16 Temmuz 2019 Salı - 15:16:49

SON DAKİKA

FINDIK....ZEYTİN....K.ÜZÜM...PAMUK

ENİS ÇANLI

30 Ekim 2018 Salı | 1012 Okunma

Sıradan vatandaşımızın kullandığı çok önemli bir söz vardır: Torpil. Denizaltında bomba, özel yaşamda "koruyucu zırh".

  Cumhurbaşkanımız malum, Karadenizli ve Laz'ın hası. Geçtiğimiz cuma günü tarım bakanının yerine bizzat kendisi çaydan da daha önemli olan tarım ürünü "fındık taban fiyatını" açıkladı. Kanun gibi. Kimse “tık” bile diyemedi. Hemşerileri çok memnun kaldılar.

  Ne yalan söyleyeyim, bir çiftçi, bir üretici olarak Lazları kıskandım.

        ÜZÜLMEMEK, HAYIFLANMAMAK ELDE DEĞİL!

  Bu ülkede “PKK sözcüsü, Mehmetçik düşmanı” HDP’ye oy atan yüzde 60’lık Kürt kökenli bir nüfus var. Batıya verilmeyen pek çok teşvik onlara veriliyor. Utanmadan “hırsızlık yapıp kaçak elektrik kullanan soysuzların” parasını bile yıllardır bizlere ödetiyorlar.

  Laz’ mısın, fındık ve çayının fiyatını dert etme! Arkanda kale gibi hemşerin “Reis” var. Balıkçı mısın, bütün denizlerimiz Lazların emrinde. Sadece sesini yükseltmen yeter, anında özel muamele.

  Geriye kalan bizlere ise "gel çalış, bu ülkeyi imar et, vatanını koru, hamal gibi çiftçi ol, vergi ver, şunu ek, bunu dikme" denilmesine, “eee, ne olacak bizim taban fiyat” dediğimizde “derdini tüccara, işletmeciye anlat” diyenlere kızalım mı, darılalım mı bilemedim. Var mıyız, yok muyuz, birilerinin gözünde hiç önemli değil!

  Yalan söylemeyelim. Bize de destek var. O paraları ise fiyat kırarak elimizden alan tüccar, işletmeci, fabrikacılar da var. Kimsecikler bizleri dinlemiyor.

  Sonra da düşündüm. “Bölgesel ayrımcılığı” vatandaş olarak biz yapmaya kalkışsak, yasalar karşısında başımıza gelmedik kalmaz. "Bölücü”, hatta “vatan haini" bile ilan edilebiliriz.

  Vatanımızı ve milletimizi sevmenin bedelini bu şekilde ödemek içimizi acıtıyor."Üvey evlat muamelesi" görmeğe içimizden isyan ediyoruz. “Sesimizi çıkartıp devlete isyan ediyoruz havası oluşmasın” diye yapılanları sineye çekmek ağrımıza gidiyor.

  Eğer mesele iktidara oy vermek, Ankara'ya iktidar vekilleri göndermekse, Manisa zaten her dönem en az yüzde 50 vekilini (5 tane) gönderiyor, görevini yerine getiriyor. O zaman “sıkıntı nerede” diye sormak istiyoruz, ama yıllardır sağlıklı bir cevabını bulamıyoruz.

  Aslında ben biliyorum da, artık yazmaktan yoruldum.

  Ne hikmetse seçtiğimiz Manisalı vekillerimiz sorunlara ve yasal olarak soyulmamıza sırtını dönmekten yorulmadılar.

          DESTEK DEĞİL, KÖSTEK DÜZENİ

  Hangisini yazayım, bilemedim? Eski yazılarıma baktım.

  28 mart 2016 (zeytin ve z.yağı) ve 10 mart 2018(zeytin) tarihli köşe yazılarımda zeytinin bugün yaşananlarını A’dan Z’ye yazmışım. Açın internetten gazetemizin portalını, okuyun yazılarımı! Bir daha mı yazayım? “Bu sene düşük fiyatlar yüzünden zeytin dalında kalacak, Afrin zeytini piyasaları altüst edecek” demişim.

  “Ne olacak” mı diyeyim, sesin çıkmıyorsa, hesap soramıyorsan, “ey üretici beter ol” mu diyeyim?

  Kuru üzümü sayısız kereler ben yazmaktan, sizde okumaktan bıktınız.

  Geçen sene verimler güzeldi, fiyatta kazığı yedik. Bu sene de fiyatlar oldukça iyi, bu seferde bağcının yüzde 80’in de verim kaybı ortalama yüzde 40. Geçen sene 10 kilo üzüm çıkaran bağcı üzümünü satmış 5 liraya, bu sene 6 kilo üzüm çıkarabilen bağcı satıyor üzümünü 8.60 liraya. Gel sen çık bu hesabın içinden.

“Pamuk ek” demişler üreticiye, çok para var. Devlette veriyor 75 kuruş. Millet ekmiş, gelmiş harman zamanı fiyat şak diye düşmüş, önce prim erimiş, sonrada taban fiyat.

  Hepsinde aynı palavra: “Dolar düştü ondan”.

  Dünya piyasalarına bakıyorsun kuru üzümde dolar bazında en düşük ihraç fiyatı bizde. Bizim kalitemizi yakalaması asla mümkün olmayan İran üzümü bile bizden daha pahalı. Üstelik ambargo var, satamıyor. Üzüm ihracatçısı Çin bile Türkiye’den kuru üzüm alıyorsa varın halimizi siz düşünün.

  Geçen hafta Paris’te gıda fuarı vardı. ABD’li firmalar neler, neler demişler. Hafta başında ise Londra’da kuru üzüm toplantısı yapıldı. Sonuçlarını yazayım da görün içine düşürüldüğümüz halleri.

                 YAZIK BU MİLLETE!

  Ben de yıllar önce toprak mahsulleri ticareti yaptım. Tüccar ve işletmeciye kızmam! Ticaret bu. Rekabet yoksa birisi çuvalla kazanır, diğeri ise donunu bile kaybeder.

  Bu piyasalara müdahale edecek siyasi erk, Tariş, TMO nerede? Bizde mi “reis” aramaya çıkalım? İnsan seçildiği memleketinin sorunlarına bu kadar mı duyarsız ve umarsız olur? Allah’ınızdan utanın mübarekler!

  Mesele ne biliyor musunuz dostlar! Ne olduğunu bilmedikleri için. Ne tarımdan, ne de sanayiden zerre kadar anlamayanları seçtik! Haber veya bilgi almaya niyetleri de yok!

  Ağlaşmak acizlerin işidir. Hak aramak, sesini yükseltmek için de, mangal gibi yürek lazım. O yürekleri etrafınızda görebiliyor musunuz?

  Tarım bakanı Manisa’ya geldi. Tüccarı ziyaret etti, abartılı tespit edilmiş rekolteyi kağıttan okudu, derdini anlatacak çiftçi ise bakanla selfie çekti. Eee?

  Demek ki sorun yok! “Biz abartıyoruz” diyeceğim de, peki bu içinden homurdananlar kim sizce? K. Kılıçdaroğlu’nun akrabaları mı?

  Daha fazla para kazanmak uğruna ticari ve şahsi yalanlara ihtiyaç yok!

  Parayı şeytanlık yerine piyasa koşulları ile kazananlara helal-i hoş olsun!

 

 

ENİS ÇANLI

30 Ekim 2018 Salı | 1012 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

18

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

16

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

20

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks