25 Ağustos 2019 Pazar - 14:57:17

SON DAKİKA

DÜRÜST OL(MA)

ENİS ÇANLI

31 Ocak 2019 Perşembe | 1071 Okunma

İster "balık baştan kokar" de, istersen "nerde bu devlet, nerde bu hükümet" de, hiç fark etmez.

  Sen, en azından olması gereken asgari insani değerlere sahip değilsen, yaptığın işte ve davranışta kılıfına veya menfaatine uydurup, sadece “kendine Müslüman” isen, tenkit edip, topu ülkenin en tepesindekilere atarak kendini aklayacağını sanıyorsan, avucunu yala!

  İşinde, aşında, yaşantında ve ailende ki defoları, arızaları görmezden gelerek, çeşitli bahaneler üreterek üstünü örtersen, kısacası evinin önünü temiz tutmuyorsan, başkasından da dürüst olmayı bekleme, ahlaklı toplum olma hayali de kurma!

                  BİR GÜNDE ÜÇ KAZIK

  Geçtiğimiz perşembe günü Yenicami semtinde bir işim vardı. Dönerken, kurulu halk pazarının içinden geçtim.

  Evimizin ihtiyaçlarının çarşı kısmını ben, pazar işlerini de cumartesi pazaryerinden eşim yapar. 35 yıldan beri ne ürün alıyorsa hep aynı esnaf arkadaşlardan alır. Fiyat pazarlığı yapmaz. Hiçbir zaman da evde ham, çürük, bayat ve kalitesizlikten tek bir adet bile meyve, sebze çöpe gitmez.

  Tezgahının önü “al beni ye” diyen, arkası “al da çöpe at” sahtekarlığını bıkmadan, usanmadan yıllardır yapan pazarcıdan mal almadı, alana da kızar. Neyse.

  Pazara girdiğime girmişime pişman oldum. Ne doğru dürüst etiket, sebze ve meyvede bırak kaliteyi, standardı, birçoğu döküntü, fiyatların fahiş hali, ne tür menfi olay varsa ara, bulursun.

  Avaz, avaz bağıran, birbirine terbiyesizce laf atan esnaf, sözüm ona köyde ürettiği kendi malını pazarlayan "şeytan çarpması, kazıkçı köylü-üretici-kurnazı-esnafı", görmeniz lazım.

  Özel arabasını pazar girişinde pazarcı tezgahına çevirmişini mi ararsın, sebze, zeytin, z.yağı, asma yaprağı, makarna, tarhana, salça, hatta ota bile "organik" diyen "uyanıklar çetesi", hepsi çoğalmış, gitmiş.

  Evde limon azalmıştı, alayım istedim. Sözüm ona işletme-pazarlama mezunu mektepli geçinirim, beni bile geri zekalı yerine koyan bir "kurnaz pazarcı-pazarlamacı esnafı" ile karşılaştım. Etikette kocaman 2 lira, hemen altında karınca duası gibi bir yazı, "yarım kilo" yazıyor, fark etmedim. Bir güzel seçmeye çalıştım. Zira limonun kabuğunu soysan, geriye ceviz kadar bir şey kalacak kadar kabuğu kalın. Belli ki ihracat artığı, ya da tip dışı, ıskarta mal. Adım kadar eminim, yerinde, memleketinde kesin bedavadır. 5 lira verdim. 1 lira geri aldım. Limonun kilosu meğerse 4 lira imiş. Evimin karşısındaki markette üstelik ince kabuk, daha kalitelisi, o da 4 lira. Alıp, eve kadar elime yük edeceğim öyle mi? Benim gibi herkes aynı şekilde alıyor, para öderken vazgeçip, bırakıyor.

  Bu arada unutmadan, “ne oldu da kilosu 2 lira olan limon bir ay içinde 4 lira oldu” diyenler varsa tek cümle: “size müstahak”!

  Ana caddeye, İbrahim Gökçen’e çıktım. Büyük marketten bir su alayım, içeyim istedim. İçeriye girerken kapıdaki sebze reyonunda kestane gördüm, fiyatı uygun, manav kısmına bakan görevlisine "bana oradan bir kilo kestane tartar mısın" dedim, içeri girdim, suyumu aldım, kapıdan kestaneyi alıp, bakmadan parasını ödeyip çıktım. Eve geldiğim de bir baktım ki, markette satılan "atkestanesi".

  Özellikle atkestanesini pişirmeden çiğ yemeye kalkarsanız 4-5 tanesi sizi karaciğer iflası ile günlerce yoğun bakımda yatırır. Pişmişi karın ağrısı ile karışık bağırsak floranızı perişan eder. Ne yapmam lazım? Marketi uyarmak.

  Marketin onlarca şubesi var, internette adresleri var, iletişim telefonu yok iyi mi?

  Bu seferde alo 174 hattına aradım. Arama daha iyi. Senin şecereni, ilgili firmanın tam adını ve adresini, konuyu detaylı yazılı mesaj olarak istiyor. Sanırsın aşk mektubu yazacaksın. Ben hayatım boyunca o kadar uzun mesaj yazmadım. Vazgeçtim.

  O arada marketin yanında balık pişiricisi var. Önünde fiyatı uygun, taze olduğu belli, sevdiğim balıktan var."Temizleyin, evde pişireceğim" dedim. "Abi dolapta yeni temizlenmişi var, oradan verelim, bekleme" dediler, “tamam” deyip aldım, gittim.

  Akşamüzeri mutfaktan hanım sesleniyor "Enis! Bu balık bayat, leş gibi kokuyor"!

  Bir günde üç kazık!

  Ya katil olursun, ya da en azından karakolluk!

  Bu üç olayı İbrahim Gökçen bulvarında yaşadım.

  Yetkilileri uyarsan ne olur, uyarmasan ne olur. Görevini savsaklayacak kadar iş ahlakından yoksun olanlarla mı, üç kağıtçı esnafla mı, şerefsiz işletme sahipleri ile mi uğraşacağım? Ama “adam sen de" demeyeceğim elbette!

    ŞAYET SİZ İNSANSANIZ, BEN SİZİN IRKINIZDAN DEĞİLİM

  Önce siz satıcılar, sonrada sizleri denetleyenler utansın! Alayınız adam olun, adam! Ahlaklı, erdemli, şerefli, onurlu olun! Oturduğunuz, size emanet edilen koltukların hakkını verin! Kıç büyütmeyin! Dolaşın, kontrol edin! Aldığınız maaşın, kazandığınızın hakkını verin, hak edin!

  Allah’ı dilinizde değil beyninizde, vicdanınızı cüzdanınızda değil, yüreğiniz de taşıyın!

  Sen esnaf mısın, üç kağıtçı mı, dolandırıcı mı, sahtekar mı? Önce ona karar ver. Sakın bana “yanlışlık olmuş, fark edemedik” deme. Yani s..çmışs..n, bari sıvama!

  Tepedeki adam R.T.Erdoğan olsa, K. Kılıçdaroğlu olsa, hatta M.K. Atatürk olsa ne yazar!

  İnsan olun, insan!

ENİS ÇANLI

31 Ocak 2019 Perşembe | 1071 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks