17 Ekim 2019 Perşembe - 18:46:26

SON DAKİKA

CHP VE İLHAN KESİCİ

ENİS ÇANLI

16 Aralık 2018 Pazar | 1572 Okunma

Köhne ve cüce siyasetin içinde diri ve yüce kalmış, bir ferd-i vahid şahsiyet. Anadolu bozkırının bağrında yetişmiş, mütevazı ve mütedeyyin bir Sivaslı ailenin çocuğu.

  Sayın Kesici’yi araştırdığımızda, muhafazakar ve milliyetçi kimliğini Mustafa Kemal Türkiye’si karakteri ile taçlandırmış, modern Türkiye’nin aydınlık yüzü olmak gibi bir erdemi şahsında barındıran birisi olduğunu görüyoruz. Acaba böyle kaç tane politikacımız var?

  Kaliteli eğitimi ve sonrasındaki meslek hayatını devlet bürokrasisinin "can damarlarında" yaparak geçirmiş, DDY, ulaştırma derken, DPT müsteşarlığı gibi ulvi ve önemli üst düzey bürokratlığını yapmış bir devlet adamından bahsediyorum.

  Politik hayatını 90’lı yıllarda milletvekili olarak ANAP’ta, son üç dönemde de CHP çatısı altında sürdürme başarısını göstermiş mazbut, politik bir şahsiyet olmak kolay mı?

  AB ve uluslararası iktisadi komite ve forumlarda bilgi ve beceri ile ülkemizi üstün bir basiret ve ferasetle temsil etmiş bir kişilikten söz ediyorum.

  Yeni moda deyimle, cv"si bu kadar pozitif gerçekliklerle bezenmiş bir şahsiyeti, bir değeri, CHP gibi büyük bir partinin küçük hesaplarının döndüğü çatısının altına hapsetmeye, "vatan sevdalı" birisi olarak elbette gönlümüz razı gelmiyor.

  Politik kimliğini ucuz, sıradan, kabadayı üslubu ile "taşra kafası ve ağzı" ile yürütmeye çalışan meslektaşlarının aksine, diplomat ve akademik tavrına ilave olarak, almış olduğu üst düzey bürokrat disiplini ile Anadolu alçak gönüllüğünde sürdürüyor olması, sizce de üstün bir özellik değil mi?

  Gördüğü her dört ayaklı nesneyi makam, mevki koltuğu zannedip, arsızca talip olmanın adına siyaset diyen zihniyetin mensuplarını hep beraber görüyor ve izliyoruz. Siyaset kurumlarında “göreve talip olmak” yerine, “göreve layık görülmek” üzere sessizce beklemenin faturası “kenara itilmişlik mi” olmalı?

      PARTİLİLERİN AKSİNE HALKIN SİYASET ANLAYIŞI FARKLI

  Yerel yönetim seçimlerinde seçmen açısından kişi, kişilik, şahıs ve şahsiyet kavramı yanında işbilirlik ve liyakat çok önemlidir. Takım tutar gibi siyaset yapılmaz, oy kullanılmaz!

  Bunun en canlı ve sıcak örneği iki dönemdir Manisa'mız da büyükşehir belediye başkanlığını kazanmış ve yapmış Cengiz Ergün'dür. Genel seçimlerin aksine aday olduğu partisi MHP’nin her iki dönemde de iki katı oy almış olmasının yorumunu sizlere bırakıyorum.

                 KOSKOCA CHP BU MU?

  Daha öncede yazdım. CHP İstanbul aday adayları, lise mezunu, hiçbir eğitim ve iş kariyeri olmayan Gürsel Tekin ve 10 yıllık CHP’li, Beylikdüzü ilçe belediye başkanı müteahhit Ekrem İmamoğlu. Bir de dernek seçimi olsa kendini orada da aday gösterecek hale dönüşen Muharrem İnce. Bu yapıdan yüksek vizyon, makro projeler çıkar mı?

  Karşılarında kuvvetle muhtemel AKP adayı Binali Yıldırım. Bakanlık, başbakanlık, meclis başkanlığı haricinde neler yapmış, mesleği ne, nerelerde çalışmış, açın interneti, bir okuyun, bakın!

  CHP açısından Ankara, daha da bir hicran yarası.

  Mansur Yavaş ve Cengiz Topel Yıldırım.

  Birisi avukat, eski ilçe belediye başkanı, diğeri mülkiyeli maliyeci, kulüp başkanlığı yapmış, K. Kılıçdaroğlu’nun danışmanı. Hepsi bu. Karşılarında ise “şehircilik uzmanı, metropol belediye başkanlığında süper deneyimli ve başarılı, üstelik Ankaralı olmayan Ankara adayı M. Özhaseki.

  Hele son 15 yılda giderek “megaköy’e” dönüşen İzmir’i ise hiç sormayın! 4.3 milyon nüfusu olan “Ege’nin incisi”, böyle mi olmalı?

  Yani uzun lafın kısası, “sıradan aday enflasyonu” durumları.

  Kişilerin şahsiyetlerini değerlendirmek, yorum yapmak elbette haddimiz değildir. Ama özellikle hala en büyük ve birinci öncelikli sorunu şehir içi ulaşım olan üç büyük ilimizi geçmişlerindeki başarılarında ulaşım ve alt yapı projelendirmelerinden zerre kadar anlamayan adaylara teslim edilme düşüncesi bile, sadece “ya benden olsun, ya da hiç birisi olmasın” felsefesi ile açıklanamaz!

  1994 SEÇİMLERİ R.T.E İÇİN HAYATININ DÖNÜM NOKTASIDIR

  Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan, 1994 belediye başkanlığı seçiminde RP adayı ve akabinde kazananı olarak siyasetin “süper ligine” dahil oldu. Bir daha da alt lige düşmedi. Hep bir tuğla üste koyarak siyasette ilerledi. 1994 seçimlerinde işin ilginç tarafı ise bir başka.

  1994 Sonuçları:

  Refah Partisi...         R.T.Erdoğan.......  % 25.1

  ANAP...............         İlhan Kesici.......  % 22.1

  SHP.................        Zülfü Livaneli.......  % 20.3

  DYP.................      Bedrettin Dalan.......  % 15.4

  O tarihlerde taşralı siyasetçi olarak yaptığım bir tespitim olmuştu. Eski partim DYP'nin genel başkanı T.Çiller, kimin aklına uydu bilinmez, "seçimin favorisi ANAP adayı Sayın İlhan Kesici kazanıp DYP'yi sıkıntıya sokmasın" diye son dakikada Bedrettin Dalan’ı ikna edip oyların bölünmesine sebep olmasaydı, bugünlerde siyaset sahnesinde acaba Sayın Erdoğan'ı konuşuyor olacak mıydık? Tabloya iyice bakın, anlarsınız!

  O yüzden Sayın Erdoğan, Sayın T. Çiller'i ayrı bir sever.

     SİYASİ PARTİ "AHBAP ÇAVUŞLAR KULÜBÜ" DEĞİLDİR!

  Eğer hak'ın huzurunda halka hizmet etmeyi siyaset anlayışı olarak benimsemiş iseniz, parti genel merkezi olarak "emanetleri ehline teslim etmek" vazifeniz olmalı. Bunu ısrarla görmek istemeyen CHP genel başkanı ve ekibine ne diyeceğiz?

  Ayrı, ayrı 120 ülkeden fazla nüfusa sahip İstanbul’da, AKP’nin yaptırttığı son anketlerde Binali Yıldırım’ın karşısında M. İnce, G.Tekin ve E. İmamoğlu dahil en güçlü adayın Sayın İlhan Kesici olduğu ve HDP oyları hariç aradaki puan farkının % 5’e kadar indiğini bizzat anket sahipleri ve AKP’liler söylerken, CHP genel başkanı daha neyi bekliyor?

  Sonuç:

  Her akşam tartışma programlarında 2-3 dakika Sayın İlhan Kesici'nin adını lütfen zikreden medya mensuplarının, akademisyenlerin ve siyasilerin çizdikleri aday profilleri ile sosyal-siyasi hayatımızın kalitesizliğine şahit olmaktan utanç duyuyorum.

  Ne diyelim:

"Layık olduklarınızın yönetiminde yaşamakta bir özgürlüktür".

 

 

 

 

 

 

  

ENİS ÇANLI

16 Aralık 2018 Pazar | 1572 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks