19 Eylül 2019 Perşembe - 09:06:54

SON DAKİKA

BU BİR İHBARDIR

ENİS ÇANLI

16 Ekim 2018 Salı | 1533 Okunma

Mısır'ın Nil deltasında, özellikle Assuan bölgesinde yetişen pamuktan sonra, dünyanın en kaliteli pamuğu Manisa ve Bergama yöresinde yetişiyordu. Mikroner(elyaf inceliği) kalitesi bakımından ipek iplik ayarına en yakın olan “Ege rollergin tipi pamuk” diye adlandırılan bu pamuk Adana, Ş.Urfa, Antalya, Aydın pamuğuna göre farklı fiyata satılıyordu.

  90’lı yıllar…

  Harran ovasının sulu tarıma açılıp hızla pamuk üretimine geçmesi üzerine, bazı çırçır işletmelerinin hastalıklı ve aşırı ilaca maruz kalmış ucuz ve kalitesiz Urfa ve kısmen de Adana pamuğunu, yasak olmasına rağmen Manisa'da ki işletmelerine gizlice getirip, işleyip, bizim caanım pamuğumuza karıştırdılar, kalitenin de, fiyatında içine ettiler.

  İşin farkına varan iplik fabrikaları önce mahlıç(çekirdeksiz pamuk) fiyatını düşürdüler. Sonra da rotayı AB'den aldığı fonlarla iyice ucuzlayan Yunanistan pamuğuna çevirdiler. Arkasından Ucuz Somali, Sudan, Mısır, Özbekistan pamuğu derken Türk pamuğunun ipi çekilmiş oldu.

  Eğer kalitemiz bozdurulmasa idi, Ege pamuğu yine revaçta olacaktı. Pamuk üreticisi perişan edildi. Tarlalar el değiştirdi. Hiçbir ekonomik katma değeri olmayan yemlik mısır üretimine mahkum edildik.

                      KURU ÜZÜM REZALETİ

  Yaklaşık 5 yıl önce Mersin Serbest Ticaret Bölgesinde bir olay yaşandı. İsmini vermek istemediğim firmalar BM ambargosu yiyen ve kuru üzümünü AB’ye satamayan İran'dan ucuza alıp, getirilip serbest bölgeye indirilen ambalajlı kuru üzümleri gümrük bölgesinde Manisa menşeli barkodlarla değiştirip AB'ye satarken yakalandılar. Bu arada giden gitmiş, tonaj rakamları da büyüktü. K.üzüm fiyatı düşürülen Manisa bağcısı da perişan oldu. Davalar, para cezaları ve örtbas edilen rezil bir durum yaşandı, unutuldu gitti.

  Kimse umursamadı bile.

  Geçtiğimiz günlerde 80'li yıllarda İzmir'de hububat ve bakliyat toptancılığı yaparken tanıştığım Tahran’da oturan İran Azeri'si arkadaşım Muhsein Huşeng'i Muharrem kutlaması için aramıştım. Ticaret ile alakalı konuşmamızda benim bağcılık yaptığımı biliyor,"Enis bu sene ABD ambargosu var. 4 Kasım da resmen başlayacak. İran üzümünü sınır ticareti ile Türkiye alacakmış, doğru mu" dedi.

  İnanın dostlar beynimden vurulmuş gibi oldum.

         MANİSA DEVLET VE SİYASET KURUMLARINA İHBARIMDIR

  Manisa'nın dört siyasi partiye mensup halkının yüzde 95'ini temsil eden 10 tane milletvekili var.

  Manisa'nın devletini temsil eden en büyük mülki amiri olan valisi var.

  Manisa'nın tüm tarımı ile ilgilenen Tarım İl müdürlüğü var.

  Manisa’nın il ve ilçe ziraat odaları var.

  Manisa'nın Emniyet müdürlüğüne bağlı kaçakçılık ve organize suçlar ve mali şube müdürlükleri var.

  Manisa'nın Maliye bakanlığı defterdarlığı var..

  Ben hafiye değilim. Elimde herhangi bir bilgi, belge yok! Olsa ortalığı yıkarım.

  Sadece aldığım bir duyumu köşe yazım vasıtasıyla ilgililerle paylaşıyorum.

  Birileri çıkıp kurnazca yetkililere,”canım bunda ne var? Sınır ticareti yasal değil mi” diyebilirler. Umarım ilgilenen çıkar.

  Umarım diyorum, çünkü yukarıda verdiğim iki örnekte de ortada kalan bizdik, perişanlığımızı ve gelir kayıplarımızı hiç unutmadık.

                 SINIR TİCARETİ KEPAZELİĞİ

  Gürbulak, Kapıköy, Esendere.. İran sınır ve gümrük kapılarımız.

  Yıllardır emniyet güçlerimiz ve ordumuz “sınırda kuş uçurtmuyor” güya, ama yüzlerce mülteci İran üzerinden akınlar halinde Türkiye’ye kaçak giriş yapıyor. Kimse de tık yok!

  Sınır ticareti kanunu çıktığından beri Van, Ağrı ve Hakkari illerimiz sözüm ona her türlü tropikal meyve ve etin en yoğun tüketildiği illerimizin başında(!) gelmiş.

  İnşallah bu sene kuru üzüm tüketiminde de rekor kırarlar, bizde aval, aval seyrederiz.

  2018 üretim yılı kuru üzüm rekoltesi sanıldığı gibi 260 bin ton değil, çok daha düşük. Üstelik Alaşehir ve Sarıgöl'de yaş üzümler fiyat yüksekliğinden yok denecek kadar az kurutuldu. O bölgenin tahmini kuru üzüm rekoltesi total rakamdan düşülmedi.

  Yani, iç tüketimi çıkaracak olursak, toplamda geçen seneki kadar ihracat yapacak kadar bile kuru üzümümüz YOK! Aksine açığımız var.

                ABD-İRAN AMBARGOSU                   

  Eğer ABD, ambargoyu delip, İran üzümünü, ticaretinin adı ne olursa olsun Türkiye'nin alıp, ihraç ettiğini duyarsa, bunun hesabını kim verecek?

  Ya biz bağcıları kaçak ürün fazlalığı nedeniyle güç duruma düşürürlerse, kimden hesap soracağız?

  Manisa'nın Reza Zarrap'ı olmaya kim talip?

  Gümrükler Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan benimde akrabam var. Ekmeğimize kan doğramak isteyen çıkacak mı, bakacağız, araştıracağız, göreceğiz, ifşa edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

16 Ekim 2018 Salı | 1533 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks