19 Ağustos 2019 Pazartesi - 20:20:23

SON DAKİKA

ÇEŞİT, ÇEŞİT DİN

ENİS ÇANLI

13 Mart 2018 Salı | 1392 Okunma


Biz Müslümanların inancında, Kuranda belirtildiği gibi Allah katında kabul gören tek din var, İslam.(Ali İmran-19).

Hz. Adem’den bu tarafa, insanlık tarihi boyunca “Allah’ın dini” yanına, yaşadıkları coğrafyaya özgü geliştirdikleri kültür, gelenek ve görenekleri bildikleri dinin içine katınca, din şirazesinden çıkmıştır. Her türlü örf, adet kavramları ile kuşatılan bu dinlere Allah’ın saf veya arı dini İslam demeye şahit lazım.

Bu yüzden son peygamber Hz. Muhammed’e kadar rabbimin Kuran (Fatır 35/24 ve Yunus 10/47) surelerinde bahsettiği “her toplum ve kavme bir uyarıcı, peygamber gönderdik” ayetleri, peygamberlere rağmen binlerce yıldan beri biz insan neslinin, dini ne hale getirdiğinin delilidir.

                                 KÜLTÜR VE RUHBAN DİNİ

Müslümanların doğrudan Kuranı referans alarak sadece Allah’a yönelmek varken, tutup da tevil yoluna sapmaları, sapkınlıklara sebep olmuştur.

Peygamberimizden sonra hilafet çekişmeleri ile başlayan süreçte her önüne gelen otorite, hükümranlık haklarını ele geçirmek için kendi fikirleri üzerinden İslamiyet konusunda hak iddia etmeye başlamış.

Bunun ilk hamlesi, peygamberimizin yaşarken bile yazdırmadığı, yazılmasını ölümünden sonra bile yasak ilan ettiği halde yazılan “hadis-i şerif”lerdir.

Arkasından da her kesim, kendini haklı göstermek uğruna Kuran’ı bir kenara koyarak hadisler üzerinden dini kendi çıkarına göre dizayn etmeye kalkmıştır.

                               VAHŞET DİNİ

Mezhepler oluşturulmuş, ünlü imamlar ekümeniklik iddiası ile kollara ayrılmışlar, arkasından tarikatlar, cemaatler, dergahlar, tekkeler geldi derken, iş çığırından çıkmış, gitmiş.

Herkes kendi coğrafyasına ve ırkına göre mezhebine tabi olunca da, birisi diğerine kendini kabul ettirmek için ezmeye çalışınca, mezhepsel savaşlar yapılıyor. On binlerce canlara mal olan, hala da devam eden bir kıyım var.

İslam’ın sancaktarları, peygamber halifeleri Osman, Ömer, Ali ve peygamber torunu Hüseyin hunharca katlediliyor, “ne yaptık biz” diyen yok!

                       PAPALIK DİNİ

14 asırdan beri Müslümanların tamamı, Allah’ın dinini Kuran yerine mezhep imamlarına tabi din adamları üzerinden öğrenmeye devam ettiğinden, bir türlü “kültür eksenli dinden” kendisi kurtaramıyor.

Sadece Hristiyalık’ta olan “ruhban sınıfı”, olmaması gerektiği halde yüzyıllar önce İslam’a da bulaştırılmış, kerameti kendinden menkul bir sürü insana İmam, müçtehid, Kutb, ermiş, evliya, şeyh, Allah dostu gibi sıfatlar yakıştırılmış, kendilerinden “şefaat ve cennet vaadi” alınan, boğazına kadar şirk’e batan şeytan toplulukları oluşmuştur.

İslam “sapıklar ve sapkınlar dini” değildir!

                        KURAN DİLİ KALDIRILDI

“Biz sana apaçık her şeyi beyan eden kitabı indirdik”.(Nahl 16/89)…

“Apaçık kitaba andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz onu Arapça kuran yaptık. (Zuhruf 2. ve 3.)

 “Ey insanlar! Size rabbinizden bir delil(Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık nur(Kuran) indirdik”. (Nisa 174.)

   “Kitapta hiçbir şeyi ihmal etmedik”.(Enam 6/38)

“Yaş-kuru her şey kitab-ı müminde(Kuran) vardır.(Enam 6/59)

“Hiç kuşkusuz, Allah istediği kimseyi doğru yola iletir”.(Hacc 16.)

   Allah(cc) daha ne desin “aklını işlet” dediği biz kullarına?

Kuranın ne dediğine bakmak yerine, kişisel görüşler Kurana söyletilmeye çalışılıyor.

Bu yüzden ister resmi, ister tarikat seviyesinde, insanları rahatsız eden fetvaların tamamına yakını, kuran dışı geleneksel bilgilere ve sözde din alimlerine dayandırılıyor. Her dini otorite Kuran ayetlerine göre yorumda bulunduğunu söylüyor.

Aslında yanıldıkları nokta, Kuran da bütünsellik esastır. Normal kitap gibi bölüm, bölüm okuyup, ayrı, ayrı yorum yapılamaz! Tek bir ayet üzerinden yapılacak yorum, insanın kafasında çeşitli olumsuz fikirler oluşmasına sebep olabilir.

Mesela güncel konu olan kadın konuşulurken, içinde kadın geçen tüm ayetlerin hepsinin bir arada yorumlanması lazım ki doğru anlaşılabilsin. Yoksa ayakları altında cennet olduğu söylenen anneleri Kurana göre dövmenin manasını doğru ve düzgün açıklayamazsınız.

Yeryüzünde Hz. Muhammed’den sonra ilk Müslüman’ın kadın (Hz. Hatice) olduğu gerçeğini unutmayalım.

O yüzden kadınları dini açıdan kişilikleri yerine dişilikleri ile değerlendiren “sefil yaratıkları”, erkek çatısı altıda toplamanın anlamı yok!

Sayısız tasavvuf kitabında kadını hedef alan tümceleri okuyunca bırakın dininizi, insanlığınızdan soğursunuz. Hz. Mevlana’nın Mesnevisinde bile kadını aşağılayan ifadelerin olması ne kadar üzücü.

                                   AFYON VE ŞEKİLCİLİK DİNİ

İslam dünyasında şu anda ne yazık ki Allah’ın dinini, Allah’ın kitabından öğrenmek gibi bir düşünce maalesef hiç yok. Müslümanların yüzde 95’i hayatında bir kez Kuranı anladığı dilden baştan aşağıya okumuş değil! Peki! yaşadığımız din, bize yaşattırılan din, bize anlatılan mukaddesat, “kimin dini”?

14 asırdır Arapça bilmeyen insanlara Kuranı Arapça okuyarak, ya da Arapça ezberlettirerek “din afyonlaştırılınca”, kimse gerçeğin peşine düşmüyor.

Cübbeyi, sarığı, sakalı, bıyığı, tesettürü şekilden şekle sokup, peygamberimize, sahabeye mal ederek, “şekilcilik dini” haline getirenlerle elbette mücadele edilmeli.

Devlet adına bunu yapacak kurum Diyanet işleri başkanlığıdır.

Yaptılar mı? Yapıyorlar mı? “KÜLLİYEN HAYIR”!

                         HOLDİNG DİNLERİ

Son 40 yılda ülkemizde din adına, Vatikan’a rahmet okutacak işler yapılıyor. Türkiye’nin her yerinde önce vakıflaşan, sonrada siyasetin aşağı yukarı her kesiminden aldıkları destekle devlet mekanizmalarını da devreye sokarak ve kullanarak HOLDİNGLEŞEN CEMAATLER VE TARİKATLAR” türedi.

15 temmuz vakasına rağmen, devlet bir türlü akıllanmadı, akıllanmayacak da.

Birisi def edildi, yerini başkaları doldurmakla meşgul.

Ahret hayatını kazanmak için çalıştığını söyleyip, devlet ihalesi takip eden cemaat olur mu? Eğer bizim ülkemizde ise, utanmazlar ve olurlar.

Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde bir tarikata, cemaate, menzile, bir kola bağlı insan sayımız fazlasıyla 6 milyon civarlarında. Geriye kalan “sessiz çoğunluk” 75 milyon. Üstelik yeni yetişen gençleri dinden de soğutulmuş kitle.

100 bin kadrosu olan bir kurum bile bu yapılardan korkar hale gelmişse, tuz gibi, “dinde kokuşur” hale gelir.

                              FATURA DİNİ

Kendi yaptıkları ahlaksızlıkları, dini sapkınlıklarını, Allah’a ve peygambere mal edenlerle baş etmek kolay değildir!

Kendi düşüncelerini, 6 yaşında kız çocuğu ile evlenmeyi Kuranı delil, peygamberimizi örnek göstererek Allah’a mal edenler, cehennemliktir!

Bunu söyleyenlere haddini bildirmeyip susan resmi yetkililer de, “dilsiz şeytandır”!

                            MEZARLIK VE CUKKA DİNİ
  1. Akif’in dediği gibi “Kuran, mezarlık kitabı değildir”!


Allah’ında söylediği gibi “diriler için gönderilmiş risalelerdir”. Yasin ayetleri, rakamla sayarak okunan sureler, numaratörler ile, deflerle çekilen zikirler, süslü tespihler, camileri ilahi, kaside, mevlit adı altında, kilise korosu formatında musiki cemiyetlerine çevirenleri ne yapacağız?

Üstelik devlet kontrolünde maaşlara ilave olarak mevlit, koro, hayır-devir hokkabazlığı, ölü defin ücretleri.

Vatandaştan gönüllülük esasına göre olsa dahi, alınan, içinde para olan zarflar, “cehenneme alınan biletlerdir”!

Koskoca kurumu cami ve kuran kursuları bahanesi ile “sadaka ve yardım kültürü” ile ayakta tutmaya, ne dememiz lazım?

“Bu dünya yaşayan evliyalar sayesinde ayakta kalıyor” diyenler var. Nerede ve kimmiş o alem-i İslamı koruyacak evliyalar, müctehidler, alimler, ulemalar, şeyhler, şıhlar?

Yok saymaya çalıştığınız Allah’ınızdan utanın!

1.7 milyar Müslüman var. Türkiye’de dahil tüm İslam aleminde huzur var mı? Neden Müslüman Müslüman’ı öldürünce “İslamcı” oluyor?

Nakşi şeyhi(!) utanmaz bir adam, havada infilak eden ve 9 mürettebatı ölen uzay mekiği Challenger’ı okumak yoluyla düşürdüklerini söyleyecek kadar dini ahlaktan yoksun, sefil bir yaratık!

“Allah yolunda ölenlere ölü demeyin!” diyor rabbim. Ya “Allah yolundan sapanlara” ne diyeceğiz?

ALLAH TOPUNU ISLAH ETSİN!

  

ENİS ÇANLI

13 Mart 2018 Salı | 1392 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks