19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:25:58

SON DAKİKA

GEÇMİŞ OLA

ENİS ÇANLI

27 Ocak 2019 Pazar | 1017 Okunma

26.01.2019

  Yer G. Antep kapalı spor salonu. Belediye başkan adayları tanıtım toplantısı.

  Kürsüde Sayın R.T. Erdoğan.

  “BÜYÜK MARKETLERİN NE SOYGUNCULUĞUNU BIRAKTI, NE TEFECİLİĞİNİ, NE DE VURGUN VE KAZIK, DEMEDİK LAF BIRAKMADI. BUNLARIN DA BİZZAT DENETLENMESİ GÖREVİNİ SEÇİLMİŞ, HALA AKTİF GÖREVDE OLAN BELEDİYE BAŞKAN VE YARDIMCILARINA, YANİ AKP’Lİ SİYASİLERDEN İSTEDİ”.

  Her toplantıda yaptığı gibi bu sefer daha da bir sert üslupla, tüm ülkenin mevcut AKP'li belediye başkanlarına bu tür yerlerde “fiyat denetlemesi yapılması” talimatını verdi.

 

  SAYIN CUMHURBAŞKANI;

SİZE İÇİMDEN KOCAMAN BİR "GÜNAYDINNNNN" DEMEK GEÇİYOR, AMA SESİM SİZE ULAŞMAZ, ULAŞTIRILMAZ!

  BİR ÜLKENİN GIDA DAHİL, VATANDAŞINA SATIŞ YAPAN ESNAF VEYA BÜYÜK PERAKENDE ZİNCİR FİRMALARININ FİYAT TAKİP İŞİNE EL ATMAK SİZE KALMIŞ İSE, BU SİZİN AYIBINIZ DEĞİL, TEŞKİLATLARINIZIN NE KADAR CAHİL VE ZAVALLI BİR HALDE OLDUĞUNUN HEM BELGESİ, HEM KANITI, HEM DE GÖSTERGESİDİR.

          

    MÜTEVAZI OLMAYACAKSIN ARKADAŞ! ANLAMIYORLAR!

  Pazarlama-işletme mezunuyum. Uzmanlık alanımdan birisi "Grossmarket ve hipermarket kurulum ve işletmeciliği".

  1974 yılı. Fakülte son sınıf öğrencisiyim. İzmir belediye başkanı rahmetli İhsan Alyanak. Yeğeni fakülteden sınıf arkadaşım Ayşe ile staj yapmak için yanına müracaata gittik.

  Başkan Alyanak, amacı belediye çalışanları ve geliri düşük halkımız için bir çeşit orta büyüklükte kömür ve et satan “belediye tanzim satış mağazası kurmuş. İyi çalışıyor. Bizde orada market stajı için çalışmaya başladık. 6 ay çalıştık. Okul bitti, askerlik derken, bitti, döndüm geldim. 1977 yılında yağ ve yem sanayinde pazarlama md. yrd, bir yıl sonrada müdür oldum. Ülke genelinde küçük çapta iş yapan Gima ve Migros haricinde Avrupa ülkelerinde 1974 senesinde gördüğüm ölçekte ülkemizde böyle perakende market zinciri daha ortada yok!

  İkinci kez seçilen rahmetli Alyanak’ı ziyarete gittiğimde bana TANSA’nın başına geçmemi teklif etti. Mevcut işimden olan memnuniyetim ve zamanın siyasi kargaşaları nedeniyle yaptığı iş teklifini kabul etmedim. Ama danışmanlık yapacağımı belirttim.

  Kısa adı TANSA olan, daha sonra TANSAŞ "belediye tanzim satış" isim babalığı bana nasip oldu. Büyük market olarak kurduk. Türkiye de, özellikle sol cenahta bir hayli ses getirdi. 60 tane şubeleri açıldı.

  1991 yılı. İzmir EBSO başkanlığından yeni ayrılmış 80'li yıllarda üyesi olduğum İzmir ticaret odası meclisinden ağabeyim, siyasetten de tanıdığım rahmetli Ersin Faralyalı'nın, yine sonradan İzmir büyükşehir belediye başkanı olan rahmetli Ahmet Piriştina'ya tavsiyesi ile KiPA'nın kuruluş aşamasındaki her faaliyetinde bulundum. 100 ünlü işadamı, bugünün parası ile 100’er bin dolar vererek ortak oldular. Yani bizim “49 haramiler” gibi değil!

  Beni de koordinatör yardımcısı olarak önemli bir konuma getirme düşüncelerini kabul ettim. Şans işte, 1992 yılında açılışa bir ay kala geçirdiğim ağır kalp ameliyatı yüzünden KİPA maceram yarıda kaldı.

           BİLMİYORSAN SOR, ÖĞREN, AYIP DEĞİL!

  Okurlarım bilir.

  Manisa’da BELEDİYE MANAV-MARKET fikri bana ait.

  2017 yılı.

  Enflasyon tek haneli. Her türlü gıda ürün fiyatları sözüm ona makul seviyede.

  Gazete arşivine girin. 9 Mayıs 2017 tarihli “ucuz yiyecek almak ayıp mı” başlıklı yazımda bizzat Ö. Faruk Çelik başkana seslenmişim. Şikayet değil, çare söylemişim. Haberi önüne koyan bile olmamış, okumamış. 12 Ekim 2017 tarihli köşe yazımı bir okuyun. Ne yazmışım.

  2018 yılı. Enflasyon canavarı azmış, insanlara saldırıyor.

  Bıkmadan yine yazmışım. 20 Mart 2018 “Manisa’nın derdi bitmez” yazımda belediye başkanlarını uyarmışım,15 Nisan 2018 “reis’in gemisi su alıyor” yazımda milletvekillerine seslenmiş, uyarmışım. 18.10.2018 “zabıta ekonomisi” başlıklı yazım. Şikayet değil, çare yazmışım.

  Kime?

  BELEDİYE BAŞKANLARIMIZA. MİLLETVEKİLLERİMİZE.

  BIRAKIN YANIT VERMEYİ, "NE DİYOR BU ADAM" DİYE SORAN BİLE ÇIKMADI.

  ŞİMDİ "ASRIN LİDERİ" TALİMATI VERDİ.

  “SEVE, SEVE” O MARKETLERİ KOLAÇAN EDECEKSİNİZ!

  MAKSAT BELLİ: SEÇİMLERE KADAR “GÖZ BOYAMAK”.

  BU SEFER OYLARI ATANLAR "ÇANTADA KEKLİK" DEĞİL!

  AMA MERAK ETMEYİN!

  SİZİN BEŞ BETERİNİZ MUHALEFET PARTİLERİ VAR. ONLAR SAYESİNDE YİNE SEÇİLECEKSİNİZ!

 

 

 

 

 

      

 

ENİS ÇANLI

27 Ocak 2019 Pazar | 1017 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks