17 Ekim 2019 Perşembe - 17:58:02

SON DAKİKA

GELECEK ENDİŞESİ

ENİS ÇANLI

17 Ocak 2019 Perşembe | 1694 Okunma

Şöyle bir güzelce arkanıza yaslanın, ellerinizi ensenizde birleştirin ve başlayın düşünmeye.

  Dünü, bugünü, yarını bir kenara bırakın. Gördüğünüz, duyduğunuz, bildiğiniz ne varsa unutun! Geleceği düşünün.

  Şunu demeyin: "Aman canım daha kaç sene yaşayacağız? Kaç gün, kaç saat ömrümüz kaldı, biliyor muyuz? Allah bilir, boş ver"!

  Unutmayalım, o geleceği siz değil, çocuklarınız, torunlarınız ve onlardan olan nesliniz yaşayacak. O yüzden "doğru ve iyi yaşanmış bir tarih, gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük hazine olacaktır"!

      TARİH GELECEĞE DÖŞENEN YOLDUR

  Fatih S. Mehmet bir çağı kapatmış. İstanbul’un surlarından Avrupa’nın içlerine Türk-İslam felsefesini, çeşitli etnik yapılardan oluşmuş tarihin ilk “üniter devlet” fikrini ihraç etmiş. Avrupa'da yaşanan "barbar kavim" yaşamının sonunu getirmiş. Onun yerini Rönesans ve ona bağlı güzel sanatlarla ve hümanist fikirlerle yeşermiş yeni bir Avrupa'nın kapılarının açılmasına vesile olmuş.

  Tıpkı M.Ö. 300-M.S. 200 yılları arası yaşanmış Mısır, Yunan ve Roma uygarlığı ve doğan felsefi akımları gibi. Onlar fikirlerini taşa yazmışlar. Sanatkar yeteneklerini mermere işlemişler. İnsan odaklı yaşamın temellerini atmışlar.

  Tıpkı ondan önce yaşanmış Anadolu Hitit, Mezopotamya, Babil uygarlıkları gibi. Hiç üşenmeden düz, ince pişirilmiş kiremitten tabletler yapılmış, şekil harfli “çivi yazısı” ile Gılgamış destanını, tarihin ilk hukuk kitabı olan “Hammurabi kanunlarını” yazmışlar.

  Tıpkı 16. asırda yazının yazılı kağıda baskılı hale dönüşmesi, dünyanın ve evrenin gücünü, keşiflerle düzeltme girişimleri gibi. Kitap okumaya, öğrenmeye ve düşünmeye başlamak gibi.

  Önce kömürü, sonra buharın gücünü kontrol, sonra petrolü, arkasından çeliğin müthiş etkisini bulmuş, kullanmışlar. Nükleer, termonükleer, astronomi, astrofizik, uzay ve elektronik, elektromekanik, nihayet mekatronik ve bilişim mucizesine ulaşmış duruma geldiğimizi görmek, bizleri şaşırtmıyor.

         ÇAĞIN YENİ DEĞİŞİMİ BU YÜZYILDA OLACAK

  Elinde veya dizinde tuttuğu bir cihazla adeta bütünleşerek, yarı insan-yarı robotik hareketler sergileyenler, bizim çocuk ve torunlarımız. Düşünce ve davranışlarını önünde veya elinde duran cihazdan gelecek ya da yüklediği bilgilere göre şekillendiren bir hibrid-insan karışımı neslin temelleri çok hızlı bir şekilde atılıyor, ya da atıldı.

  IQ katsayısı yüksek beyinlerin hazırladığı ve yaptığı, bugün kullandığımız, ama yarın bir üst versiyonunun çıkması nedeni ile eskisinin anında hurdaya dönüşmesini yaşlı-genç normal beyinler olarak takip edemez olduk. Kullanma ve değiştirme süresi hızla artan cihaz sahibi olmak, bizim yaş gurubu gibi kapasitesi bir hayli düşük yaşlı beyinleri ölmeden öldürdü desek, yeridir.

  İşte iki de birde söylenen IQ veri tabanı yüksek çözünürlü "yapay zeka", bu kesimin yani bizden sonraki nesillerin "köle ağası" olacaktır. Bu yüzden düşünün demiştim.

           İNSANIN ZERRE KADAR DEĞERİ KALMAYACAK

  Artık fosil yakıtlara(kömür-petrol) bağlı yaşamı hızlı bir şekilde terk etmek zorundayız. Dünya ne bu kadar nüfusu kaldıracak, ne de bu kadar karbon salınımını yaşayacak durumda. Bu tempoda gidersek yok olma noktamız uzak değil.

  BM insani değer vakfının verilerine göre 2019 başı itibarı ile yeryüzünde 7.673 milyar insan yaşıyor.

  BM gıda ve tarım örgütü (FAO) raporu geçen yıl yeryüzünde 833 milyon insanın açlık sınırının altında, 847 milyon insanın ise açlık sınırında yaşadığını belirtiyor.

  Ne garabettir ki dünyada obez sayısı ise tam 720 milyon kişi. 823 milyon da aşırı kilolu insan yaşıyor. Yani dünya nüfusunun yüzde 25’i aç, bir yüzde 25’i ise yemekten patlayacak halde. Diğer yüzde 50’si ise ihtiyacı kadar yiyor.

  Yaklaşık 14 yıldır fahri üyesi olduğum bir kuruluş var. Merkezi New York’ da. World Future Society.

  Sadece bilgi aldığımız değil, aynı zamanda mevcut veriler ışığında, insanımızın yaşamına dair yerelimizdeki rakamlardan yeni datalar oluşturmak, bunları da muhataplarımızla paylaşmak üzere yaptığımız çalışmaları ve araştırmaların bir merkezden yürütüldüğü bir thing-thank kuruluşu.

  Dünyamızda gıda olarak üretilen, olası kıtlığa karşı bekletilen stoklar ve tüketilen gıda miktarları üzerinden yeryüzünde beslenme ve yaşam koşulları, içinde benimde olduğum çalışma guruplarında analiz edilip, değerlendiriliyor. O kötü olasılık raporlarını yazmaya kalksam dudaklarınız uçuklar. Sadece bir tek öngörüyü yazacağım. Geri kalanını siz hayal edin:

“yeryüzünde her türlü doğal koşulların hüküm sürdüğü, hiçbir alanda kirliliğin ve israfın olmadığı, adeta yeryüzünde cenneti yaşamak diye tabir edebileceğimiz bir hayat için yaşaması gereken tüm insan sayısı 487 milyon kişi” olması gerekiyor.

  Ben yüzde 0.82 hata payı ile 483 milyon kişi buldum ve öngörü raporumu altı ay öncesinden ona göre hazırlamıştım. Övünmek gibi olmasın, çalışmam çok değerli bulundu. Genel rapora da yansıdı.

  Neyse…

  Dünya nüfusu şu anda 7.673 milyar kişi. 2050’de tedbir alınmaz ise10 milyar kişi olacak. Bu kadar nüfusun yükünü giderek yok olan kaynaklarla dünyamızın kaldırmasına olanak yok! Mümkün de değil!

  Sorulması gereken soru şu:

  Dünya hızla ölüyor. Kaynaklar tükeniyor. “Kıyametin kopmasını istemeyen egemen güçler bu duruma ne gibi çareler düşünüyorlar” diye soruyorsanız çareyi değil, ama sonucunu söyleyebilirim. O çare “mutlu azınlık” 487 milyon kişiye inmek.

  Nasıl mı olacak? Düşünün bakalım, nasıl olur acaba? Dünyayı yaşanamaz hale getirmeden çözümün hayata geçirilmesini düşünün. 2050 yılına 32 sene var. Ve 7 milyar da fazladan insan.

  Şimdilik her topluma “bir peygamber”, pardon “yapay zeka”lar gönderilsin, arkası elbette gelecek.

 

ENİS ÇANLI

17 Ocak 2019 Perşembe | 1694 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks