16 Temmuz 2019 Salı - 15:17:21

SON DAKİKA

Devekuşu..........

ENİS ÇANLI

21 Ekim 2015 Çarşamba | 1678 Okunma
Nereden çıktı bu devekuşu muhabbeti demeyin dostlar.
İnsan-hayvan ilişkisi yaradılıştan günümüze hep olmuştur.bazen birbirimize taktığımız sıfatları düşünecek olursak belgeselleri insanlara mı,yoksa hayvanlara mı seyrettirme konusunda beynimde tereddütler oluşuyor.
Bilişim çağı gibi fantastik sözcüklerle gaz verilen günümüz insanının mental gelişmesi konusunda ciddi endişelerim var.beynini elektronik cihazlara ipotek eden,davranış bozukluklarından tut,yaşam format arızaları,iletişim problemlerinden,toplumsal paranoyalara ve akıl tutulmalarına kadar pek çok yelpazede sıkıntılarımız var.çözüm için ürettiğimiz her yeni teknoloji adeta çözüm tuzağı haline dönüşüyor..
Devekuşuna "imalat hatası" veya "evrim dejenerasyonu" gözü ile bakacak olursanız yaradana hakaret etmiş olursunuz..devekuşlarının biz insanlara pek çok konuda ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum.
Uzaktan bakınca devasa bir tavuk desek,tamam kanatları var,bacakları,ayakları,gagası,kafası.ama arada boynu var,upuzun tavuk ile alakası yok.boynuna bakınca acaba flamingo veya kuğumu diye düşünürken,ayak parmaklarının arasında perde olmadığını görüyor,fikrinizden vazgeçiyorsunuz.
Arasıra düşünüyorsun..acaba deve neden denmiş diye,sırtında hörgücü yok,devenin dört ayağının aksine iki tane uzun bacak var.ayak tabanlarının altı biraz deve gibi etli,.ama,deve gibi ayak parmaksız da değil.tavuk gibi pençesi var.üstelik deve memeli,o ise yumurtluyor.deve insan ve yük taşıyabiliyor,diğeri o incecik bacakları ile kendini zor taşıyor.berikinde yün var,diğerinde kalın telekler..
Koşarken deve kadar hızlı,düşünürken tavuk kadar kuş beyinli.tek bildiği herşeyi gagalamak..deve gibi kin tutmayı da bilemiyor.çünkü tavuk hafızalı.
Bazen uçayım hamlesi yapıyor.fakat güvercini bile zor uçuracak kanatları olduğundan kalkarken düşen uçak pozisyonuna giriyor.tavuk gibi eti yeniyor.tüyleri çok kıymetli hepsi bu kadar.
Bu kadar tabiat ve biyoloji bilgisi yeter.
Demokrasi allah'a giden yol sırat-ı müstakıym(doğruyol)gibi yeryüzünde uygulanacak en mükemmel yöntem.
Yapabiliyormuyuz?
Kesinlikle hayır..
Yapabilen toplumlar,devletler var mı?
Zinhar...
Herkes kendini "demokrat"diye tanımlıyor ama,
Herkes"kendine demokrat"....
Özgürlük,barış,insanlık,sevgi,kardeşlik,hoşgörü,toplumsal uzlaşma...kimin için istiyoruz?sözüm ona tüm insanlık adına..
Peki kimin için yapıyoruz?
Kendimiz gibi düşünenler adına.
Uygar dünya batı,müslüman dünyasına bomba yağdırırken,geri planda kendi yetiştirdikleri terör odaklarına "müslüman teröristler"damgası vurmakta,onlarda ne hikmetse dünyanın her yerinde müslüman kanı akıtmakta.bulunan mazeret cümlesi ise çok kısa."akıl tutulması"...
Silah benim elimde ise ve ben kan akıtıyorsam haklıyım..senin elinde ise "sen teröristsin.""devlete"anadır"diyen de var,"katil" diyen de.
Devekuşuna sormuşlar..
"devemisin,kuşmusun,anlayamadık? O da "nasıl baktığınıza bağlı"demiş.
İşkence adalarım,hapishanelerim var ise ben adalet arıyor oluyorum.sen de böyle bir şey varsa yandın.olmasına izinde vermem,yaparsan da "insanlık suçu"işlemiş olursun.
Binlerce köpeği yurtdışından alıp getirip çocuğuna oyuncak aldığını zannedenlere "hayvansever"denir.,sonra o köpekleri sokağa atanlara ses yok,hayvan barınakları isteyenlerin taleplerini karşılamayan belediyelere "barbar"muamelesi yapılır ...
Ama kedi-köpek maması üreten firmaların aynı tezgahı her ülkede yaptıkları kimsenin aklına gelmez.
Evinde her türlü elektrikli aleti kullanan kişiler "çevreci"diye sokağa dökülür.hes istemez,kömür-nükleer santralı istemez.ama rusyanın doğalgazına ses çıkarmaz..
Birinin terör örgütü dediğine,diğeri gerilla der.dilediği gibi davranır,kutsanır.asker-polis görevini yapar,devlet"katil"olur..
Devekuşu....
En önemli ve bilinen özelliği korunmak için kafasını kuma gömmesi.
Biz insanlar maymun değilde devekuşu neslinden mi geldik acaba?darwin hata mı yaptı dersiniz? Neyse dinimize hakaret etmeden..
Şaka bir yana deve mi,kuş mu derken balataları yakmayalım.
Bu örnekler bitmez....
Farkındamısınız?..
"Ama toplumu"olduk... Herşeyin arkasına ama eklemeyi marifet saymaya başladık...
Bu davranışımızın tek bir sebebi var.
"Kendimizi haklı ve herşeyi bilir gösterme çabası"...
Nasreddi hoca fıkrası gibi.....hoca kavgalı her iki tarafı sıra ile dinlemiş.her ikisine de ayrı ayrı"sen haklısın"demiş.hocayı dinleyen karısı"hoca efendi iki tane haklı olur mu"deyince,"kadın sende haklısın"demiş..
Haklı Değilmiyim dostlar?


ENİS ÇANLI

21 Ekim 2015 Çarşamba | 1678 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

18

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

16

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

20

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks