19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:27:55

SON DAKİKA

ÇOCUK KATİLLERİ

ENİS ÇANLI

20 Aralık 2018 Perşembe | 1170 Okunma

Eski meslek gıda üretim ve sanayisi yöneticiliği olunca, gıda alışverişi için girdiğim her mekan da ilk dikkatimi çeken şey, fiyatlardan ziyade üretim ve son tüketim tarihleridir. Etiketlerindeki “içindekiler” kısmına bakmadan asla almam, bugüne kadar da almadım. Bakliyat hariç hiçbirisinde imalat tarihleri de yok. “İçindekiler” kısmını okuyunca da beni terler basıyor.

  Tıp veya diyetisyen uzmanı, kimyager, biyolog, ziraat mühendisi değilim. Gıda imalatçılığı da yapmıyorum. İşletmeci ve çiftçi gözü ile baktığım gıda ürünlerine, üretim, ambalaj, katkı maddeleri konusunda kafa karışıklığım olduğunda uzmanına danışırım. Birazda merakımdan olacak, bir hayli bilgi donanımına sahip olduğumu düşünüyorum. İşin özüne gelirsek, gıda değil RESMEN ZEHİR YİYORUZ!

  Sebze ve meyveyi yazmıyorum bile. Anlayın halimizi.

          GIDA TERÖR YUVALARI

  Gıda ile alakalı büyük, küçük, ailecek hepimizin zamanını alan mekanlar, market, mandıra, hipermarket, kafe, restoran, büfe ve de gıda satılan diğer yerler.

  Bu tarz yerlerin depo, imalathane veya mutfaklarını ara sıra televizyonlarda, ulusal ve yerel gazetelerde gördüğümüzle kalıyoruz. Gördüklerimiz de, genellikle iç bulandırıcı, iğrenç görüntüler. Gıda terörü estiren bazı işletmelerin hijyen ve kaliteden uzak olması yetmezmiş gibi, devletin denetim ve kontrol noktasındaki aczini de görmek, hepimizin moralini bozuyor olmalı

  Günümüzde anne ve babaların çocuklarını sevindirmek, karınlarını doyurmak veya istiyorlar diye aldıkları her çeşit gıdanın büyük bir çoğunluğunda, çok açık ve net söylüyorum, içlerinde resmen “yasal zehir” var.

  Bir ülkede hastane sayısında çoğalmaya rağmen hasta sayısında azalma olmuyorsa, “hastalıklı bir nesil” yetişiyor demektir. Ve bunun da birinci sebebi sağlıklı ve kaliteden yoksun gıda ürünlerinin tüketimi.

   NİŞASTA BAZLI ŞEKER (GLİKOZ-İZOGLİKOZ ŞURUBU)

  Bu ABD’yi ve AB’yi yer yesin!

  Türkiye’nin nişasta bazlı şeker piyasasını devletimize rağmen resmen kontrol altında tutuyorlar. Ülkemize verdikleri üretim kotası miktarı 300 bin ton. 700 bin tonu ABD’den ithal. Toplam tüketimimiz bir milyon ton. Tüm şeker tüketimimizin 1/3’ü.

  Her türlü şekerin fazla tüketimi, son derece zararlıdır. Birileri size nişasta bazlı şurubun da tıpkı pancar şekeri gibi “glikoz” ihtiva ettiğini söyleyebilir. Ama kazın ayağı öyle değil işte! Şimdi uzun, uzun kimyasal özelliklerini yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Kısa olarak şunu söylemeliyim ki, içinde bulunan serbest radikaller yüzünden “nişasta bazlı glikoz-izoglikoz” şekeri resmen bir “cinayet silahı”. Yetmezmiş gibi, üretim aşamasında kullanılan ve içinde kalan diğer bir materyal de “civa”. Evet! Yanlış duymadınız, “civa”.

  Bu tatlandırıcının özellikle çocukların tükettiği her türlü gıda ürününde olması tesadüf mü? Normal mi? Almayın bakın, imalattan kaldırıyorlar mı, yoksa koymaya devam ediyorlar mı?

  Ne diyeyim? “Aptal ve bilinçsiz tüketiciye hayırlı ölümler”!

  ABD “gıda tüketicileri derneğinin” 2017 yılında ülke genelinde açtığı davalar sonucunda, 3 bin çeşit zirai ilaç kullanıldığı için gıda ürünlerinde “organik ve natürel” kelimesini kullanmak yasaklandı. O da yetmedi, “nişasta bazlı glikoz şekerinin” gıda ürünlerindeki miktarının yarı yarıya azaltılmasına gidildi. Kıyametler koptu, ama geri adım atılmadı. Onun yerine pancar, kamış şekeri veya fruktoz(meyve şekeri) kullanılıyor. Şu anda bizim gıda ürünlerindeki glikoz şekeri(etiketlerde yazmamasına rağmen bildiğim ve öğrendiğim) oranı onların tam 5 katı.

  Nestle firması okullarda kesinlikle yasaklandığı için sadece ABD’de 6 çocuk şekerleme üretimi yapan fabrikasını kapatmak zorunda kaldı.

  Anneler, babalar, dedeler, nineler…

  Çocuklarınızı beslemiyor, yavaş, yavaş ÖLDÜRÜYORSUNUZ…

  Dışarıdan aldığınız her türlü gıda ürününün ambalajlarının üzerinde “glikoz” yazıyorsa elinizi kor ateşe sokun, ama o ürüne el uzatmayın! Çocuğunuz yerlerde tepinse, ağlasa bile al-ma-yın!

  Çok üzülerek söylemeliyim ki, ülkemizde bu zehri üreten veya ithal eden ABD’li firmayı kapatmaya “Sayın Cumhurbaşkanımızın bile gücü yetmez”!

     GENÇLİĞİN KATİLİ ENERJİ İÇECEKLERİ

  Dünya Pazar payı 55 milyar dolar olan, sadece ülkemizde bir yılda 230 milyon kutu tüketilen yeni bir zehir modeli de, enerji içecekleri.

  İçinde neler var neler. Madde bağımlılığına, ani kalp durmasına neden olacak oranda kafein, kafein’in etkisini arttırmak için taurin, inositol, glukoronolakton, ephedrine maddesi, boğa idrarı ve spermi (şaka diyen, inanmayan varsa İngiliz Gıda Örgütünün yayınlarına baksın), tatlandırıcı olarak glikoz şurubu ve yapay tatlandırıcı, miktarı ve hangi ihtiyaca cevap verdiği bilinmeyen çeşitli mineraller.

  Çok içenlerde ciddi böbrek kanamaları ve karaciğer iflası en çok görülen belirtiler. İnternet karşısında veya sınav hazırlığında uykusuzluğa alıştıran bir “cinayet aletinden” bahsediyorum.

  Sözüm ona 18 yaş altı gençlere kanunla satışı yasak olan, ama büyük-küçük market rafları, buzdolaplarında her yaş gurubuna peynir-ekmek gibi satılan bir zehirden bahsediyorum.

  Üstelik bu “zehri” üreten en önemli marka, ülkesinde yaşayan gurbetçilerimizi Viyana havaalanında “köpeklere koklatarak” aşağılayan “Avusturya”dan ithal ediliyor. Ben onlara değil, ülkemde Avusturya malını tüketen “bizim köpeklere” kızıyorum.

  Çocuklarınızı onkoloji veya psikiyatri servislerine taşımak istemiyorsanız mücadele edeceksiniz kardeşim!

  Aniden veya can çekişerek genç yaşta ölen evladının ölümüne “mukadderat” deyip geçenler;

çocuklarınızın “KATİLLERİ SİZLERSİNİZ”!

ENİS ÇANLI

20 Aralık 2018 Perşembe | 1170 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks