19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:26:18

SON DAKİKA

CEHALET VE ADAMLIK

ENİS ÇANLI

18 Aralık 2018 Salı | 1019 Okunma

İki de bir de söyleriz: "cahil insana dert anlatmak zor".

  Ya okumuş cahillere ne diyeceğiz?

  Okumuş cahil dediniz mi, tıpkı" delinin sarhoştan korkması gibi " sizde ürkün, korkun, uzak durun!

  Hele birde mesleğinin cahili olanlarla karşılaşırsanız, imkanınız varsa onlarla konuşmayın, tartışmayın. Sizi şaşırtır, yanlış işler yaptırırlar.

  Sakın düzelteceğim, doğruyu bulmasına yardımcı olacağım gibi saçma düşüncelere kapılmayın, ruh sağlığınız ve sinir sisteminiz mutasyona uğrar. Düşünün bakalım, kimler bu kategoriye giriyor olabilir?

  Zengin babaların aynı işe soyunan, ama işten anlamayan, baba parası ile büyümüş, sıkıntı görmemiş evlatları. Hasbelkader bazı oda, borsa, dernek gibi yerlerde başkan koltuğuna oturtulanlar. Yağcılık, yalakalık yöntemi ile ya da siyasi nedenlerden dolayı, devlette önemli mevkilere gelen çapsız, liyakatten yoksun bürokratlar. Seçmenin partisi ve liderine attığı oyu kendisine mal eden milletvekili ve belediye başkanları diye yazayım. Yeter mi?

    ADAM OLMAK KOLAY DEĞİL     

  Adam geçinen bazıları, ömrünün tamamına yakın zamanı para ve hırsının kurbanı olarak geçirmiştir. Para kazanacağım, zengin olacağım diye önüne gelenin üzerinden yol silindiri gibi geçmiş çok zenginimiz var. Ne ahlak, ne kural, ne insanlık, onların işi değil. Tüm gaddarlığını, ticari şeytanlığını, sergileyip insanlıktan çıkmışlar. Ve amacına nail olup, para, pul zengini olmuş, fakirin de çenesine düşünce hep derler ya:

  “paran var mı, pulun, cümle alem kulun”.

  Çalışmak yerine elinde, avucundaki, nereden geldiği belli olmayan para ile “bankacı” rolüne soyunan “tefecileri” saymıyorum bile. İşadamı kisvesi altında aramızda dolaşan bu “alçak ve şerefsizleri” memlekette tanımayan yoktur. Ama ortalık yerde sorsanız “vallahi tanımıyorum, sahi kimler” diyecek kadar da küçülürüz.

  Gün gelir, devran döner, işleri ezkaza bozulursa tavuk kadar mütevazı kimliğe bürünürler. Gerçi bunların çoğu, zengin kalmayı beceren tiplerdir.

  Bir ayakları çukura girince, sevdiklerinin veya kendisinin başına bir felaket geldiğinde biraz korkan, biraz ürken, az birazda vicdanı titreyen insana dönüşmüş halde de bulabilirsiniz. Aldığı selamları, gördüğü saygıyı, zenginliği ve edindiği mevkisi yerine şahsına yapıldığını zanneden, aslında herkesin ağzına sakız, küfür, aşağılık sıfatlarla dedikodu malzemesi olmaktan başka meziyeti olmayan insanlardır, bunlar.

  İçinizde bu tipler gibi olmak isteyen var mı?

         HAYIRSEVER(?)… GÖNÜL ADAMI(!)

  Dürüst, ahlaklı, vicdan sahibi, zengin, başarılı işadamı insanlarımızı tenzih ederek yazalım. Ülkemizde şöyle bir gelenek var.

  Çok defalar yazdım. Hatta yeri geldiğinde de söylerim. Hayatta en nefret ettiğim tiplerdir bunlar. Bu guruba girenler yukarıda yazdığım tipler.

  Yaşlanıp vicdanını yıkamak, ruhunu kirden arındırmak için yaptırdığı okul, cami, yurt, hastanelere verilen adının önüne iş ve sosyal hayatın içindeyken arkalarından söylenen, yakıştırılan sıfatları da ekleseler, nasıl olurdu, acaba?

  Böyle insanların hayır işleri açılışlarına davet aldığınızda eğer “ben dürüstüm, ahlaklıyım, adamlığım ve aile şerefim önemlidir” diyor, üstüne bir de gidiyorsanız o kişiyi onaylıyorsunuz demektir ki, ondan ne farkınız kalır?

  Eskiden de varmış. Günümüzde değişen tek şey, sayılarındaki artış hızı, nüfus hızının neredeyse 100 katı.

     ADAMLIĞI PARASI İLE ÖLÇENLER

  Adam ilkokuldan terk. Yani sıfır numara cahil. Hasbelkader büyük müteahhit olmuş, parası şımarığı bir tip. Kendi inşaat şirketinde çalışan mimar ve inşaat mühendislerini bana gösterip, “okumakla adam olunsa idi, ben şantiyede çekiç sallarken, onlarda bu koltukta oturur olacaklardı” dedi.

  Lafın başı doğru. “Okumakla adam olunmuyor, sadece cahillikten kurtulursun”.

  Lafın gerisi affedersiniz tam bir “öküz yorumu”.

  İşin aslı, doğrusu ve özü şudur:

  Müteahhit olacak herif!

  “Senin gözün çivi gördü mü beynin kendini çekiç sanır. Mimarın gözü ise proje çizer, mühendisin aklı da bina yapar”.

   

 

ENİS ÇANLI

18 Aralık 2018 Salı | 1019 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks