21 Temmuz 2019 Pazar - 20:49:28

SON DAKİKA

HADİ ARTIK İŞİNİZE BAKIN

ENİS ÇANLI

14 Nisan 2019 Pazar | 702 Okunma

O kadar anlamsız, sapma sapan, ipe sapa gelmez, absürd konularla meşgulüz ki bir türlü yaşamın gerçeklerine dönüş yapamıyoruz.

En başta siyaset ve seçim palavraları. Sonrasında tarımsal ürünlerdeki anormal fiyat artışları, ekonomideki dalgalanmalar, sosyal hayatlarda hızla başkalaşan değişimler. Gündemimizi hangi zemine oturtacağımızı bir türlü kestiremiyoruz.

Bilişim çağında iletişimimiz koptu.

DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞEY GELECEĞİMİZ OLACAK

Hergün seçimle, geçimle, hergün polisiye adli vakalarla günümüzü geçirdikçe, vatandaşın hak ve adaleti kendi bildiği şekilde aramaya kalkması sonucunda resmen "travma toplumu" olduk çıktık.

Dünyayı ve ülkemizi kurtarmayı bırakalım da biz şehrimize odaklanalım.

BECEREMİYORUZ

"Tarımın başkenti, sanayisi güçlü, ilçeleri büyük, metropol" gibi süslü lafları kenara koyduğunuzda ortaya çıkan manzara "saçkıran olmuş kafa" misali. Yer, yer boş, olan yerde gür, ne "kel" diyebilirsin, ne de "gür saçlı".

Sanayin var. İçinde sana ait olanı sadece işçi tayfası. İşletmelerin var, bazılarını köy deposunda bile kurarsın. Markan yok. Bırak sanayiciyi, sanayici gibi düşünen insanın hiç yok.

Tarım kentisin, doktor, müteahhit belediye başkanlarının kafasına göre meyve ağacı fidanı dağıttığı bir metropolde yaşıyorsun. "Dur ne yapıyorsun, bu il de devletin Tarım müdürlüğü var. Onların planlama programları var" diyeceksin, kurumun adı var, yöneticileri? Allah selamet versin!

600 m. rakımlı alana sera, 500 m. rakımlı alana zeytin, 650 m. rakımlı yere bağ, vatandaş özenmiş keyfine göre ceviz, kiraz, badem. Gölet yapmışsın, dağın tepesinde damlama sulama ile sulanan ağaçlar. Bu mu "planlı tarım"?

Ovada ise işler daha da bir facia. Merak etmeyin, onu da yazacağım!

Hani "iyi ki vekil değilim, bunların alayını kovalarım" deyip, teselli buluyorsun!

EKMEK DEYİP GEÇMEYİN

Evine ekmek alacaksın, market, mandıra vitrinlerinde güya ilçelerin adı verilmiş ekmek cinsleri, sürü, sepet. Alayı "merdiven altı imalat ürünü". Köylerden, kenar mahallelerden, ilçelerden minibüs, otobüs bagajlarında tozun içinde, kasalarda Manisa'ya gönderilen ekmekler. Utanmadan dalga geçer gibi eldivenle poşete koyup satıyorlar.

Bunları vali bey mi denetleyecek?

İzmir'de açıkta satışı yasak diye İzmir-Kadifekale’den gelen "seyyar midye çetesi" var ve yazmıştım. Saat 17'de mesai bitince şehre dağılıyorlar. Vilayet konağı önünde, Şehzadeler belediyesi köşesinde, sekiz meydanında, Karaköy'de, lokallerde, okul önlerinde, internet kafelerde, ana caddelerde fütursuzca midye satıyor ve kimsede sesini çıkartmıyorsa daha önce yazdım, uyardım; "eğer bu iş böyle devam ederse bu çeteden rüşvet alınıyor diyeceğim" diye!

İnsandan fazla farenin dolaştığı imalathanelerden gelen içi kurşun, cıva, arsenik gibi ağır ve zehirli metal içeren bu midyeleri satışına engel olmayan yetkililer, o midyeleri alın da kendi çocuklarınıza yedirin! Ya da tayininizi isteyin, bu şehirden "defolun, gidin"!

APTAL OLMAK SENİN SUÇUN DEĞİL, BABANDAN MİRAS

Manisa'da barajlarda, Marmara gölünde su seviyesi yüzde 35'lerde, İzmir'de ise doluluk oranı yüzde100, fazla su boşa akıtılıp, yok ediliyor.

Ama Manisa'daki Sarıkız ve Göksu yeraltı suları çıkartılıp, İzmir-Karşıyaka'ya gönderiliyor. Altımız boşaldı. Manisalı "Ahmak sürüsü" uyuyor. Gördes barajı kime hizmet ediyor, bilen var mı? Her yaz ovamıza 120 gün su lazım. DSİ "65 gün su verebilirim" diyor. Neden? Çünkü barajda su yok. Kütahya salmıyor, Uşak salmıyor, nereden gelecek su?

Jeotermal başımızın belası. Napıyorsun diyen kimse var mı?

Gördes dağları sülfürik aside boğuldu, Sıkıysa dur desene!

Esnaf ziyaretleri güzel hoş da, ilgilileri biraz dersini çalışsa nasıl olur acaba?

Bu durumda "iyi ki ziraat odası başkanı değilim, yetkilisinin köpeğini bile uyutmazdım" diyorum.

Türkiye'nin en berbat suyunu Manisa halkı tüketiyor. Suyun kullanıldığı her yerde beyaz eşyadan tutun, tesisatlara varıncaya kadar bütün cihazlarımız aşırı kireçten ya bozuk, ya da randımansız çalışıyor.

Kimse çıkıp da "Manisa'nın içme ve kullanma suyu sorunu var, suyumuz yok" demeye cesaret edemiyor. İyi sularımız İzmir'e, kireçlisi kendi vatandaşımıza.

Şehir içi trafik yeni gelen otobüslerle beraber adamakıllı arapsaçına döndü. Resmen felç. İnsanlar, özellikle esnaf çok öfkeli. Yakında ciddi bir protestolar olacak. Benden söylemesi.

İKİ AYAKLI HAYVANLAR

Anneler, babalar dikkat!

Çocuklarınızı oyun parklarından uzak tutun!

Sabah 07.00-08.30, akşamları 19.30-21.00 saatleri arası, dört ayaklı köpeklerini çocuklarınızın oynadığı çimlerin, oyun parkurlarının orta yerine işeten, s..çtıran “yaratıklara”, bir de gece yarısı sokak köpeklerine yağlı yemek artıklarını oyun bahçesinin ortasında yediren meczuplar eklendi. Tüm oyun bahçeleri adeta mikrop yuvası. Haberiniz olsun!

Öğle arası sigara içen ortaokul öğrencileri, çocukların gözü önünde resmen öpüşen, sevişen liseli aşıklar, ortalığa çerez kabuklarını atan, gece de uygunsuz her türlü rezilliğin döndüğü mekanlar çocuk oyun bahçeleri oldu.

Bazen “nerede yaşıyoruz biz” demekten sıkıldım.

14-18 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARA KİM SİGARA SATIYOR

Yeter artık! YETERRR!!

Bu çocukları bu tehlikeden kim uzak tutacak arkadaş? Bu kadar zor mu bu alçakları bulup, çıkarmak? İşinizi yapın!

Ayıp, yazık, günah!

 

NOT… Yasa gereği bugün(p.tesi), Ekrem İmamoğlu mazbatasını alıp, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak resmen görevine başlayacaktır! AKP’ye geçmiş olsun!

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

14 Nisan 2019 Pazar | 702 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MARMARA GÖLÜ İKİ CAN ALDI
GÜNDEM
Manisa'nın Salihli ilçesindeki Marmara Gölü'nde gezinti için açıldıkları kayığın alabora olması sonucu gölde kaybolan 1'i çocuk 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.
21.7.2019

127

SIFIR ATIK PROJESİYLE BÜYÜK TASARRUF
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde bakanlık tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında 2019 yılının ilk 6 ayında önemli bir tasarruf elde edildiğini açıkladı.
21.7.2019

61

SALÇALIK DOMATESTE ÜRETİM ARTTI
GÜNDEM
Türkiye'nin en önemli domates üretim merkezlerinden Manisa'nın Salihli Ovası'nda 'kırmızı altın' olarak tabir edilen salçalık domatesin yeni sezon hasadına başlandı.
21.7.2019

103

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks