19 Eylül 2019 Perşembe - 14:55:45

SON DAKİKA

EKSEN KAYMASI

ENİS ÇANLI

6 Kasım 2018 Salı | 1426 Okunma

Bildiğiniz gibi siyaset bilimine ve uluslararası ilişkilerin lügatine giren yeni bir terim, eksen kayması. O kadar çok kullanılır oldu ki, her akşam televizyonların tartışma programlarında "beyin fırtınası" yapan, "arama-tarama konferansı” adı altında nutuk atan allamelerimiz(!) sayesinde benzer süslü deyimleri öğrenip, bilgileniyoruz(?).

  Zannedersiniz ki kuş veya insan göç ediyor. Neymiş? "Beyin göçü". Ay-güneş tutulması der gibi, "akıl tutulması" yaşanıyormuş. "Katılımcı veya katılımlı demokrasi"yi icat ettik. Musikinin sanki siyasi versiyonu mübarek. “Solo yapsak olmaz mı”? Olmazmış. İlla katılımcı olacak. Korosunu kuruyorsun. Her kafadan bir ses çıkıyor. "Bu ne ya "dediğimizde, "katılımcı demokrasi, itiraz etme" diyorlar. Demokrasi bu değil, "kakofoni" diyoruz. “Sonuç ne ona gel”diyorsanız,

  İçine düştüğümüz halimizden belli olmuyor mu?

                        ŞAKUL KAYMASI

  Hah işte!

  Tam bize özgü, her dönemde kapımızı çalan, aklımızı alan sihirli sözcük: "Şakul kayması ya da şakul kaçması”.   

  Bu duruma düşen ve yaşayan genellikle sosyal katmanlar, orta ve alt gelir gurubu kitleler. Siyasi, sosyal, toplumsal, en önemlisi de ekonomik krizlerin tetiklediği, dürtüklediği hallerde karşımıza dikilen, seyrettirilen korku filminin adıdır, "şakul kayması". Genellikle bize doğru kayan "şakul" kim veya kime aittir, pek bilemeyiz, anlayamayız. Ta ki şaşkın ördek gibi kıçımızdan suya dalınca, ancak farkına varırız.

  Tek yapabildiğimiz homurdanmak, söylenmek ve de "ne olacak halimiz" tripleridir.

  Unutmamakta fayda var. “Ayarı kaçık şakul, duvarı yıkar”!

                   MASALCI BABA

  Bizim nesil dede-büyükanne masalları ile büyüdü. O yüzden hayal dünyalarımız şimdiki veletlerin elektronik tuşlarındaki hayaletlerin aksine, daha yaratıcı ve daha geniştir.

  Televizyonların siyaset ve ekonomi programlarının giderek masallaştığını, bizi de çocukluğumuza zeka fukarası olarak geri döndürdüğünün herhalde herkes farkındadır.

  Bu görevi bir süreden beri üstlenen muhterem "milli damadımız" sayesinde şakulümüzün nasıl kaçtığını ve nereye doğru kaydığını her Allah'ın günü "bir varmış, bir yokmuş" şeklinde dinliyoruz.

  Kapanışta da “önümüzdeki ay daha iyi olacağız inşallah” teranesi eşliğinde sütümüzü içip, yatıyoruz. Tıpkı rahmetli Adile Naşit’in “kuzucukları” gibi.

               AK KAŞIK

  Son bir yılda başımıza ne geldi ise hepsi ABD yüzünden(!) imiş. Enflasyon, devalüasyon, stagflasyon, spekülasyon, cari açık, bütçe açığı, ekonomik dalgalanmalar, sektör krizleri, işsizlik. Hatta güncel mevzu Ahmet Kural’ın şarkıcı Sıla’yı adamakıllı dövmesi falan, filan. Unuttuğum varsa siz ekleyin.

  Ne diyelim? Yer yesin seni ABD!

  Senin yüzünden hayatımız alt üst oldu. "Şakulümüz kaydı". Evlerde ateş tencerenin dışı yerine içinde yanıyor.

  Oysa ne güzel hayatımız vardı. Millet çatır, çatır evler, arabalar alıyordu. Senede iki kere ek maaş alıp 9’ar günlük tatile çıkıyordu herkes. Yastık altlarından altın, döviz taşıyordu.

  Kor ateşlere gelesin ABD!

  Allah’tan işi bilen devlet adamlarımız var(!).

  İşte 2018 son çeyrek mucizesi...

  Bu aydan itibaren pahalılık, yerini yavaş, yavaş ucuzluğa terk edecek-miş? Nasıl mı?

  Bizi yönetenler bu hale geleceğimizi bildikleri için tedbirlerini daha önceden almışlar. Onların sayesinde her şey düzelecek(!). Ne zaman mı?

  2021 yılı ortasından itibaren enflasyonda tek haneli rakamları görebilecekmişiz?

  Keşke kendilerini bu kadar yormasalardı. Daha 2.5 sene var. Çok çalışmak(!) zorunda kalacaklar.

  Oysa cepteki yüzde 60 kayıp sayesinde "zorunlu tasarruf" ile bu millet kendiliğinden bu meseleyi çözecekti. Neyse, zahmet olmuş artık. Yapacak bir şey yok!

           ULU PARLAMENTOMUZ

  Bu arada ülkede ekonomik harp hali yaşanırken, ölen zengin babanın mirasını paylaşamayan evlatlarının mücadelesine şahit oluyoruz. Yüceler yücesi parlamentomuzun mümtaz temsilcilerinin kavga-dövüş, yaka-paça, yumruk-tokat ve canhıraş naraları arasında andımız, belediye seçimleri, başkan kim olsun gibi hayati öneme haiz işlerle uğraşmasından, T.C.’nin bir ferdi olarak ne kadar gurur duyduğumuzu kelimelerle ifade etmek az ile.

  Gazaları mübarek olsun! Sağ olsunlar, var olsunlar!

  Hayırlı arbedeler!

  

ENİS ÇANLI

6 Kasım 2018 Salı | 1426 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks