17 Ekim 2019 Perşembe - 18:53:06

SON DAKİKA

FETÖNÜN YENİ OYUNU

ENİS ÇANLI

27 Mayıs 2018 Pazar | 1663 OkunmaMalum mübarek ayı idrak ettiğimiz günleri yaşıyoruz.

Belki tesadüf, belki de Allah’ın lutfu, bir iki olayla karşılaşınca ve de benzeri olanı başkasından da dinleyince, içim sıkıldı, kızdım, birazda öfkelendim.

“Dolaylı algı oluşturmak veya yaratmak”. Olan bu.

Alışveriş amaçlı peş, peşe girdiğim iki farklı büyük marketin ilkinde rafları incelerken, tesettürlü bir hanımın tanımadığı bir kadına ürünlerin fiyatlarının yüksekliğini şikayet ediyordu. Arkasından da en ağır biçimde ve kabaca c. başkanı R.T Erdoğan’ı eleştirmeye başladı. Ramazan ayında tesettürlü bir hanıma yakışmayacak üslupla ve ısrarla sayın Erdoğan’a çok ağır beddualar etti. Karşısında konuşmalarını dinlediği, başını sallayan kadın bile rahatsız oldu. O andan itibaren bir kaç şey daha dikkatimi çekti. Diğer kadın hangi rafa yönelse elinde alışveriş sepeti, fakat içi boş, tesettürlü kadında yanında ilerliyor ve AKP ile C. başkanına sürekli veryansın ediyordu. Sonunda hepimiz kasiyerin önüne geldik. Kadın sepetini bir yerde bırakmış, elinde sadece pirinç paketi vardı.

Ben arkalarındayım. O kadın bir anda “ay baharatı unuttum” deyip, tekrar reyonlara doğru yönelince bende gerisin geriye döndüm. Aynı tesettürlü kadın bu sefer başka bir kadının yanından rafları inceliyor gibi yapıp, aynı benzer cümleleri sıralamaya başladı.

Kadının telefonu çaldı, cebinden çıkardı, kısa bir konuşma yaptı, elindeki pirinç paketini bırakarak marketten dışarı çıktı. Bende aldıklarımı bir kenara koyarak dedektif gibi izledim. Tıpkı kendisi gibi üç, dört kadın ile kısa yavaşça başka market isimleri vererek konuştular, ayrıldılar. Bizim alışveriş yaptığımız markete bu sefer başka kadın girdi. Aynı teraneye o da başka bir kadına sıralamaya başladı. Ötekiler de başka marketlere gittiler.

Ben hızla diğer yakındaki bir markete daldım. Baktım o kadınlardan birisi orada ve aynı tezgahı orada sürdürüyor.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Kadınların eğitimli oldukları çok belli. Müthiş derecede akıcı, düzgün ve ikna edici konuşuyorlar.

Kadına usulcacık yaklaştım. Ve “ Fetullah hocaefendine selam söyle” dedim. Kadın dondu kaldı. Hedefi yakalamıştım. Tık diyemedi. Bende konu taciz iddialarına dönüşüverir endişesi ile kızgınlığımı dizginleyerek hızla dışarı çıktım.

Pazaryerinde dünürüm hanımın başına gelen benzer bir durumu da duyunca, büyük bir manipülasyonun döndüğü gün gibi aşikar.

KÖPEK B..K YEMEKTEN VAZGEÇMEZ!

Liderler, partiler, seçimler, icraatlar, sonuçlar, eleştiri konusu edilebilir. Hiç itirazımız yok. Üstelik gün geliyor, bu köşemden ben bile, bazen c.başkanının icraatlarını yazılı eleştiriyorum.

Ama yapılan başka bir ülkenin çıkarına hizmet ise, kendine “hizmet hareketiyiz biz” diyen, 95 yıllık cumhuriyet devletinin altını oyan alçak oğlu alçaklara hala “yardım ve yataklık eden” iki ayaklı yaratıklara müsamaha gösterecek halimiz de yok, herhalde!

Bu arada üstlerine bulaşan bu pislikten bir türlü arınamayan, arınmayan, çabalamayan iktidar partisi, halkından zaten gereken cevabı alacaktır. Ama “kumpasçı” bu alçaklar sayesinde olmasına izin vermek 252 canın ruhunu incitir.

Umarım devletin güçleri, bu ve benzeri “İslam ve devlet düşmanı” fesatları, pislikleri bulup, teşhir eder, cezalandırır.

RÜŞVET TEKLİF EDEN Mİ SUÇLU, KABUL EDEN Mİ?

İlk oyumu 1977 seçimlerinde kullandım. O tarihten beri izlediğim ve gördüğüm manzaralar aşağı yukarı aynı.

Seçmene daha iyi yaşaması için “maddi vaatte” bulunmak.

Kimisi seçim öncesi en alt gelir guruplarına devletin ve devletten nemalanan iş adamları vasıtası ile kömür, erzak, para, küçük altın dağıtır. Say, say bitmez.

Kimisi de “cekli, caklı”, koltuğa oturunca dağıtacaklarını sayar.

Malumunuz 16 yıllık AKP iktidarının tökezleme ihtimali belirince “ağaların eli tutulmaz” misali üç parti (AKP-CHP-İYİ+MHP+HDP) tabiri caiz ise resmen “vatandaşa rüşvet teklif etme yarışına”, vatandaşa göre ise “sidik yarışına” tutuştular.

En çokta küçük partilere güldüm. Adamın % 1 oyu var, “vatandaşın her türlü borcunuzu sileceğiz” diyor. Akıl tutulmasının siyasi versiyonu da bu olsa gerek.

İyi de muhteremler, kimin parasını, kime dağıtacaksın? Babandan miras kalan para değil ki o! Bizim, yani halkın parası. Hadi dağıttın, devletin ayrıca çarkını yönetmen için de para lazım. Topladığın vergiler memuruna, işçine, askerine yetmiyor. Geri kalanını kimden alacaksın?

İktidarın seçim beyannamesini okuyunca 16 yıllık AKP’nin ne hallere düştüğünü, bütün çıplaklığı ile görebiliyorsunuz.

Genel başkan K.Kılıçdaroğlu CHP’nin “seçim beyannamesini” açıkladı. 28 AB üyesi devlet var. İnternetten seçimlerini inceledim. İnanın tek bir satır seçmene “rüşvet teklifi” yapanını görmedim. Yalnız CHP değil elbette. Hepsi aynı.

Bu millet seçimden önce verileni alır, üstüne yatar. Seçimden sonra vaat edileni alırsa başına da iş alacağını gayet iyi bilir. Zaten direksiyonun başına geçen de “dallarda dut, sen dediklerimi unut” der, geçer gider.

HER KESİME GÖRE HUKUK

Bizim ülkenin muhalefeti deseniz tam evlere şenlik. Sanki burası İsviçre, tek derdimiz hak, hukuk, adalet. Gerisi biraz ekonomi, başka sorun yok, varsa, yoksa cek, cak.

Hak, hukuk, adalet deyince aklıma geldi.

Bu millet, sivil-asker 27 Nisan e-muhtırasını unutmadı.

Tüm devlet, e-muhtara karşısında “gık” demedi. Hukukun üstünlüğünü savunan ne yargı, ne barolar, ne de diğer STK’lar. Hiçbirisi “ne yapıyorsunuz”, diyemedi.

Yargıtay emekli başsavcısının uydurması ve yumurtlaması ile milyonlarca liraya mal olan “367” referandum safsatasını, bu millete zorla kabul ettirme çabalarını ise hala hatırlıyoruz.

Bu millete, yüksek yargı savcısı ve hakimi, şiir okuyanları hapse atmakla “hukuku tesis ettik” dediler. Onu da bu millet yutmadı.

Gencecik kızların üniversite kapılarında zorla başörtüsünü açtılar. Okuldan attılar.

Parlamentoya baskı yaparak devletin en tepesindeki koltuğa kendinden insanı oturturken “kumpas” olmadı. “Hukuk işledi” dendi.

Daha rezilleri çıktı. Ergenekon, balyoz, kozmik oda diye devletin onuruna leke sürdüler. Bu millet onu da gördü, unutmadı, ama sonunda aptala döndü.

Yıllarca kurumlarına “dinci bunlar” diyerek almayanlar, var olanı atanlar, at sineğini bile sokmayacak kadar titizlenenler, devletin en hayati organlarını kemirenleri alarak (güya bilmeyerek almışlar, beslemişler) suçunu siyasete atıp, emekli oldular, geçtiler, gittiler.

Bu millet, genelkurmayın emri ve askeri mahkeme yargıçları kanalı ile toplanan sivil savcı ve yargıçların asker hakimlerden brifing aldıkları günleri de gördü, unutmadı.

Bir Allah’ın kulu çıkıp da “yargı bağımsızdır, askerin ayağına gitmez, gidemez, askerden talimat alamaz” demedi, diyemedi.

Dün “Cumhuriyetin hukukçuları” dendi. Bugünde “AKP’nin hukukçuları” deniliyor. Ali-Veli.. Veli-Ali.. Canınız nasıl isterse onu söyleyin.

Anayasa ve hukuk kuralları çerçevesinde yaşayan biz sade vatandaşların ne OHAL ile, ne hukuk ile, ne de devletimizle sorunu yok. Bu halkın derdi, kaliteden yoksun, acemi siyasetçilerden nefret ediyor olmaları.

40 yılda geldiğimiz nokta “siyasi insan” kalitemizin son derece düştüğünün belgesi niteliğindedir.

ORTA DOĞULU TÜRKİYE

Burası Türkiye! Burası kendini batılı zanneden orta doğu! Burada yaşayanların tamamı, tepesinde “şark kafası” taşır!

Dünya üzerinde yazın başında açılıp, kışın başında kapısı kapanan deniz kenarında, yaylada tam 750 bin yazlık evi olan tek ülke biziz.

Avrupa ülkeleri arasında arabasını en fazla yenileyen, %17 ile en fazla lüks segment gurubu arabasını yenileyen ülke sıralamasında 4. sıradayız.

Lüks tüketim malı harcamalarında 3. sıradayız.

Adi suçlar, uyuşturucu ve cinayet oranında birinci sıradayız.

İthalatı ihracatının 2.2 katı olan “Avrupa şampiyonu” olan uzak ara tek ülkeyiz.

AB’nin 28 ülkesinin tamamı kadar, bir yılda lüks konutun yapılıp, satıldığı ülke biziz.

Burası Türkiye!

Milletin her dönemde “kaz gibi yolunduğu” ülke!

2001 krizinde Anavatan partisi, Doğruyol partisi, Demokratik sol partisi, Milliyetçi Hareket partisi, şimdinin Saadet partisi, o zamanın Refah partisi sayesinde kendisine 45 milyar dolar fatura çıkaranları bu millet, “siyaset mezarlığına” gömdü.

MHP ile Saadet partisinin üzerine beton dökmeyi unutmuşlar, onlar geri geldi.

Bu sefer millete çıkacak faturanın miktarı meçhul. Bedelini ve vebalini bu millete kimler ödetecek, hep beraber göreceğiz!

TÜRKİYE’DE İYİ PARTİ KORKUSU

Şehrimizde Üç AKP, Bir CHP, bir de MHP’den olmak üzere vekillikleri devam eden 5 milletvekili, tekrar seçilme ihtimali olan sıralardan aday gösterildiler.

Ülkemizi bir yana bırakın, bu zatların Manisa’ya hizmet adına bir şeyler yaptığına inanıyorsanız, kendi tercihiniz, oyunuzu tekrar atarsınız.

Bu aralar Manisa’da AKP, CHP ve MHP için yeni bir korku ve endişe peydah oldu. Tam 16 yıl bu üç partiye mahkum edilen seçmene yeni bir siyasi kapı açıldı.

Manisa adına ses getirecek hiçbir başarıya imza atamayan, seçmeninin menfaatlerini koruma noktasında sınıfta kalan iktidar-muhalefet vekillerini cezalandırmak isteyen tüm seçmenlerin yeni adresi İYİ Parti olacak gibi.

Ben buna siyaset jargonu ile “öfke oyu” diyorum. Bir çeşit cezalandırma yolu.

“Tarımla, özellikle bağcılıkla ve esnaflıkla ekmeğini kazananların işine, aşına, hakkına el uzatanları seyredenlere oy atmak mı, Allah korusun”!

İşte vatandaşın ağzından çıkan sözler bunlar.

ENİS ÇANLI

27 Mayıs 2018 Pazar | 1663 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks