17 Ekim 2019 Perşembe - 18:36:51

SON DAKİKA

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ....SN. İLHAN KESİCİ'YE....

ENİS ÇANLI

3 Mayıs 2016 Salı | 2301 Okunma
Zaman zaman ülke,özellikle Manisa meseleleri hakkındaki yazdığım makalelerde aklıma 1990'lı yıllar takılıyor.
"Türkiye tarımı tarihinde devrim yaratan ve kütlü pamuk ile başlayan destek prim sistemine"yönelik zat-alinizin başkanlığında kurulan komisyonda çiftçi kesimini temsilen hasbelkader katılmış,görev almış olmanın gururunu hep yaşadım.
"İhracatı destekleme fiyat istikrar fonu"konusundaki müthiş yararlı çalışmalarınız günümüzde bile hala kullanılmakta.
Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi bir görevi genç yaşta ifa edebilecek kabiliyet ve yetenekte olmanızı "devlet umuru görmenize ve bürokrat terbiyesine" bağlıyorum.
Atık bizim yaşlarımızda insanların birbirini övmesinin manevi hazdan başka hiç bir amaca hizmet etmeyeceğini,elbette sizde takdir edersiniz.
*****
Günümüzde İktidar ve de muhalefet tümden olmak üzere,Manisa siyaset tarihinin en formsuz döneminin yaşandığını gözlemliyor olmak,eski bir siyasetçi ve de Manisa aşığı bir insan olarak beni çok üzüyor.
Gerek siyasi,gerek bürokrasi,gerekse STK'ların faaliyetlerini yakından ve dikkatli izliyorum.
Gördüğüm manzara rayın üstünde giden ama, makinisti olmayan tren misali."Tren rayda mı?
Gidiyor mu?O zaman sorun yok,boş ver gerisini" mantığı iş başında.
Bürokrasinin başındaki yöneticilerde,görev alanları ile ilgili eksik,yanlış,doğru az çok işlerini yürütmekteler.
Kendilerine yerelde önerilerde bulunacak çap ve kabiliyette kişilerin azlığının sıkıntısını onlarında çektiğini görebiliyorum.
Çok önemli toplantılar,kararlar aşamalarında bulunması gereken kişi veya kuruluş temsilcileri ortada yok.
Şehrim ile ilgili hayati kararları,programları,yatırımları yapanlar bir gün buradan gidecekler.Ama biz burada yapılanlarla baş başa kalacağız.İşe yararsa dua edeceğiz.
Ya zarar verecek veya göz göre göre yapılan yanlış işler ne olacak?İşte meselenin özü bu.
*****
Durumun farkında olan tek kişi B.şehir Bld. Başkanı Cengiz Ergün. Baktı ki işe yarar fikri olan,yardımcı olacak STK'lar,şahıslar yok,ekibini kurdu,tek başına yoluna devam ediyor.
*****
Bu makaleyi okuyan herkes şunu merak edecektir. "Neden İlhan Kesici'ye atfen yazıldı"?
Siz de bizim gibi rahmetli"Demirel'in talebeliğini" yapmış adamsınız.Rahmetlinin bir sözünü asla unutmam."Siyasette ben yaptım oldu demekle hiç bir sorun çözülmez.Siyaset nelerin yapılıp,nelerin yapılmayacağını bilme sanatıdır"..
Bizim arayışımız,şehrimizi emanet ettiğimiz şahısların sorunlarımızı çözmesi, üstüne oturdukları koltukların hakkını vermeleri.
*****
Geleceğin Manisa'sın da kuraklık,doğa kirliliği yaşayacağımız aşikar.
Plansız ve programsız yapılan tarım ile ürettiğini yok paraya satan mutsuz insanları görmek, canımızı sıkıyor.
Sanayi de doğru hamleleri dünya gerçeklerine göre realize etmek için büyük eksikliklerimizi görmekten veya gördükleri halde çözüm üretmek yerine raporlar tanzim ederek,iş yapıyor görüntüsü verenlere söz söyleyecek insan yok.
Veya bu yönde bilgi ve beceri noksanı siyasilerin ve STK'ların olmasının faturasını hep beraber ödeyeceğimiz aşikar ve kaçınılmaz görünüyor.
Ama hepsinin Allah'ları var.Bir buket çiçek alıp, "nezaket ziyaretleri yapmakta"çok becerikliler..
*****
Değerli vekilim;
Sizden bir kaç konuda istirhamım olacak..
Birincisi,
Lütfen Milli Eğitim bakanını uyarın.Bu aydan itibaren okullar kapanana kadar yavrularımıza "kuru üzüm"dağıtılacak.Havalar ısındı.O üzüm çocuklarımızın yedikten sonra aşırı terlemesine, su kaybına,hararete ve su içerek bu sıcak havalarda hastalanmalarına sebep olacaktır.Kış uykusuna yatanları uyardık ama,geç kaldık.
****
İkincisi,
Rahmetli Demirel'in eseri,biz çiftçileri 1970'ler de adam eden,günümüzde eskiyen,demode olan
"Gediz sulama sistemi"yerine,aşırı su kaybının ve nemden kaynaklanan zirai hastalıkların önüne geçilmesinin için "yeraltı branşman sisteminin" yapılıp aşırı su kaybının ve nemden kaynaklanan zirai hastalıkların önüne geçilmesinin sağlanması için lütfen bakan Veysel Eroğlu'nu uyarın, konuya bir el atsın,yatırım programında,bütçe fasıllarında yer açsınlar....
****
Üçüncüsü,
Kullanma zamanının geçmiş olmasına rağmen, biz çiftçilerle dalga geçer gibi toprak altı gübre fiyatlarının düşürülmüş olmasının bize faydasının olmadığını bakan Faruk Çelik'e söyleyin lütfen.
Gerçi yüksek İslam enstitüsü mezunu tarım bakanından farklı bir şey beklenemez de.
Günümüzde 7 milyar Tl. hasıla elde edilen Manisa tarım sektörünün,doğru ve planlı yatırımlar ile 32 milyar liralık bir kapasitesinin olduğunu Sn. Çelik'e iletin lütfen.Koskoca Manisa üzüm tarımının bir iki kişinin şahsi kazançlarına kurban edildiğini,Manisa ili bağcısının inanılır gibi değil ama,maalesef"sahipsiz" bırakıldığını iletmenizi özellikle sizden rica ediyorum.
****
Sizinde gözlemlediğinizi düşündüğüm ve de çok önemsediğim bir konuyu kabaca izah edeyim.
"Alan bazlı sanayi bölgeleri"uygulaması gelişmiş ülkelerde hızla devreye alınıyor.Karma sektör firmalarının barındığı,gıda-metal-elektronik organize sanayilerinde günümüz gelişmelerine paralel pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini görmekteyiz.
Hala ilkel yöntemleri önerenlerin olduğunu, geleceğin hightech prosesleri ile bezenmiş inovasyon modellerinin çeşitliliği üzerine çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiğini, sanayi bakanımıza uyarılarda bulunursanız Manisa adına sevinirim.
****
Ayrıca 10. kalkınma planında Manisa'da sanayi de verimlilik adına yapılacak çalışmalarla alakalı mevzuatta bazı eksiklikler var.Lütfen değerli genel müdürümüz Anıl Yılmaz'ın konuya el atmasını sağlarsanız,Manisa sanayicileri adına çok mutlu olacağımı ayrıca belirtmek isterim.
****
O kadar çok konu var ki yazılacak.Yaklaşık bir kitap boyutlarında sadece bilimsel kaynak destekli çözüm önerileri ihtiva eden raporum bitmek üzere.Akademisyen dost ve arkadaşlarımın desteğini de unutmadan..Size mutlaka ileteceğim.
*****
Zatınız CHP m.vekilisiniz.Ama, bürokrasiyi ve devletin işleyiş şeklini iyi bilenlerden birisisiniz. "Kasaba politikacısı"olmadığınız için yatırım ve çözümler bağlamında iktidar veya muhalefet olmanın fark etmeyeceğini sizde,bende iyi biliyoruz.
Size yazmamın sebebini anlamak için alim olmaya gerek yok."Arif olan"zaten anlar.
Bu yazıyı özelde göndermeyi düşünürken, açık kanaldan gönderiyorum ki hemşehrilerimde bilgi sahibi olsunlar istedim.
Bu arada bir Manisalı olarak zoruma giden, siyasetinde dahil olduğu,gelecekte Manisa'nın başına büyük dertler açacak "çıkarlar silsilesi" söz konusu.
Onu size özel görüşmemizde ileteceğim.
Saygılarımla.

ENİS ÇANLI

3 Mayıs 2016 Salı | 2301 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks