19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:27:05

SON DAKİKA

HADDİMİZİ BİLELİM

ENİS ÇANLI

15 Mart 2018 Perşembe | 1382 Okunma


Ülkemiz insanının ve dünyanın şu anda içinde bulunduğu halinin fotoğrafını çekin deseler, biliyorum ki herkesin telefonundan, aşağı yukarı aynı resim kareleri çıkacaktır.

Ekonomiden sosyal hayata, siyasetten savaşa ve teröre, uluslar arası ilişkilerden bireysel yaşama, resmen endişe ve kabus dolu günlerin tedirginliği içinde yaşamaktayız.

Sadece biz mi? Görüyorsunuz dünyanın halini.

Güçlünün zayıfı ezmek için fırsat kolladığı, insanları aç bırakılmış hayvanlar gibi birbirine saldırtan, bir kısır döngünün tam ortasında yaşıyoruz.

                  TOBB BAŞKANI MANİSA’YA GELDİ, GİTTİ

Resmi kabuller de dahil genel ve yuvarlak konuşmaların haricinde hiçbir amaca (nabız yoklama) hizmet etmeyen bir ziyaret.

Karşılıklı bol, bol iltifatlar. Dostluk mesajları, sanayi-ticaret hayatına dair sorunlar hakkında cekli, caklı temenniler. Sonra? Başka bir şey yok.

                           KURU ÜZÜM MARTAVALI

Manisa’dan k.üzüm ihracatı ile övünme noktasında olması gereken en son kişi, Başkan R.Hisarcıklıoğlu’na güya hava atacak. Manisa’dan k.üzüm ihracatını methediyor.

Millet bilmez! İran üzümü, Türk Sultanas üzümü ile kıyaslanamaz derecede kalitesi düşüktür. K.üzüm ihracatı ile övüneceğine bir zamanlar bizim üzümümüz, İran üzümünden tonu 400 dolar fazlasına ihraç ediliyordu. Ne oldu da şimdi bizim üzüm, İran üzümünden tonu 200 dolar aşağıya satılıyor, onu da anlatsaydın ya!

Dolar bugün 3.88 Tl. Avrupa’da bizim üzümün gerçek değeri 2.2 dolar/kg. Türk parası ile 8.50 tl. yapar. Üreticide çok az üzüm kaldı. Hala 5.30 liradan almaya devam edenleri de söyleseydin ya!

İşletmelerin sırf yurtdışı Avrupa pazarı bizim elimizde olsun diye ihraç fiyatlarında damping yaptığını, bunun faturasını da bağcıya kestiklerini, bu yüzden 180 milyon dolar kaybımız olduğunu deseydin ya?

Yeni bir iş değil ki! K.Üzüm ihracatı 100 yıldır yapılıyor. Yükün ağırını çeken, toplamda 150 bin bağcı ve işçi. Sonrası, sanayi tesisleri falan değil, işletme. Üreticiden al, yıka, çöpünü ayıkla, yağla, sat, ihraç et! Çok güzel, aferin!

K.Üzüme ara mal muamelesi yap, 420 milyon dolar döviz gelsin. Bir adım ötesi, yok! 100 senedir aynı terane. Bununla övün dur!

Allah’tan Tariş var da, k. üzümden onlarca değişik çeşit ürünü, marketlerde pazara sunuyor.

Gittiği yerlerde en az 4 milyar dolarlık katma değer yaratan, değeri yurtdışında bilinen stratejik gıda ürünü, ülkemizde üvey evlat muamelesi görüyor.

TOBB başkanı yanında hediye “Dede Korkut masal kitapları” getirmiş. Hep beraber okuyun artık!

                      MANİSALILARA YERLİ ARABA MASALI

Yerli araba konusu beşinci ortak“Vestel’in inisiyatifin de” yürüyecek! Manisa karar vermeyecek! Boşuna çene çalmayın, kafa da yormayın! Kimsede kendine durumdan vazife çıkarmasın!

TOBB başkanı Manisalıların ağzına bir parmak bal çalmış, mavi boncuk dağıtmış. Sakın hayal falan da kurmaya kalkmayın! Neden mi?

Dünyanın en sert ve acımasız amiral sektörü otomotiv sanayi ve ona bağlı yan sanayilerinde çalışacak kalifiye elemanlar Manisa’da var mı? Peki, otomotiv yan sanayisi için de var mı?

Nano teknolojisinden, 3d yazılım ürünlerine, 4.0 sanayi sektörüne entegre olabilecek, bilişim, elektronik ve otomotiv karışımı ile donanımlı, üstelik beyaz tulumlu insan ve robotik elemanlarla yürüyecek bir sektörden bahsediyorum.

Çekicin, tornavidanın, anahtarın olmadığı, freze tezgahına hiç, CNC tezgahına ise full servo otomotik olmadığı taktirde ihtiyaç duyulmayacak. Tıpkı silikon vadisindeki Tesla tesislerinin çalışmasından söz ediyorum.

Sadece makine mühendislerinin değil, mekatronik mühendislerine ait ağırlıklı olarak görev tanımı yapılan sektörden konuşmak, fikir yürütmek için ne bilgim var, ne de eğitimim. Bilenler bilmeyenlere işin ne kadar sofistike olduğunu anlatsın.

En az 5 bin “süper kalifiye elemandan” söz ediyoruz.

Manisa’da sıradan bir freze tezgahının başına geçecek eleman dahi bulunamazken, bizim bulunmaz Hint kumaşları nerenin davulunu çalıyorlar acaba?

Uyurken üstünüzü sıkı örtün! Bu olan biten, size uygun rüya değil!

                      NE İŞ OLSA YAPARIM ABİ

Eğitimli olsalar bile, küçük beyinlerden büyük projeler çıkmaz!

Hepimiz evlat yetiştirdik. Zenciye yavrusu pamuk, kargaya ise, şahin görünürmüş.

Eğitim hayatı deyince herkes evladının (zeka değil) ders çalışmasına, kavramasına, öğrenmeye olan alakasına dikkat edecek. Ayrıca da kapasitesini de ölçmek zorunda. Aslında karne notu çocuğa değil, veliye veriliyor.

Beceremiyorsan okullarda profesyonel danışma desteği var. “Hadi kızım-oğlum dersini çalış” modeli ile veya tehditle, korkutma ile sonuç alınması artık günümüzde mümkün değil.

Geleceğin meslekleri üzerine yoğunlaşan eğitim modellerine yöneltilmeyen çocukların, 20’li yaşlarda işsiz, avare, sorunlu olması ve de keyif verici kötü alışkanlıklara saplanması kaçınılmaz hale geldi.

Orta ve lise eğitimi düz, Anadolu ve imam-hatip düzeni içinde olan okullarda okuyan ne kadar öğrenci varsa şunu iyi bilsinler ki en az % 82’sini “gelecek kaygısı”, kollarını açmış, dört gözle onları bekliyor.

Günümüzde 193 üniversite de okuyan öğrenci sayısı 7.2 milyon. Son beş yılın mezun sayısı 1.6 milyon. Lisans 1milyon, ön lisans 600 bin civarlarında. Yıllık ortalama mezun sayısı 332 bin kişi.

Kendi mesleğinde iş bulabilen % 12, “ne iş olsa yaparım abi” mantığında her türlü işe girebilen sayısı % 22, işsiz kalan sayısı % 64.

Boşa harcanan yıllar, dişinden tırnağından arttırıp, kredi çekip, evladı üniversite eğitimi alsın diye borca giren ana, babalar. Boş yere alınan diplomalar. Onlar için milyarlarca parayı israf eden bir devlet.

Sonuç? İşsizlik. Bir hiç uğruna yıkılan hayaller.

İşin sonu en başından belli ama elini kıpırdatan, hızlı hareket eden kimseler ortada yok!

Geleceğin mesleklerine göre ara eleman yetiştiren meslek okullarının sayısı hızla çoğaltılmalı, aksi takdirde bir elinde cep telefonu, öbür elinde sigara veya kahve bardağı beyni uyuşuk gençlerin sayısı hızla artıyor.

Yeni jargon tabir ile “gübre gençlik”!

                                 SİSTEMİN İFLASI

Eğitimci, eğitim planlama uzmanı, pedagog değilim. Ahkam da kesmem! Doğru da değil.

Bir babayım. Duyarlı, bu yollardan geçmiş, deneyimli bir ebeveynim. Ülke sevdası, bana bu satırları yazdırıyor.

Dikkat ediyor musunuz? Bu ülkede en fazla artış, hastane ve hapishanedeki yatak sayısın da. Demek ki, “toplumsal arıza”mız çok büyük.

Tıpkı Diyanet teşkilatını kış uykusundan uyandırması gibi “Reis”in bir çimdik de, YÖK ve Milli Eğitime de atma zamanı geldi, hatta geçti bile.

Koca, koca devlet kurumları ve onların başındakiler hala birisi çıkacak kendilerine talimat verecek. Ülkenin haline bak!

Demeç verirken “sayın cumhurbaşkanımızın, sayın başbakanımızın talimatları ile” diye söze başlayan, anlı, şanlı bakanların olduğu ülkede hemen işler olacak zannetmeyin!

Gittikçe yozlaşıyoruz..

 

ENİS ÇANLI

15 Mart 2018 Perşembe | 1382 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks