19 Nisan 2019 Cuma - 07:53:24

SON DAKİKA

CADI KAZANI

ENİS ÇANLI

29 Nisan 2018 Pazar | 728 Okunma


Siyasetçiye sormuşlar:

“Koltuk senin için ne anlam ifade ediyor?

Cevap:

  “Sokakta hava çok soğuk olunca, hele bir de üstün ince ise, üşürsün, “resmen dondum” dersin. Evden içeri girersin, doğru kalorifer peteğinin üstüne arkanı dayarsın. O anda k..çından vücuduna doğru yayılan sıcaklık ve dayanılmaz rahatlama duygusu var ya, işte siyasette oturduğun koltuk da sana o hissi verir, canın hiç kalkmaz istemez”.

                              KOLTUK VAADİ

Partin senden bir istek(emir)de bulunur. Sanki Atatürk mezarından kalkmış, partisi için “sana ölmeyi emrediyorum” demiş gibi hülle yapar, başka partiye gidersin de, sonrası hakkında denmedik laf, yemediğin hakaret kalmaz.

Ne büyük fedakarlık(!).

Koca cüsseli adamsın, bir anda cüceleşir, çocuk gibi ağlarsın. Senin için parti arkadaşların “ne fedakar adam” diye methiyeler düzer. “Kendiniz gidin” desen hiç birisi yerinden kıpırdamaz.

Sana sunulan iki seçenek vardır. Partin seni zaten“harcanabilir eleman” ilan etmiş. Ya kabul eder, gittiğin partiden birinci sıra adaylığı garantisi verilir, seçilemezsen elveda siyaset, ya da reddedersen aday gösterilmezsin yine elveda siyaset.

“Anamın karnındayken bile partim belliydi. Adamlığımı, ilkelerimi, şerefimi koltuk uğruna pazarlık konusu yapmam” desen, olur biterdi! Çarşıda, pazarda başın dik gezerdin. Ya şimdi? Halk size“15 cüceler” diyor.

Şimdi de Meral Akşener size “buruşturulmuş kağıt parçası” muamelesi yapıp, “250 bin imza ile aday olacağım, kimseye diyet borcum olmayacak” diyor.

Siyasetin matematiği vardır. 2 kere 2 ya 5 eder, ya da 3. Asla 4 etmez! Bilmeyenler öğrensin!

                 KARDEŞİM(!) ABDULLAH BEY

Hepiniz kulaklarınızla duydunuz. Ne dedi “kardeşi Abdullah” bey?

“Muhalefetin tamamı beni aday göstermedi, o yüzden aday değilim”!

Ne içinden çıktığı parti AKP’ye, ne de Tayyip beye başarılar dilemedi.

Neymiş? “Siyasette vefa, İstanbul’da Boza imiş!

F.Gülen terörist, A. Gül vefasız, B. Arınç ve A. Davutoğlu dostlar alışverişte görsün misali. “Siyaset dostluğu” böyle bir şey.

 

           MİLLETVEKİLİ PAZARI ADAYLARI

Eskilerde tüm partiler dahil, aday adayı olan sayısı milletvekili sayısının on katını geçmezdi. Ya şimdi?

Memurundan amirine, işçisinden patrona, siyasetçisinden emeklisine, karısına kızan, amirine bozulan herkes aday olma yarışında.

Anayasa gereği, özgür bir ülkede yasal kriterlere uygun her vatandaş aday olabilir. Aday olmak, seçmek ve seçilmek, her vatandaşın demokratik hakkıdır.

Lakin devlette görev yapan bürokratın, amirin, memurun siyasi erklerden talep gelmeden makamlarından istifa etmeleri, aday gösterilmedikleri takdirde yasal hakları olsa dahi görevlerine geri dönmeleri, üstelik iktidar olması muhtemel veya garanti olan partilere başvurmaları etik değildir!

“Devlet yönetmenin de adabı vardır” diyeceğim, ama ortada “devlet ciddiyeti” diye bir şey de kaldı mı ki?

Adamın ya dümeni bozuk, ya da gemisini rahat yüzdürmek istiyor, iktidar partisinden aday oluyor. Adamın oğlu, kızı, damadı, gelini işe girecek. Seçilmeyeceğini bile, bile aday oluyor. Kendisinin bir yerlerde idare meclislerinde, devlet ve belediye ile alakalı ihale işleri var, o da aday.

 

Adam bürokrat, kaymakamsa vali, müdürse büyük bir şehre müdür, genel müdür olmak isteyen, yani kısacası siyasetin en iğrenç yöntemine başvuran vurana.

Milletvekili maaşları çok güzel ve yüksek, al maaşını, yaz iki tane soru önergesi, geçir 5 yılı rahat, rahat, bak keyfine! Sonrası ömür boyu “kıyak emeklilik”. Sen ölürsen geridekiler ihya olsun.

               SEÇMEN KAFASI

Tam 55 gün sonra sandık başına gidilecek.

Yıllarca siyasette bulunmuş birisi olarak, siyaset ve seçimle bu kadar kafayı bozmuş başka bir millet var mıdır acaba, bilemiyorum?

Bildiğim bir şey var ki hiçbir zaman değişmedi, değişmeyecek.

Kendi oyu ile seçtiği vekiline daha koltuğa oturmadan “hırsız, avantacı, cukkacı, yalancı” diyen bizim ülkeden başka, “hastalıklı bir beyne sahip toplum” yoktur herhalde?

Sanki 25 Haziran sabahı gözümüzü İsviçre’de veya Japonya’da açacağız. Bu nasıl bir kafa yapısı? Nasıl bir kısır döngü?

R.T. Erdoğan gider mi? Kılıçdaroğlu biter mi? Akşener seçilir mi? Saadet anahtar mı?

Vatandaşın oyu üzerinden mide bulandırıcı bu iğrenç pazarlamacıları ile yatan, kalkan halkımızın demek ki işleri çok düzgün ki, parti programlarına bakan yok.

             YENİ NESİL ŞANSLI

Biz ne vekiller gördük.

Çiftçiye konuşurken traktöre “direkdör” diyen, esnafa konuşurken sübvansiyona “süspansiyon” diyen, ulaştırma bakanı demeyi beceremeyince “tren yolları bakanı” diyen, üstelik meclis gurup başkanvekilliği yapan ilkokul mezunu muhterem ve mümtaz(!) vekillerimiz oldu.

“Olsun ya! Adam çalıyor, ama iyi de çalışıyor” diyen geri zekalılar ile “bir arada yaşama kültürüne” sahibi olmanın mutluluğunu tatmış bir nesiliz.

Bu ülkede her başbakanın kardeşleri, çocukları, akrabaları mutlaka “hırsız-avantacı-devlet zengini” diye anıldı.

Ne hikmetse isnat edilen suçların hiçbirisinden ne yargılandılar, ne ceza alanı, ne de hapse düşeni oldu. İktidar gücü dendi. İktidardan ayrıldılar. Yenisi gelince eskileri unutuldu, gitti.

Eğer bir siyasetçinin ağzından “iktidara gelince hesap soracağız” diye bir cümle duyarsanız bilin ki, en büyük hesap sorulacak kişi bizzat ta “ kendisidir”.

CHP’NİN ADAYI İLHAN KESİCİ..

NOT: Birinci ağızdan alınmıştır. Umarım yan çizen olmaz!

 

 

 

ENİS ÇANLI

29 Nisan 2018 Pazar | 728 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

CAN GÜRKAN SERBEST KALIYOR
SIYASET
Soma Davası'nın tutuklu sanıklarından Can Gürkan hakkında şok bir gelişme yaşandı
18.4.2019

62

BAŞKAN ERGÜN İMARI ANKARA'YA GÖTÜRDÜ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, seçim öncesi verdiği sözleri tutuyor… Başkan Ergün, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile imarı görüştü
18.4.2019

51

KADINLARA KAZANÇLI TİCARETİN ŞİFRELERİ ANLATILDI
GÜNDEM
MANİSA'nın Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) düzenlenen konferansta, finans uzmanı Dr. Sevilay Suyabatmaz ve Mali Müşavir Süreyya Dönmez, sürekli kazanç için neler yapılması gerektiği konusunda kadınlara ipuçları verdi.
18.4.2019

43

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks