19 Nisan 2019 Cuma - 07:54:27

SON DAKİKA

GÜNAYDINNN MÜFTÜ BEY!

ENİS ÇANLI

22 Nisan 2018 Pazar | 818 Okunma


Sayısız kereler hem bu köşeden, hem de kurumunuza yazdım. Aldığım şikayet ve şahit olduğum aksaklıkları yazılarımla sizlere ilettim. Bazılarına makul kabul edemediğim yanıtlar almama rağmen, çoğuna kulak tıkadınız.

Ben Kütahya medresesi fıkıh alimi ve hocası, Hicaz medresesinde hoca yetiştirmiş Demircili Molla Abdürrahim efendinin oğlu, Osmanlı 7. Ordu baş imamı(M. Kemal paşa ordu komutanı) , Diyanet teşkilatı kuruluş aşamasındayken Simav-Gediz-Demirci-Gördes-Kula-Selendi havalisi fahri bölge müftülüğü yapan Hoca hafız İsmail(Çanlı) efendinin torunuyum.

Yani mesleğinize sadece dinen değil, aynı zamanda “dedelerimin mesleği” gözü ile baktığımı söylemek isterim.

Dinimizi her mütedeyyin Müslüman gibi çok iyi biliyormuş ukalalılığına kapılmadan yaşayan ve yorumlayan birisiyim. Diyanet Teşkilatınızın giderek halktan kopup, cemaat ve tarikatların kurumunuza el atmasından son derece rahatsız olan binlerce insan gibi konuşmalarımda ve yazılarımda hep dile getirdim.

       İSLAMİYETTE “GÜNAH ÇIKARTMA” YOKTUR

Şimdi çıkmış “günah çıkartmaya” çalışıyorsunuz. Tövbe edin! Hem de tüm teşkilat olarak!

Bu şer yuvası cemaatin Ege’deki üç kale vilayetinden birisi de Manisa idi. Sizleri “tuzağa düşüren” olmadı. 117 bin çalışanı olan koskoca Diyanet teşkilatı Allah’ın emekli bir vaizinin tuzağına düşecek kadar din konusunda bilgi yoksunu mu idi? “Başörtüsü teferruattır” dediğinde neden sesiniz çıkmadı? Papa’nın kutsadığı adama neden kulak verdiniz? Manisa’da her Cuma Ulucami’yi kendi mescitlerine çeviren, imamını kendine bağlayanları neden görmezden geldiniz? Özellikle Kırkağaç, Bakır, Gördes, Demirci, Kula, Selendi ve köylerini adeta “cemaat yuvasına” çevirirlerken neredeydiniz?

Pensylvania’lıyı bu ülkede “din alimi, kutb, evliya” gibi gören biz değil, sizdiniz! Ona “Fetullah Gülen hocaefendi diyen de sizdiniz! Onun doğum gününü, peygamberimizin doğum gününe ve 23 Nisana bilerek taşıyıp, “kutlu doğum haftası” düzmecesini icat eden sizin teşkilatınız idi. Sözüm ona bu sene düzelttiniz, bu seferde “yılbaşına alternatif haftası” yaptınız. Maaşını devletten, görev emrini sizden alan çoğu imam ve müezzinleriniz onların emrinde görev yaptılar. Gözünüzün önünde olanı biteni bile, bile seyrettiniz.

Ülkesine sevdalı bir vatandaş olarak iki kurumda belirli dönemlerde görev alanları kalbimde asla affetmeyeceğim. Devletinden maaş alıp, devlete hizmet görevini aksatan, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz öncesinde resmen uyuyan, giderek büyüyen bu kanserli yapıyı fark etmediklerini söyleyen, 35 yıl boyunca TSK’yı yönetmiş kuvvet komutanlarını, genelkurmay başkanlarını ve Diyanet teşkilatında aynı yıllarda görev yapmış başkan ve yönetim kurulu üyelerinin topunu, Allah’a havale ediyorum.

FETÖ kalkışmasının suçunu sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın sırtına yükleyip, kendini temizmiş gibi gösteren gafillerin hepsine yazıklar olsun!

Demişsiniz ki: “bir hoca hiçbir kimsenin peşinde kuyruk olmaz”! Koca teşkilatınız oldu, ona ne diyeceğiz? Hala da başka cemaatlere, hocaefendilere tabi olanınız yok mu? Kitap üstüne yemine var mısınız?

Tek bir cümle söyleyeyim. Yeryüzünde kaç tane din vardı da “dinler arası diyalog toplantılarına” sesiniz çıkmadı, itiraz etmediniz? Ama biz halka gelince her Cuma hutbesinde “yeryüzünde Allah katında tek din İslam’dır” demesini biliyorsunuz! Adını söylemekte zorlanan 4-6 yaş gurubu çocuklar için bizlerden “kuran kursu inşaatı” için para toplamaya çalışıyorsunuz. Allah’tan korkun! Sabileri bu işe neden alet ediyorsunuz? Size ne diyelim bilmiyorum. Hakkınızda en iyisini rabbim bilsin!

Sayfalar dolusu yazabilirim. Üstelik sadece FETÖ ile ilgili değil! Sayın c. başkanımız koca teşkilatı uyarmasa hiç birinizin uyanıp, elinizden kayıp giden muazzez dinimiz için harekete geçeceğiniz yoktu. Keşke meseleler bu kadar basit olsaydı da, çözülseydi.

            BUNUN ADI SEÇİM FALAN DEĞİL

Göz göre, göre iktidarın tuzağına düşen, araba çarpmış yaya gibi şokta ve şaşkın vaziyette etrafına bakınan “muhalefet” varken, sandığa gitseniz ne olur, gitmeseniz ne olur?

Cumhurbaşkanlığı seçimi sona ermiştir! Vatana, millete hayırlı, uğurlu olsun!

           KEMAL KILIÇDAROĞLU ADAY OLMAYACAK

Anayasa mini paketi parlamentoya geldi. C.başkanı adayı olan kişi m.vekili adayı o-la-ma-ya-cak.

R.T.E karşısına bu saatten sonra kim aday çıkarsa çıksın, sonu E. İhsanoğlu gibi olacaktır. K. Kılıçdaroğlu aday olursa biliyor ki, c.başkanlığını kaybetmiş, m.vekili olamamış parti genel başkanı olarak seçimin ertesi günü siyasi hayatını ebediyen bitirmiş vaziyette evinin yolunu tutacaktır. Bu durumda Kılıçdaroğlu yerine CHP, yarışa “tavşan aday” ile katılacak demektir.

         RAMAZANDA SEÇİM PROPAGANDASI MI OLUR?

Herkesin henüz aklına getirmediği bir şeyi de söyleyeyim.

Aslında seçimlere 30 gün var. Hangi akıl sıcak günlerde memleketin yarısı oruçlu iken gündüz miting yapacak? Şehrin sokaklarında şarkılı, türkülü, marşlı, anonslu parti arabalarını gezdirmeye cesaret edecek? Akşamları şehirlerde iftar sofraları kurulacak. Bedava yemek, ikram olacak. Dualara dünyevi şeytanlıklar, oy devşirme hesapları eşlik edecek! Sonrası millet doğru camiye teravih namazına. Cami çıkışı içecekler, tatlılar. Milletin işi kalmadı da kahvehanelerde “siyasi propaganda” dinleyecek öyle mi?

Ramazan ayı “12 ayın sultanı” ise, aynı zamanda her Müslüman’ın günahlarından arınması için bir fırsat ayıdır. Bu ay da siyaset, dedikodu, çıkar ve şahsi ikbal gibi dünya işleri ile uğraşmayı makul gören, ses çıkarmayanlara yazıklar olsun! Sonra da hiç kimse çıkıp da “bu ülkede bet, bereket neden yok” demesin!

                                  İYİ PARTİ YANLIŞ YOLDA

Meral Akşener’in yeri c.başkanlığı koltuğu değil, İYİ parti genel başkanı olarak parlamento çatısı altı.

Meral hanım, daha önce parlamentoda milletvekili ve bakan olarak bulundu ama parti genel başkanlığı görevini hiç yapmadı. Ülkeyi tek başına yönetecek kadrolara da şu an için sahip değil. Aklı başında hiçbir siyasetçi veya seçmen parti yönetmemiş birisini “tek başlı ülke yönetiminin” başına seçmez, getirmez! Türkiye “çadır devleti” değildir!

Sanıyorum hanımefendi “CHP tuzağı” ile karşı karşıya. En kısa zamanda daha detaylı yazacağım.

                    MİLLETVEKİLİ DEĞİŞİMİ ŞART

İsteyen gücensin, isteyen darılsın kardeşim. Mevcut vekillerimizin performanslarından, Manisa sorunlarına uzak mesleki eğitimlerinden dolayı halk çok şikayetçi. İşin garibi muhalefet vekilleri de dahil olmak üzere.

Düşünün! Bir şehirden üç tane hesap uzmanı milletvekili seçilmiş. Manisa sanayi ve tarım kenti. Gülelim mi, ağlayalım mı? Zaten “Reis” bildiğim kadarıyla şehirlerde milletvekili aday adayları arasında mutlaka “temayül yoklaması” yaptıracaktır!

 

Bu konuda söylenmesi ve yapılması gerekenleri kısa zamanda geniş olarak yazacağım.

Gerçi zerre kadar umudum yok da, umarım STK’larımız düğme iliklemeye biraz ara vererek fikirlerini söyleyecek kadar yürekli davranırlar.

              

              

ENİS ÇANLI

22 Nisan 2018 Pazar | 818 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

CAN GÜRKAN SERBEST KALIYOR
SIYASET
Soma Davası'nın tutuklu sanıklarından Can Gürkan hakkında şok bir gelişme yaşandı
18.4.2019

62

BAŞKAN ERGÜN İMARI ANKARA'YA GÖTÜRDÜ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, seçim öncesi verdiği sözleri tutuyor… Başkan Ergün, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile imarı görüştü
18.4.2019

51

KADINLARA KAZANÇLI TİCARETİN ŞİFRELERİ ANLATILDI
GÜNDEM
MANİSA'nın Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) düzenlenen konferansta, finans uzmanı Dr. Sevilay Suyabatmaz ve Mali Müşavir Süreyya Dönmez, sürekli kazanç için neler yapılması gerektiği konusunda kadınlara ipuçları verdi.
18.4.2019

43

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks