19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:27:51

SON DAKİKA

BURASI MANİSA (MI)

ENİS ÇANLI

18 Şubat 2018 Pazar | 1379 Okunma


İnsan, zaman, zaman düşünmeden edemiyor.                                      

Bu şehirde birbirinden değerli, kıymetli, onurlu ve çalışkan çok insanımız var.

Cenaze ve düğün haricinde hiç kimse bir araya gelmiyor.                    

Bir arada yaşama kültürü, şehir adına müşterek girişimlerde bulunma, proje ve eser ortaya çıkarma konusunda resmen sınıfta kalmışız. Şahsi menfaatleri yoksa, kimse, kimseye bırakın su vermeyi, neredeyse selam dahi vermeyecek.

Siyaset, bürokrasi, sivil örgütler, hepsi ayrı telden çalıyor. İnsanların sadece çıkar amaçlı bir araya gelmeleri bile, bu şehirde sorun.

Manisa’nın sosyal, siyasi, ekonomik hayatına yön vermek, “Manisalı olmayanların” insafına kalmış durumda.

Anlıyorum ki, bu “şehrin ruhu ölmüş”!

                        

                       NE İŞ OLURSA YAPARIM ABİ!

Dünyada bizim gibi kendi mesleği haricinde her işe bulaşan, had bilmez, iş görmez, “her meseleye maydanoz” insan tipini zor bulursunuz.

Kimisi de, aklı sıra bir sorunu çözecekmiş gibi, bilmediği konulara el atar.                                                       Adam hasbelkader müteahhittir. Mimara arsasına binayı nasıl kondurması gerektiğini tarif eder. Resmen proje tarifi yapar.

   İnşaat mühendisine koyacağı betonun, demirin miktarını söyler.                                                                                                              İşadamı hastane kurar, doktor personeline nasıl çalışması gerektiğini anlatır.

Adam çiftlik sahibidir. Ziraat mühendisine akıl ve talimat verir.

Say, say bitmez.

                         TARIM BAKANI

Efendim, ne hikmetse biz çiftçilerin bakanlığı, herhalde adam yerine konmadığı için, ya yüksek İslam mezunu, ya da tıp doktoru bakanlar tarafından yönetiliyor.                                                    

Eh, ülkede bulunan yüz binlerce ziraat, zooloji, gıda mühendisi, veteriner hekim ve çiftçiler ağız açarsa, korkarım bir daha sefere “arkeolog tarım bakanımız” bile, olabilir.

                       FIKRA GİBİ ŞEHİR

5 milyon dekar arazisi, ülkemizin 4 büyük tarım kentinden birisi olan Manisa’nın içler acısı tarımınınhaline, sadece gülünür. Kimin ne ektiği, diktiği belli olmayan, herkesin kendi kafasına göre çiftçilik yaptığı, ürettiğini satacağı yeri, kaça satacağını bilmediği, tarım sanayisinin azlığı, bazılarının ilkelliği, say, say bitmez.

Geçenlerde trajikomik iki olay dikkatimi çekti. Manisa’nın ne halde olduğunun belgesi niteliğinde.

Şahıs olarak beyefendi kişiliklerine ve mesleklerine saygı duyduğum iki vekilimiz, Manisa’mızın çok hayati iki konusuna parmak basmışlar.

Burdurlu, maliye kökenli, emekli eski defterdarımız, MHP’li vekilimiz Erkan Akçay, tam 40 yıl, 14 tane vali eskiten “Gediz nehri kirliliği sorununa çözüm” için komisyon kurulması için mecliste konuşma yapmış. Gediz’in yarattığı çevre felaketine atıfta bulunmuş, durumdan şikayetçi olmuş.

İşin tuhaf tarafı, bu Gediz nehrinin temiz hale getirilmesi B. Şehir belediyenin işi ise, belediye MHP’de. Eleştirdiği kurum kendi partisinin belediyesi. Yok, eğer vilayet ise, biz Manisalıları bu konuda aydınlatacak, sorunu çözmesi gereken makam “Manisa Valiliği”dir. Cevapları merakla bekliyoruz.

                KURU ÜZÜM KOMİSYONU

Manisa’nın kangren haline getirilmiş bir diğer sorunu da, “yolunmuş kazdan” beter hale getirilen “Manisa ili bağcısı”.

Ben hayatımda bu kadar “Ali Cengiz oyunu” haline getirilen başka bir konu görmedim.

Kuru üzümün kalesi Tariş, çeşitli bahanelerle devre dışı bırakıldı. Kurulduğu tarihten beri hiçbir zaman k.üzüm almamış, fiziki koşulları bu duruma uygun olmayan TMO ve TKK’ye(tarım kredi koop) iki yıldan beri “destekleme” adı altında k.üzüm aldırıyorlar. Daha doğrusu aldırmamak için canla başla mücadele var.

Yıllık rekolteler 300 bin ton ve üzeri. Destek alımı yapılan rakam 4 bin ton. “Devede kulak” misali. Düşük taban fiyat verirsen, almamak için üreticiyi canından bezdirirsen, elbette alamazsın. “Fazla üretim var” dedik, “okul üzümü” balonunu icat ettiler.

Tüm ülkede çocuklara dağıtılan üzüm 4 bin ton. Diş kovuğunu doldurmaz. Sizce bu durum kimlerin işine yaramış olabilir?

“İlaç kalıntısı, fazla üretilen üzüm, dış fiyatlar düşük, gavur almıyor” gibi yalanlar tükenince, bağcıyı yeni oyalama aracı “k.üzüm komisyonu” kurmakta buldular.

Manisa’da tarımdan anlayan bir vekil olmayınca, iktidar, sağ olsun değerli vekilimiz Muş’lu, Salihli’de ikamet eden, avukat İsmail Bilen’i “kuru üzüm komisyon başkanı” yapmışlar.

Hayırlı uğurlu olsun!

Israrla Tariş’i bu işin dışında tutmak gibi bir eğilim var. Oda başkanları, arızanın nerede olduğunu bildikleri halde meselenin etrafından dolanmaları, ne sonuç verecek, hep beraber göreceğiz.

                 TARIM BAKANI-ÜZÜM SUYU

Tarım bakanımız iki kere üzüm şırası içmiş. Ben bu şehirde yaşayan on hemşerimi sokakta çevirip, çevirip sordum:

“Hayatında hiç taze sıkılmış veya şişelenmiş üzüm suyu, şırası içtin mi”?

Bu kadarına da pes!

Hiç birisi de içmemiş, iyi mi. “Bu nasıl Manisalılık” diyeceğim, bir düşündüm, tam 50 yıl önce “8 eylül bağbozumu şenliklerinde” beyaz filin önünde belediye bedava şıra dağıtıyordu, o zaman içmişim. “Bana da yuh olsun” .İnsan bir kere dener, değil mi? Düşündüm, taze veya şişelenmiş şıra satılan yer var mı acaba?

Bizim bakan Fakıbaba’da “Manisa ne kadar şanslı, üzüm suyu gibi bir içecekleri var, bol, bol için” diyor.

Ne bilsin tıp doktoru bakanım?

Önüne bilgi diye ne konulursa onu biliyor, ne ikram edilirse de, onu yiyip, içiyor. Yeter ki sıkıntılı konulara el atmasın, uzak tutulsun!
  1. Üzüm meselesi, Manisa ilinin “kanserli urudur”. Olması gereken 600 milyon dolarlık ihracat rakamı, aynı tonajlarda olmasına rağmen 350-400 milyon dolarlara nasıl düşürüldü, fatura bağcıya nasıl çıkarıldı, bilmeyen kaldı mı acaba?


Tam 5 tane iktidar vekilimiz var. Tamamı durumu bütün çıplaklığı ile gayet iyi biliyorlar. “Neden sustuklarını, neden bir çözüme yönelmediklerini anlamış değiliz”, demeyeceğim.

Biz bağcıların cebine girmesi gereken alın teri paramızın başkaları tarafından alınmasına isyan ediyoruz. Mahkeme-i Kübra’da vekillerimiz dahil, hepsinden davacı olacağız!

           GELECEKTE BİR GÜN GELECEK!

Cumhur “reisi” martın ilk haftasında Manisa’da olacakmış. Kendisine bir Manisa dosyası takdim edilecek. Sadece üzüm değil. Boşu boşuna verilen ürün destek primleri. Yanlış ve siyasi kokan teşvikler. Daha pek çok konu.        

2019 seçimlerinde AKP’nin neden hüsrana uğrayacağı, esnafın çaresizliği, vurdumduymaz STK’lar, cebimize dadanan “fareler”, suskun vekiller, tüm verilerle rapor halinde aktarılacak.

 

ENİS ÇANLI

18 Şubat 2018 Pazar | 1379 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks