25 Ağustos 2019 Pazar - 08:34:49

SON DAKİKA

DUVAR

ENİS ÇANLI

1 Şubat 2018 Perşembe | 1438 Okunma


Sevgili okurlar;

Gönderdiğiniz maillerinizi dikkatle okuyorum.

Eleştiri ve fikirlerinizin kalitesinden memnunum. Sağ olun! Yalnız bir şeyi belirtmek isterim.

Bu köşe bana emanet edildi. Keyfi yazmak, sipariş yazı yok! Bilgim ve birikimim oranında, konuları ve olayları araştırıp, eğip bükmeden, nalına, mıhına yazıyorum. Şahıslarla işim olmaz, onları rencide edecek kelimeler kullanmam! Kendime hakim ve savcı rolü de biçmiyorum. Haddim de değil! “Az bile yazıyorsun” demeyin lütfen! Benim derdim, “Manisa’dan Türkiye’yi kurtarmak” falan değil!

MANİSA BİZİM SEVDAMIZ

Manisa’nın çok ciddi yapısal sorunları var. Yazıyorum. Mübarekler olmuş “duvar”, zerre kadar ilerleme yok! Anladım ki, geniş vizyon ile, geleceğe dönük planlı çalışmayı beceremeyen, iki çiçek, iki salıncak, bir park yapmayı, yöneticilik zannedenler iş başında. “Devlette devamlılık esastır” ilkesi yıllarca sürünceme de kalacaksa, biz almayalım kardeşim. Hepsi tozlu raflardan ine, çıka bir hal oldu.

YOK, OĞLU YOK!

Birkaç örnek vereyim, anlayın:

Tam 40 yıl olmuş. 1977-2018. 14 vali gelmiş, gitmiş. Ortalaması 2.5 yıl. Gediz nehri, sulama sistemi çökmüş, kirlilik artmış, Nif çayı kirliliği aynen devam ediyor. “Ne oldu acaba” diyoruz, işleri güçleri çok herhalde, cevap veren yok! Ve de çok ciddi bilgi kirliliği var.

Alaşehir’de buhar enerjisinin kullanımında “sorun” var. Yok deniyor.

250 bin dönüm alanda “organik tarım” yapıldığından bahsediliyor. Öyle bir durum söz konusu bile değil!

Yapılan sadece “iyi tarım uygulaması”. O da yarım yamalak.

Havza bazlı tarımdan bahsediliyor. Her kurumun, arazi sahiplerine neye göre fidan dağıttığı ve diktirdiği belli değil! Gördes’te zeytin mi olur, Allah aşkına? Mısır tarımı başladığından beri esrar içenlerin sayısı hızla arttı. Sigara yaşı 13’lere düştü. Güvenlik birimleri sinekleri temizliyor. Ama bataklıklar kurutulamıyor. Ekim sahaları mısır tarlalarının içinde. Gördes dağlarında sülfürik asit tankerleri cirit atıyor. Yer altı suları, havası ne olacak düşünen yok!

***

Yeni termik santralin devreye girmesi ile Bakırçay havzasındaki ekolojik dengenin nasıl olacağı belli değil. Zeytin ağaçları yok mu olacak? Bilen yok!

***

Farkındaysanız, doğalgaza geçişe rağmen hava kirliliği tavan yaptı. Sebebi konusunda(kalitesiz bedava kömür) halkı doğru bilgilendiren yok! Hala, şehir merkezinde zehir saçan bacalar tütüyor. Sonuç?

***

İzmir’e verilen yer altı sularının acilen durdurulması lazım. Aksi takdirde kuraklıkla beraber yer altı göllerinde tektonik çökmeler olacak! Ağır metaller sulara karışmaya başladı bile. Tık yok!

***

Son iki seneden beri adından söz ettirecek, ses getirecek yeni sanayi tesisleri açılmadı, neler oluyor, bilen var mı? Yok!

***

Özellikle bağcılıkta ve zeytin hasat zamanı çok ciddi işçi sorunu var! Sadece 25 günlük bağ bozumu için aynı anda çalışacak fazladan 75 bin işçiye ihtiyaç var. Çözüm önerisi olan nerede? O da, yok!

***

Bu ovada kuraklık ve su israfı sebebiyle “mısır tarımına son verilip, katma değeri yüksek alternatif ürünlere yönelmek lazım” diyorum. Yeni bağ alanlarının yapılmasına izin vermeyin! Ses yok!

“Basınçlı yer altı sulama sistemine geçilmeli” diye 7 sene önce yazdığım raporu okuyup,”haklısın, başlamak lazım” dediler. Çivi çakılmadı. Sadece lafını ediyorlar. Neymiş? “projesi hazır”mış

Alt tarafı boru döşenecek. Neyini abartıyorsunuz?” Vahşi sulama yerine damlama sistemini bari acil devreye alalım” diye defalarca yazdım. İlgilileri de başka bir yerlerine yazdı.

***

En son Cumhurbaşkanlığı makamına yazdım. Çok şükür ki birileri bizim dosyayı ciddiye almış. Geldiğimiz noktayı sizlere söyleyeyim. İleri ki yazımda da detayını yazacağım.

MANİSA İLİ TAMAMININ SULAMA PROJE, YATIRIM, KULLANIM HAKLARI BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNE DEVREDİLECEK. Yani tüm yer altı sistemlerinin yapılması, çiftçiye kullandırılması, MASKİ tarafından sağlanacak! Üstelik bu haberi ve müjdeyi bizzat sayın R.T.E verdi. Gözümüz aydın!

Manisa, teknik sanayisinden daha büyük tarımsal potansiyele sahip. Araştıranı, tarım-gıda sanayisine yatırım yapanı az!

Ovasında 1 lira olan ürün, 10 km. ötede pazarda 3-4 lira. İlçe belediyelerini uyarıyoruz, öneriyoruz. İşi çözecek birileri yok. Selendi’de aynı anda 2 bin kişinin içinde namaz kılacağı cami yapılıyor. İzin veren kim? Kimse çıkıp da, “yahu bu Selendi’nin nüfusu kaç, bu kadar büyük camiye ihtiyaç var mı” diye soran yok! Merkezde “4-6 yaş arası çocuklar için kuran kursu yapılacak” deniyor, “Arkadaş hangi devirde yaşıyoruz, nedir bu” diyen yok! Uygulama için İmam-hatip ortaokul bahçesine cami yapılacak. Neyin uygulaması? Namazın mı, ezanın mı, vaazın mı? Her Müslüman evladı dinini evinde öğrenir. Yapılan, mürailiğin dik alası. Yakında liselerde de yavaş, yavaş başlanır. “Softa devleti”niz mübarek olsun!                                                                                                                  ***

Her “11 Manisalıya bir esnaf düşüyor”. Esnaf enflasyonu var. Çare üreten, söyleyen var mı? Laf başı geldi mi, “esnaf darda, esnaf perişan” edebiyatı. Odaların derdi, yeni üye gelsin! Çözüm? Yok!

***

Koskoca Manisa merkezinde yer kalmamış gibi, yeni küçük ve orta ölçekli sanayi alanları, toplu yerleşim alanlarını, Muradiye üniversite yerleşkesinin dibine, Menemen boğazına, fidanlık bataklığına tıkıştırmak isteyenler kimler? “Ne yapıyorsunuz, bu düşüncenin arkasında ne var”, “yine mi arsa rantı peşindesiniz” diye soracak cesarette, adam yok!

Şehri doğusuna ise kafasını çevirip bakan yok!

***

60 milyon lira borca batırılmış, “Manisaspor’u kurtarmak” için bir araya gelen iktidar ve muhalefet m.vekilleri, Manisa’nın hayati meselelerini konuşmak, tartışmak için bir kerecik olsun bir masa etrafında toplanmayı neden beceremediler? Soran yok!

***

Vilayette, belediyelerde, STK’lar da, brifing alıp, vermelerle sorunlar çözülseydi, ömrümüz bu sorunlarla geçmezdi. Yazdıklarım, yazmadıklarımın yanında deve de kulak. Onları da bir ara yazarım.

ENİS ÇANLI

1 Şubat 2018 Perşembe | 1438 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks