı idi. Organize sanayinde faaliyete anca 1978’lerde yağ sanayi ile geçebildi.

Başkaları tüccar, çırçır, üzüm işletmecisi adı altında Manisa çiftçisini bir şekilde halledip, kolayca zengin olurken, o yağ makinelerinin çark, buhar kazanlarının ıslık sesiyle ömrünü geçirdi.

Ne büyük düşünmekmiş ki, bir esnaf düşünün, genç denilecek yaşta Türkiye'nin en büyük otomotiv devi Manisa'ya gelsin diye çırpınanlara tek başına önderlik etmiş.

Böyle bir ruh, şu anda Manisa’da kimde var?

Bir erkek için iki şeyi olmak cesaret ister.

Birisi adamlık, diğeri sanayicilik.

Bu anıları ve yaşanmışlıkları, günümüzde yarım yamalak eğitimi ve üç beş kuruş baba parası ile sağa, sola hava atan, dernek kurup kendine "girişimci, ihracatçı, genç işadamı" süsü veren, tripler atan yeni yetme Manisalı gençlerin kafasına vurayım da hadlerini bilsinler diye yazıyorum!

BÜYÜK LOKMA, ÇİĞNENMEDEN YUTULMAZ

Kurnaz Almanlar ortalığı kızıştırmak için hemen Bulgaristan'da da yer bakmışlar. Alman cumhurbaşkanına Sofya’da sunum bile yapılmış.

Niyetleri ÇEKYA’da bulunan yüksek nitelikli beş bin kalifiye elemanın bir çatı altında çalıştığı SKODA ve SEAT otomobillerinin HYBRİD ve ELEKTRİKLİ modellerini üretmek.

Bu iş AB üyesi Bulgaristan’da olmaz! Hazırda kalifiye otomotiv elemanları yok! Olsa bile işçilik ücretleri üç bin euro’dan başlıyor.

Hans’ın derdi bizi telaşlandırıp, bizden ucuz enerji, teşvik ve vergi muafiyetleri kopartmak.

Bende işçilik daha ucuz.

Manisa'da küresel ölçekte bir OSB var. Kendi elektriğini kendisi üretiyor. İçinde demir yolu var. Liman yakın. Karayolumuz, otobanımız mevcut, hazır. 

Bir önemli nokta da, Türk tüketicisi olarak sadece 2018 yılında senden 120 bin VW almışım. Ben alacağım, sen gidecek Bulgaristan’a fabrikayı kuracaksın, öyle mi?

Eğer fabrika buraya kurulursa en yakın yerde mutlaka “organize ihtisas otomotiv yan sanayi bölgesi” kurulması lazım”. Yani iş çok büyük aslında.

Neyse sevgili okurlar, sanayiciliği yapanlara ve iyi bilenlere bırakalım. 

SANAYİCİNİN DİLİNDEN SANAYİCİ ANLAR

Manisa'nın siyaset erkleri ve lüzumsuz STK'ları, sizlerden istenen ise çok basit;

Büyükşehir belediyesi Manisa’nın 25 yıllık geleceğini ilgilendiren imar planı üzerinde çalışıyor, ona katkı sunun!

Yeni yapılacak planda bir zamanlar “sanayi bölgesi rezerv alanı” olan Güzelyurt gibi yerler Manisalının yakından tanıdığı üç beş aç gözlü “çakala” peşkeş çekilmesin de, ev, apartman yerine MOSB bünyesinde kurulacak yeni fabrikalar için arsa üretilsin!

 

 

ENİS ÇANLI

25 Nisan 2019 Perşembe | 730 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

144

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

112

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

110

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks