17 Ekim 2019 Perşembe - 19:06:55

SON DAKİKA

BÜYÜK DEVLET..KÜÇÜK ADAMLAR

ENİS ÇANLI

25 Şubat 2018 Pazar | 1980 Okunma


Mehmetçiğimizin Afrin operasyonuna, milletimizin desteği sürüyor. Neredeyse kırk gün oldu. Dua etmeye devam.

Her şey çok güzel de, son günlerde basın ve halkın önünde adeta “gösteri-şov” karışımı görüntüler var, hiç hoş değil. Lokma dökmeler, arabalı, bayraklı turlar, siyasi şovlar, oda ve derneklerin desti gibi dizilip, büyük pankartlarla basına verdikleri pozlar, vs. İşi sulandırmadan biraz tadında bıraksak iyi olacak!

                                     TEK ADAM

Bu ülkenin tarih değişse de anlaşılan o ki, kaderi hiç değişmeyecek.

80 milyon insana, bir kişi yön vermeye çalışıyor.

Bunu kötüleme veya eleştiri anlamında söylemiyorum.

Bazen öyle bir şey oluyor ki, yetkilisinin yapması gereken sıradan bir iş için koskoca devletin başı illaki talimat verecek. Ya da, Pentagon’un sözcüsü kıytırık bir binbaşısına, koskoca ülkemin başkanı cevap vermemeli!

Biraz dikkati olan, ülkesine kafa yoran herkes, bir düşünse hemen anlar!

Bu nasıl bir ülke? Sorumluluk, makam sahibi olmak bu kadar zor mu? Bu kadar mı, çapsız, basiretsiz, el pençe divan yöneticilerimiz var?

Gidin geçmişe. Rahmetli Atatürk zamanı da aynı.

Neredeyse yapılan her fikrin arkasında o var! Yapılan her iş onun talimatı ile olmuş, yapılmış gibi. Her gece Çankaya sofralarında, ulu önder talimat vermiş, devlet riyaseti yapmış. Bizlere hep böyle aktarılmadı mı?

Bugün bile hala “sayın C. Başkanımızın talimatları ile” diye söze başlayarak normal yapılması gereken görevi yapan bakanlar var! Ya arkadaş, sen bakansın! İlla talimat mı alman gerekiyor? Bir de bunu kamuoyuna söyleyerek yaptığın şey, sadece seni küçültür, talimat vereni yüceltmez!

Neyse. Ülkeye çeki, düzen vermek bizlerin haddi değil!

Bakalım biz kendi işimize…

               BİZLER DİLENCİ DEĞİLİZ

Bir çiftçi, bir üretici olarak defalarca yazdım. Artık bıktım, gına geldi!

İnancım o ki, devleti, milletin menfaatini düşünen bürokrat sayısı yok denecek kadar az! Bu neden oluyor biliyor musunuz dostlar? O koltuk, o makam sevdası var ya, hep ondan. Göz boyamaca.

Koltuklarda oturan siyasiler konuyu bilmeyince, bürokratlar onlara iş yapıyor ve şirin gözükmek adına yanıltıcı fikirler söylüyorlar, resmen “kandırıyorlar”! Seçimler yaklaşıyor ya, çiftçinin “gözü boyanacak”.

“Mazot-gübre” desteği adı altında “dilenci” yerine konan çiftçiye verilen para, “sadakadır”!

Çiftçiler şimdi dekar başına 18-19 Tl. alacaklar. Bizim sadece mazot olarak harcadığımız gerçek rakam dekar başına100 Tl. Güneydoğu sınır illerinde kaçak mazot litresi 2.5 Tl. Üstüne bir de prim. Ben burada 5 Tl.ye alıyorum. Bana faydası ne? Sadece mısır tarımında ABD şirketlerinin mısır tohumu olarak cebimizden aldığı “haraç”, dekar başına 40 Tl. Anladınız mı millet!

Sen söyle, sen dinle! Vekiller mi? Umurlarında değil!

Bir torba mısır tohumu ABD firmalarına maliyeti taş çatlasın, fazla, fazla 60 Tl. Bir ay sonra ekeceğim. Bir torbasını 475 Tl. Ye aldım arkadaş!                                                                    

Mecliste yiyin birbirinizi! Bizler size sadece seçim zamanı lazımız.

         SANEN KEÇİSİ OUT, KOYUN İN

300 koyun verecekler değil mi? Aslında koyun değil, “oyun”!

Bu kadar adet koyun için tam 750 metrekare kapalı, 1000 metre karede açık altı betonarme, üstü kapalı ağıla ihtiyaç var.

Koyun büyükbaş hayvan gibi kapalı alanda sürekli durmaz! Mutlaka “yaylıma”, yani merada veya dağda, bayırda gezdirilmek ister. Sadece hazır yemle beslenmeye kalkılırsa, besici para kazanamaz, iflas eder.

Ege’de, Akdeniz’de ne mera kaldı, ne de çayırlık. Sadece G.doğu da beslenecek alan var.

Bu iş, rahmetli Özal zamanına dönecek gibi. O zaman büyükbaşlar satıldı, Antalya’da, Bodrum’da otel oldu. Bakalım bu sefer ne olacak?

“Yüzde 50 hibe sulama desteği”…Mantık şu:

“Ey çiftçi! Devletten nasıl olsa masrafının yarısını alacaksın! Bak döviz pahalandı. Petrol fiyatları arttı. O yüzden sulama sitemi de pahalandı. İtiraz etme, al”! Ne o? Çiftçiye kıyak imiş. Ya devlete verilen külfet?

Geçen hafta 20 bin zeytin fidanı dağıtıldı. Bu yıl işçi bulunamadığı için bazı yörelerde zeytin dalında kaldı. Hele Suriye normal düzene geçsin. 1978 yılındaki gibi zeytin ağaçları nasıl kesilecek artık sizler görürsünüz.

Zeytin fidanı dağıtmak, ilçe belediyelerinin görevi mi? İlçe Tarım müdürlüğü diye bir kurum var mı? Varsa, planlaması ve yer belirlenmesi yapılmış mı? Sofralık zeytinde tüketim fazlası arz, yağlık zeytinde ise açık var. Acaba hangi cins dağıtıldı?

Bu şehirde 9 tane m.vekili var.

Hiçbirisinin vicdanı rahatsız olmuyor mu? Allah rızası için, bir kerede şu üreticiye “bir derdin, istediğin bir şey var mı, diye sorun arkadaş! Gidin genel başkanınıza, bakanınıza, “reisinize” söyleyin! Madem bu kadar destek veriyorsunuz da, neden binlerce çiftçi borç içinde?

Neyse… Yazdıkça asabım bozuluyor.

Bu devletin kaderi, bir adamın sırtına yıkılmış vaziyette. Ortalıkta bir sürü “şaşkın tavuk” misali yöneticiler, kendine “başkan” dedirten “lüzumsuzlar ordusu”. Bunun adına “atalet” deniliyor.

     VEKİL OLMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE

Bak arkadaş, vekil mi olmak istiyorsun?

Milliyetçi takıl! Bozkurt işareti yap! Baş patrona yakın ol!

İktidar olmayı sever misin? Kaytan bıyık veya sakal bırak, ünlü ve büyük bir cemaate intisap et! Dindarlığın tavan yapsın! "Reis" ağzında tespih olsun!

Başka cephede isen, sıkı Atatürkçü, M. Kemal’in askeri ol! Mezhepçi ol!

Soyun da kansızlık varsa devletine bel altından küfret, hakaret et! Terör örgütüne selam çak! Irkçılık yap! Hapse gir, kahraman ol, dışarı çık! Kesin vekilsin.

Mutlaka biat eden, liderine methiyeler düzen, mecliste tereddütsüz ve kesin “ “parmak kaldır-indir” yapacaklardan olacağını her fırsatta dile getir!

Bu ülkede en geçerli etiketler bunlar. Bunun haricinde ne olduğun, nereli olduğunun, neyi bilip, bilmediğinin kıymet-i harbiyesi yoktur! Nasıl olsa senin partine “oyum boşa gitmesin” diye koşa, koşa sandık başına gelen, atan seçmen çıkar.

           ÇALIŞMANIN YAŞI YOK

Geçenlerde bir arkadaşım yazılarım ile alakalı şöyle dedi:

“tamam, yazdıkların doğru da, hiç mi iyi bir şeyler yapılmıyor”?

Bakın okurlar!

Çok enteresan bir milletiz.

   İyi de olsa, kötü de yapılsa, konuşmaktan kaçınanlar var.

İyileri abartarak, kötüleri ise konuşmayan veya saklayan çok insanda var.

Eleştirmeyi hakaret zannedenler var! İkiyüzlülük adına yanlışları görmezden gelen küçük insanlar var!

64 yaşındayım. Hala aktif ve bilfiil çiftçilik yapıyorum. Yani üreticiyim. Ülkeme katma değer sağlıyorum. İşçi çalıştırıyor, ürün elde ediyorum. Hem de rahmetli babamın ürettiğinin 2-3 katını üretiyorum. Sıkıntılarımız çok fazla. Lakin pes etmiyoruz. Bu yaştan sonra derdimiz “para hırsı” değil!

Yaşıtlarım kahvehane köşelerinde kağıt, okey oynayarak, emekli maaş zammı için hükümete söverek, ömür tüketiyorlar.

Benden yaş olarak daha büyük olduğu halde aktif çalışanlar var. Hepsinin ellerinden öpüyorum. Bu ülke bu saatten sonra bizim değil, çocuklarımızın!

Kim yanlış yapıyorsa, gördüğümü elbette yazacağım! Kimse ,kimseye hikaye anlatmasın! Bu şehirde 10 tane zengin varsa, bunun 7 tanesi zenginliğini biz çiftçilere borçludur.

Sanayicilerimiz bu ülkenin gerçek kahramanları ve zenginleri. Yüzlerce işçiye senenin 12 ayı iş veriyor, ekonomideki iniş ve çıkışlara rağmen canla başla çalışıyorlar.

En önemlisi de, biz çiftçilerin ürettiği malı sudan ucuza kapmak için tezgah ve yalan peşinde değiller!

Büyük devlet olmak mı istiyoruz?

“silahlı ordu” ile değil, “sanayi ve tarım ordusu” ile olmamız lazım!

ENİS ÇANLI

25 Şubat 2018 Pazar | 1980 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks