19 Eylül 2019 Perşembe - 08:34:23

SON DAKİKA

CHP-HDP SARMALI

ENİS ÇANLI

20 Şubat 2018 Salı | 1537 Okunma


     Yıl 1965.                                                                                            

Avrupa’nın önemli ülkelerindeki muhafazakarların yerine, yükselen değer sosyalist işçi partilerine alternatif olarak, adına “sosyal demokrat” denilen sol siyasal yapı, yavaş, yavaş devreye sokuldu.

Ülkemizde, bu yeni siyasi akımı ilk algılayanlardan birisi de, 1960 sonrası kurulan “koalisyon hükümetlerinin” başbakanı İ. İnönü’dür.

CHP’nin yeni yol haritası olan, “ORTANIN SOLU”, bir çeşit “sosyal yenileşme” projesi idi. CHP, 40 sene “devlet partisi” kimliği ve “politbüro” havasından kurtulup, gerçekten ilk defa “halkın partisi” havasını yakalama yolunda ilerleyecekti. Fakat ABD, Demirel’in AP’si ile duruma müdahale etti.

1968 Paris öğrenci olayları ile başlayan ve ülkemizde de karşılık bulan “sosyalist Türk tipi sol hareketi” ve 1965 seçimlerinde parlamentoya vekil sokan sosyalist- komünist İşçi Partisinin agresif tutumu yüzünden, “sosyal demokratlık” halkımıza düzgünce anlatılamadı. İP yöneticileri M.Ali Aybar, Behice Boran, Çetin Altan, süreci resmen sabote ettiler.

Yıl.1971.                                                                                                                                      Fikri eylem olarak yola çıkan sol gençlik, üç yıl içinde bir anda eline silah alan, militan, anarşist bir havaya büründürülünce, ipler koptu. Fraksiyonlara bölünen, sol kavramların havada uçuştuğu, devlete kafa tutmayı “devrimcilik” zanneden gençlerimiz birer, birer telef edildiler. 1980 yılına kadar 5500 can yok oldu.                                                              Sonuç? Kocaman bir hiç! “Gladio”, yani “egemen güçler” kazandı.

Sosyalist entelektüel ve akademisyenlerin, Türk sol gençliğine Karl Marx’ın fikirleri yerine, Çin ve Sovyet kurucu liderlerini idol gibi gösterme yanlışı, bir anda “acaba CHP’de mi komünist partiye dönüşüyor” imajı yarattı. Böylece gelecek adına, “enternasyonal sosyal demokrat hareketi” özürlü doğmuş oldu.

İlkesel yapısını koruyamayan, gelenekçi Atatürk çizgisi ile enternasyonal sol arasında gelgitler yaşayan CHP’yi, günümüze kadar “devlet, ordu, elitler bürokrasisi, yüksek yargı, mezhepçi, aşırı sol- Kürt”ün partisi” tanımlamaları ile gündemde tutulması, bir türlü düzeltilmedi.

Bu yüzden de hiç iktidar olamadılar. Günümüzde de aynı arıza süregelmekte, üstüne üstlük % 10 barajına takılan “68 artığı” marjinal sosyalistler, koskoca CHP teşkilatını kuşatmış durumda.

                   DENİZ GEZMİŞ, CHP, HDP

1972 de idam edilen, CHP ve sosyalist entelektüeller tarafından tabulaştırılan, “ABD emperyalizmine karşı” duruşu ile efsaneleşen Deniz Gezmiş ve asılan arkadaşları, bu günleri görselerdi, ne yaparlardı acaba?        

Emperyalist ABD ordusunun, Türk ordusuna karşı eğittiği terörist PKK’ya methiyeler düzen destekçisi, sosyalist geçinen HDP ve ona zaman, zaman destek çıkan CHP için ne derlerdi acaba? Kimlerin suratına tükürürlerdi?                                                                             Ülkesinin çıkarı ve geleceği için ABD’ye tek başına kafa tutan R.T.E için ne derlerdi, bende çok merak ediyorum. Şu garabete bakar mısınız, sevgili okurlar!

               HDP’DE İLKESİZLİKTE, İLKESELDİR

Kürdistan İşçi partisi(PKK) ırk temelli(Kürtçülük), ayrılıkçı, şiddet, terör ve silahı devrim gibi gören, güya sosyalist fikir yapılı, komünist manifestoya bağlı bir yapıdır. Peki, PKK’nın kendisi ve sözcüsü HDP bu parti programını uyguluyorlarsa, ABD ve İsrail ile ne işleri var? Alın size bir garabet daha!

Sosyalizm de, faşizmin aksine ırkçılık yoktur, yasaktır. Kabul de görmez. Sosyalizmde “din” diye bir kavram yoktur, materyalist felsefe geçerlidir. Sınıfsal ayrım yoktur. Bir tarafta ezilen halk”, diğer tarafta feodal yapıyı, aşiret düzenini kutsayan, benimseyen, destek alan(başta A.Türk aşireti gibi), cemaatlerle iş tutan bir arabesk fikir yumağı olur mu hiç? Ama HDP’de oldu, devam da ediyor.

İstanbul’da soslu sosyalist yaşam, bohem sanat, özgür yaşam hakkını savunurken, Anadolu’da alt katmana sosyalist entelektüel söylem, maraba veya köleleştirilmiş aşiret düzeni, ezilen kadınlar, bol çocuk, gerilla, bombalama, cinayet ve terörü kutsama. Bunun neresi sosyalistlik, neresi “Kürt sorunu”?

Olmuşsun “ABD’nin kuklası”, elinde ABD silahları, seni eğiten ABD askerleri. Neymiş? “Kahrolsun emperyalistler, yaşasın halkların özgürlüğü” martavalı.                                                                                                                     Gördünüz mü ucuzluğu! Bunun adı iki yüzlülük değil, “siyasi fahişelik”tir.

Son 25 yılda, Türkiye’de emperyalizme ve ABD-İNGİLTERE-İSRAİL’e bırakın hakaret etmeyi, tek kelime eleştiri, laf söyleyen sosyalist, Kürt aydını geçinen kimse var mı? Ya TTB, TBB, TMMOB’da ki başkanları, üyeleri?

Ne diyelim bizde? Yaşasın sosyal-emparyalist ABD!

                    CHP’DE AKIL TUTULMASI

Muhterem CHP’liler!

AKP ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan her türlü siyasi yanlışı söyleyerek, olayları dillendirerek, “görüyor musunuz, bakın biz bunları yapmadık” diyerek, kendinizi aklayamazsınız. Muhalefette çakılıp kalmayı, AKP’ye ve R.T.E’na çatarak bu millete yutturamazsınız! Kötü emsal, emsal değildir!

Vatandaş farkında. Son günlerde siyaset etme sanatı adamakıllı ucuzladı. Seviyesi yerlerde sürünüyor. Önemli isimler rakiplerini ülke, ordu, şehitler, PKK, FETÖ, Atatürk ve devlet üzerinden halkın önüne atma çabası içindeler.        

                               TENCEREM DİBİN KARA

“Kardeşim”! Şu PKK’ya senin partin de bir iki laf etse ya”!                               “Sen İmralı’da, Oslo’da, Kandil’de görüştün, şimdi bana hesap soramazsın”!

“Kardeşim! FETÖ hakkında neden konuşmuyorsun? Destekçisi sen misin”? “Sen onlara devleti açarken, palazlandırırken aklın nerede idi? Sana mı hesap vereceğim”!                                                                                                                         Yanlışı, yanlışla kapatmaya, mantık yürütmeye bak! Ucuz ötesi siyaset kafası! İcraatın içinde olmayan, icraatla ilgili konuşunca, biraz komik oluyor!

HER PARTİ VE SİYASETÇİNİN, NAMUSUNU, ŞEREFİNİ, AHLAKINI, VATAN SEVDASINI TEST EDECEĞİ TEK YER, MUHALEFET DEĞİL, “İKTİDAR KOLTUĞUDUR”!

“Başarılı olamadık, partiyi iktidara taşıyacak lider ve kadrolarına yer açalım” deyip, ceketini alıp, gitme erdemini gösteremeyenlere, CHP seçmeni hangi gözle bakıyordur diye düşünmek lazım.

                   YOL AYRIMI

% 27 oy bandında sıkışıp kalmış, üstelik ana muhalefet misyonu yüklenmiş bir partiye, “kitle partisi” demek, ne kadar doğru olur acaba?

Parti içinde ısrarla “radikal sola yönelme” eğilimi var.

ABD’nin nüfusu 323 milyon. Binlerce etnik unsur, milyonlarca fikir, lakin iki parti var. Cumhuriyetçiler, demokratlar.

Türkiye cumhuriyeti 95 yıllık tarihinde ilk defa, 2019’da yepyeni bir siyasi yapıya kavuşacak.

“50+1 hükümet modeli” denenecek. Bu yeni proje üzerinde en ciddi ve hassas çalışan kesim AKP ve MHP. CHP hangi noktada, ne yapıyor?

Kitle partisi olmak için “sağa açılmayalım” demek “siyasi intihardır”.

CHP’de zaten “sağ” kavramını yanlış algılama sorunu var. Milliyetçilik, MHP’nin tekelinde mi? Din AKP’nin malı mı? Günümüzde muhafazakarlık nedir, kimlerin tekelindedir? Laiklik, dinsizlik değildir. Aksine milletin özgürlüğüne, dinine, bireyler arası eşitlik prensibine bakışın ta kendisidir. Kişi değildir laik olan, sistemdir.

AKP’nin “ayrıştırma-kutuplaştırma” tuzağına düşerek, toplumun bir takım müşterek değerlerini aşağılayarak, hakaret ederek siyaset yapma, CHP’yi ana muhalefet çizgisinden bir adım öteye taşıyamaz!

Koskoca parti Almanya-ABD ekseninde gel-git’ler yaşayarak, marjinal solun “oyuncağı” konumuna düşürülemez!

CHP’nin Atatürk maskesinin arkasına sığınarak, siyaset etme düşüncesi iflas etmiştir. Ulu önderi “kullanma” fikrinden süratle vazgeçilmelidir!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığından “kaçması”, onun seçimi kaybedip, hem parti genel başkanlığından, hem de parlamento dışında kalacağı korkusundan başka bir şey değildir!

Ne diyelim? “Yeryüzünde genel seçim yapılan 157 ülkedeki iktidarların tümüne, ana muhalefet olarak, Kemal Kılıçdaroğlu gibi bir lider, CHP gibi bir parti nasip etsin”.

 

        

      

 

 

ENİS ÇANLI

20 Şubat 2018 Salı | 1537 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks