25 Ağustos 2019 Pazar - 14:48:23

SON DAKİKA

HAFTAYA BAKIŞ

ENİS ÇANLI

2 Aralık 2018 Pazar | 1186 Okunma

Bugün pazartesi.

  Ülke tencerede kaynayan su gibi, fokurduyor. Her kafadan bir ses, her önüne gelenden "öldük, bittik" ağlaşma teraneleri, siyaset palavralarını, iğrenç pazarlıkları dinliyor, seyrediyoruz.

  Sokaklarda insan değil de, sanki filmlerdeki “zombiler” gibi birbirini dövmeye, doğrayıp, parçalamaya hazır yaratıklar geziyor. Televizyonunuzu açıyorsunuz. Ekran değil, kabus penceresi mübarek. Sürekli cinayet, gasp, şiddet, kaza, soygun manzaraları. Bu nasıl RTÜK demekten hepimize gına geldi. Bir ülke ve halkı, sistematik algı operasyonları ile bu kadar mı kötü bir hale getirilir?

              İŞKUR

  Salı ve Çarşamba günleri şehrimizde istihdam ile alakalı çok önemli istişare toplantıları yapılacak. Tertipleyen İşkur. Güzel bir çalışma olur inşallah! Naçizane fikrimiz, akademisyenlerin bilimsel nutuklar atmaktan ziyade, soru-cevap yöntemi ile sorunların çözümüne direkt çareleri sunmalarıdır.

  Günümüzde, nitelikli eleman bulma konusunda çekilen sıkıntılar had safhada. Başlıca sebepleri arasında “düz liseleri” ve “imam-hatip okullarını” sayabiliriz. Birileri çıksın da bu iki okullardan mezun olanların üniversite ve işe yerleşme oranlarını söylesin, bizde duyalım.

       MAHALLİ SEÇİMLER

  24 Haziran 2018’de şehrimizde oy attık, milletvekillerimizi seçtik. Seçtiğimiz vekillerimizin Manisa'nın çözüm ve yatırım bekleyen büyük sorunlarından, yapılması elzem devasa projelerinden bihaber olmaları, ya da vatandaşın genelinin sorunlarına karşı duyarsızlıklarına zaten alıştık. Şimdiki derdimiz, zaten onlar değil!

  30 Mart 2019'da büyükşehir, ilçe belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve mahalle muhtarları 5 yıllığına seçeceğiz.

  Bize aday dikte etmeye çalışanlara şunları söylemek lazım:

"Kardeşim, 30 Mart 2019’da Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetinin güven oylaması yapılmayacak! O iş bitti! Belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarları seçeceğiz, hepsi bu!

  Ankara’da, kapalı kapılar arkasında, bizim oyumuz üzerinden iğrenç pazarlıklar yapmaktan vazgeçin! Bu ülkenin vatandaşı, seçmeni “ne robotunuz, ne de koyun sürünüz”!

  Manisa’da yaşayan sakinler olarak, bizlerin derdi başka!

  Benim suyumun akmasını temin etmek yetmez. Bizlere kireçsiz ve kaliteli su içirecek, leş gibi kirli sokakları, kaldırımları, çocuk oyun parklarını, etrafında farelerin gezindiği, bidon yerine yerlere atılan, saçılan çöpleri temizlettireceğine inanacağımız adaya oyumuzu atmak istiyoruz.

  Konut alanlarından uzak, bir seneye kalmaz “keş yuvasına” dönecek lüzumsuz devasa parklara, tarlaları hobi alanlarına çeviren antika fikirlere değil, çarşının, pazarın ucuzluğuna çare arayan, kaldırımları esnaf tarafından işgal edilmiş yerlerde kadınlarımızı, kızlarımızı sözleri ve gözleri ile taciz edenlerden bizleri kurtaracak adaya oy atmak istiyoruz.

  Sırf evine yakacak odun götürecek, eşine dostuna verecek, hatta satacak diye ağaçları katleden, kele çeviren “ağaç düşmanlarına” izin vermeyecek, sokaklarında insanlardan fazla köpeklerin dolaştığı ortalık yerlere yapılan sidik ve b.klarına basmadan yürümemizi sağlayacak bir adaya oyumuzu atmak istiyoruz.

  Belediyeyi yandaş partili, aşırı, gereksiz, yetenek ve meslek yoksunu personelle doldurup, sonrada onlara ne iş vereceğim diye düşünmeyecek adaya oy atmak istiyoruz.

  Benim dinimi mürailik boyutunda siyasi emellerine alet etmeyen, bana karşı marifetmiş gibi kullanmayan adaya oyumuzu atmak istiyoruz.

  Makam arabası yerine yaya gezmeyi, halkın arasına karışmayı, halkı dinlemeyi beceren adaya oy atmak istiyoruz.

  Şehrin bir kısmını nasıl ranta çeviririm hesabı yapmayan, yapanlara göz açtırmayan, yandaşlarını zengin etme derdinde olmayan adaya oy atmak istiyoruz.

  Mevcut caminin 100 metre ötesine üç kişinin bile gelip sabah namazı kılmayacağı yerlere sırf gösteriş olsun diye bir tane daha “çakma Sultanahmet camisi” yaptıranları, mütedeyyin birileri olarak kınamak zorunda kalmayacağımız bir adaya oyumuzu atmak istiyoruz.

  Bu şehirde gözümüzü açtık. Nasip olur inşallah, gömüleceğimiz yerimiz bile belli. Yeryüzünün toprağı açgözlülerin olsun! Bizler "üç maymunu" oynamıyoruz.

  İşte ben o insanların sesiyim.

         KULAKLARA KÜPE OLSUN

  Belediyecilikte, ister başkan ol, istersen meclis üyesi, rant işlerine soyunuyorsan, zihinlerde ve beyinlerde adamın peşini ölünceye kadar, hatta çoluk, çocuğunu, yani geleceğini bile rahat bırakmazlar!

  Eğer o koltuklarda otururken harama uçkur çözersen, arkandan söylenilir, yedi sülalene sövülür, beddua bile alırsın! Her yerde adın geçer, yaptıkların, yediklerin, içtiklerin, çıkar sağladığın partililerin, arkadaşların, hele akrabaların hepsi topun ağzında, her yerlerde konuşulur. Bir tek sen, yiyen, içen tayfası ve ailen, hakkınızda konuşulanları duymazsınız.

  "İyi ama ben yemedim, içmedim" demen seni kurtarmaz! Yiyene, içene, malı götürene göz yumduysan, masum, namuslu numarası yapma, kimseleri inandıramazsın! “Hırsıza göz yuman da, hırsızdır”! Bu milletin büyük bir çoğunluğu “yalakalığı ve yaltaklanmayı” sever. Kim riyakar, kim değil bilemezsin. En yakının bile yüzüne güler, ama her yerde lafları ile altını oyar, durur.

  Her kim ki seni doğrularla eleştiriyor ve senden bir çıkarı yoksa bil ki gerçek dostun odur.

  Zaten bu taşra kentinde malı götürenler tayfasını, sokakta gezen köpekler bile tanır, bilir. Kendini akıllı, milleti saf, aptal sanma!

  O yüzden seçilmek kolay, başkanlık ve meclis üyeliği yapmak çok zordur.

  Tıpkı "adam olmak, dürüst olmak" gibi.   

 

 

ENİS ÇANLI

2 Aralık 2018 Pazar | 1186 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks