25 Ağustos 2019 Pazar - 08:50:17

SON DAKİKA

BÜROKRASİ GARABETİ

ENİS ÇANLI

28 Ekim 2018 Pazar | 1154 Okunma

Mevcut valimiz sayın M. Hakan Güvençer, tayin olup giden pek çok benzeri valilerimiz gibi, koltuğunu ısıtamadan merkez valiliğine atandı. Yeni görevinde sağlık ve başarılar dilerim.

  Siyaset kurumunun her zaman el attığı bir durumdur, devlette ki tayin ve atamalar. Hangi kriterlere göre yapıldığı kamuoyuna açıklanmaz. Kısa zaman dilimlerinde yapılan bu uygulamalar yüzünden devletin ildeki en büyük temsil edildiği vilayet makamı, hiçbir zaman başarıyı istenilen üst düzeyde gösterememiştir. Bunun sebebini atanan mülki amirin yetenek, bilgi ve beceri eksikliğine bağlamak, hem saygısızlık, hem de haksızlık olur!

  Manisa gibi nüfusu büyük ilçelere sahip, her türlü sektöre ait devasa yatırımların olduğu şehirleri devlet adına bir bütünsellik içinde sevk ve idare etmek, büyük beceri ve çalışma ister. Üstelik değişik işlerin yürütüldüğü devlet bürokrasisinin sıkı çalıştırılmasında valilerin çalışkanlığının yanında, bulunduğu il hakkında bilgiye, halkını yakından tanıması için yeteri kadar bir zamana ihtiyacı vardır. Ama uygulamaya gelince de, fırsat ve zaman tanınmaz.

         GÖSTERMELİK ATAMALAR

  Ne yazık ki hiç değişmeyen, devlet hiyerarşisinin çarklarının düzgün ve sağlıklı çalışmasını anlamsızlaştıran bu “erken ve zamansız tayin edilme veya atanmaları”, bir vatandaş olarak beni hep rahatsız etmiştir. Bu tarz atamalara “bürokratik teamüller böyle” deyip geçemeyiz.

  Eğer gelen mülkü amir yetersizse ve bu yüzden değiştiriliyorsa, atanırken akıllar nerededir? Yok, “aman canım, birazda bakanlıkta (mülkiyelilerin deyimi ile) kızakta kalanlarda valilik yapsın” zihniyeti güdülüyorsa, o zaman neden vali kadroları şişirilir? “Devlet insan istihdam etme deposu mudur”? Valiler sıradan memurlar mıdır? Yoksa bu kadar önemli koltuklar deney tahtası mıdır?

  Üstelik özellikle yüksek ihtisas isteyen vilayet makamı gibi koltuklara yapılan atamalar, parlamentodaki milletvekillerinin komisyon üye atamalarından bile kat be kat daha önemlidir.

“Devlette devamlılık esastır” felsefesinin, bir ilin makro düzeydeki sorunlarının planlanıp çözülmesi noktasında, azim ve kararlılık göstermek isteyen piramidin tepesindeki şahsın ikide bir değiştirilmesi ile çözülemediğini, hep söylemiş ve yazmışımdır.

  Örnek mi? Nif çayı kirliliği. Örnek mi? Demirköprü barajı, su sıkıntısı, sulama sistemlerinin rehabilitasyonu veya değiştirilmesi, buhar enerji kirliliği, nikel maden sahaları, kömür havzaları problemleri gibi sayısız sorunları olan bir ilde yaşanılıyorsa.

  Sadece “Nif çayı kirliliği” tam tamına 18 vali eskitti. Her gün işime giderken üzerinden iki sefer geçtiğim bu çevre cinayetini ilk görüşümün üzerinden tam 50 yılım geçmiş. Aynı dosya ve raporlar ısıtılıp, ısıtılıp yeni gelen valiye sunuluyor. Boşuna çaba, boşuna zaman kaybı değil mi?

             EYVAH! YİNE YANDIK!

  Devletin önemli makamlarındaki bu tür değişikliklere en çok sevinenler, çiçekçiler ile giden muhteremi çeşitli nedenlerden dolayı sevemeyenlerdir.

  Şimdi her zaman ki seremoni, yine tekrarlanacak.

  Veda ziyaretleri ve uğurlama törenleri. Gideni hızlıca göndermek adet’tendir. Ya geleni karşılama, hoş geldin ziyaretlerine ne demeli? Sorma gitsin! Tam altı ay.

  Eline saksı, buket çiçek alan vilayette soluğu alacak. Sayısız dernek ve odalar. Dizi, dizi, sıralar halinde. O biter, iade-i ziyaretler başlar. Ağdalı, anlamsız sohbetler. İçiniz bayılır resmen. Vilayetin resmi sitesinden fotoğraflı bilgilendirmeler. Öf ötesi öf ki, ne öf!

  Bazı kurumların vali ile direkt teması, görev alanı itibarı ile kabuller olur, vardır, normaldir. Pek çoğunun ise ne ilişkisi oluyor, doğrusu bende merak çok ediyorum.

  Körler sağırlar, birbirini ağırlar misali.

  Neyse.

  Hoş gelişleriniz olsun Sayın Ahmet Deniz.

       EMANET, EMİN ELLERDE VE GÖNÜLLERDE

  Cumhuriyet bir felsefedir, bir ruhtur. Ortak değerimiz, milli varlığımızdır. Demokrasi ile taçlandırılmış bir cumhuriyette yaşamaktan dolayı gururluyuz, mutluyuz. Hepimize kutlu ve daim olsun.

 

  

 

  

 

 

ENİS ÇANLI

28 Ekim 2018 Pazar | 1154 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks