17 Ekim 2019 Perşembe - 17:53:18

SON DAKİKA

ÇÜRÜYEN SİYASET

ENİS ÇANLI

13 Ocak 2019 Pazar | 1210 Okunma

Bu ülke de iki iktidar vardı. Birisi "AKP iktidarı", diğeri de "R.T.Erdoğan iktidarı". Malumunuz, günümüzde ehil kadro zafiyeti yüzünden, AKP iktidarının sadece adı kaldı! Hem iktidar, hem de muktedir olan sadece Sayın Erdoğan iktidarı.

  CHP’lilerin söylediği “tek adam, diktatör, dediğim dedik, çaldığım düdük” laflarına hiç takılmadım, sizlerde takılmayın! Eğer ülkeyi yöneten lider diktatör olsa idi, ona diktatör diyenler şimdi kodeste olurlardı. Üstelik diktatörlük, tek partili düzende olur.

   SADECE KOMÜNİZM DEĞİL, DEMOKRASİ DE ÇÖKTÜ

  1950-2007. Tam 57 yıl, sözüm ona çok partili, demokratik hayatımız oldu. “Cumhuriyet elitlerinin” sağ iktidarlar eliyle bu ülke vatandaşları üzerinden yapmadıkları operasyon, zulüm kalmadı. Nikah iktidar partisinde, iktidar gelini ise elitlerin elinde 57 yılı bizlere kaos içinde yaşattılar. Sağcısı, solcusu, dincisi, ilericisi, gericisi serseme, aptala  çevrildi. Hep aynı gerekçeleri vardı: “cumhuriyeti korumak, kollamak”.

         LİYAKAT ÇOK UCUZLADI

  “Sen bürokrat mısın kardeşim? O zaman inisiyatif alıp görevin neyse, onu layığı ile yapacaksın! Yapamıyorsan, beceremiyorsan o zaman da liderin sana “emir veya talimat verir”, tıpış, tıpış, seve, seve yaptırır! Yoksa kapının önüne konuldun mu, ya da kızağa alındın mı kızmayacaksın”!

  Hep böyle denildi, söylenildi, ama asla layığı ile yapılmadı. Bürokrasimizdeki oluşan atalet yüzünden, devletin “check-balance” ayarı bozuldu.

  Sen muhalif siyasetçi misin? “Beceriksiz, çapsız, müzmin muhalefet” olarak seçmenini “aptal” yerine koyarak kök saldın diye, devletin tepesine “diktatör”, makamına “saray” dersen, o da sana her seçimde dersini sandıkta bir güzel verir. Şayet “koltuk arsızı” değilsen, ceketini alıp evine, varsa işine geri döneceksin!

  

       YENİDÜNYA YENİ DEMOKRASİ

  Günümüz yenidünya düzenine göre demokrasi resmen unutuldu. “Devlet içinde devlet, derin devlet” kavramlarını ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda kullanınca adı oluyor “demokrasi”, Türkiye kullanınca da oluyor “diktatörlük”. Artık bu tür palavraları sıkanlara milletimizin de karnı tok. Tüm uygar dünya insanı öğrendi, kabullendi, bir tek bizim “muhalif seçmen” öğrenemedi.

         PARTİİÇİ DEMOKRASİ PALAVRASI

  “Konuyu partimizin yetkili kurullarında görüşeceğiz” sözü, siyasi partilerin “en büyük kuyruklu ve katmerli yalanı, siyasi iki yüzlülüklerinin” en açık ifadesidir! Örnek mi?

31 Mart 2019’da seçimler var. Aday belirleme konusunda hangi parti önseçim, temayül yoklaması yaptı? Hiçbirisi. Adayları kim belirledi? Hatta, HDP adaylarının ismini cezaevinden bizzat “terörist başı” verdi. Ne o? “Halkın Demokrasi(!) Partisi” seçime giriyor. Al sana bir palavra daha.

  “Sayın genel başkanımızın veya başbakanımızın veyahut da cumhurbaşkanımızın talimatları ile” diye başlayanları biliyorsunuz. Buna siyasi literatür de “yularlı demokrasi” deniyor.

         PARLAMENTER SİSTEM HIZLA ÇÖKÜYOR

  Özellikle parlamenter belirleme noktasındaki İstenilen “kurşun asker profili” ve “Kaldır-indir parmak modeli” hiç bitmeyecek mi?

  Farkında değil misiniz? Şehirlere belediye başkanı adayı göstermek için koskoca meclis başkanı, ismi bilinen milletvekilleri aday gösteriliyor. 81 milyon insanın yaşadığı ülkede 81 tane il’e 81 adet belediye başkan adayı bulmak bu kadar zor hale gelmişse, Türkiye siyaset kurumu kalitesini kaybetmiş, kalifiye eleman açısından yoksun hale gelmiş demektir.

  Ayrıca 81 valiye sadece protokol ve kolluk gücü noktasında görev tevdi etmek, kalkınmakta ve büyümekte olan bir ülkeye yakışmıyor. Bugün koskoca ülke bir kişi ne diyecek diye ağzının içine bakar hale geldi ise, bunun sorumlusu Sayın Recep Tayyip Erdoğan DEĞİLDİR!

  Koca, koca bakanlar, üst düzey bürokratlar, vekiller, “el pençe divan” talimat bekler hale gelmek zorundalar mı? Devletin liyakat mekanizması çalıştırılmıyor. Koltuğa oturan ya hakkını veremiyor, ya koltuk elden gidecek diye tedirgin, ya da inisiyatif kullanmaktan aciz. Saha bilgisi, toplum algısı zayıf insanların kamuda ne işleri var?

  Sevin, ya da sevmeyin. Allah saklasın “Reis” bir anda rahmetli olsa, “devlette devamlılık esastır” kavramı bugünkü ortamda sizce sağlıklı çalışacak vaziyette devam edebilir mi? Bu ülkenin en azından uzunca bir süre ne hale gelebileceğini düşünen, hesaplayan var mı? Bir isim söyleyin! Söyleyin ki, bu ülkeyi bir anda oluşan kaosta mevcut halinde sakince tutabilsin.

  Lider odaklı siyaset yapmak en kolay iş, ama lider sera bitkisi değil ki, yetiştirip hazır da bekletesin.

  Sanki muhalefet çok mu hazır? Hallerine bir bakın! “İki kaz, bir değnek” vaziyetteler.

  Kimse kendinden sonrasını düşünmüyor. Evin babası öldükten sonra miras taksimi için birbirinin boğazına sarılan kardeşler gibi olmayacağımızın garantisini, güvencesini verecek bir muhalefet cephesi var mı?

  Bu ülkeyi ne göklere çıkaralım, ne de aşiret devleti gibi gömmeye çalışalım. Akılcı ve şuurlu irade sahibi insanlara acil ihtiyacımız var. Konu “senden olsun, benden olsun” zihniyetini aşmış durumda.

  Biz düşünmez isek, bizim adımıza birileri düşünüp, “al sana lider” diye birisini bizlere yutturur. Tıpkı geçmişte olduğu gibi.

  

ENİS ÇANLI

13 Ocak 2019 Pazar | 1210 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks