25 Ağustos 2019 Pazar - 15:12:45

SON DAKİKA

BİRAZ MANİSALI OLUN

ENİS ÇANLI

10 Mayıs 2018 Perşembe | 1431 Okunma


Dokuz vekilimiz var. Recai Berber hariç(üç dönem kuralı) hepsi tekrar aday adayı oldular. 4 AKP, 3 CHP, 1 MHP. Mübarek olsun!

                   MAAALESEF VEKİLLERİMİZ OLAMADINIZ

Başkaları ne söyledi, neyi söyledi, hangi konularda sizleri uyardı, ikaz etti, bilmiyorum. Ama bu köşemden defalarca, bazı vekillerin şahsi mail adreslerine ise sayısız kez uyarı yazıları yazdım.

Yıllarca iş hayatımda elde ettiğim birikimlerimin ışığında geliştirdiğim mesleki konulardaki tecrübelerimi, ikaz ve önerilerimi önce okurlarımla, sonrasında da iktidar-muhalefet tüm vekillerimizle paylaştım.

Mevcutların hepsinden daha fazla siyaset geçmişi olan birisi olarak söylüyorum; ömrü hayatımda vatandaşının genel ve müşterek sorunlarına bu kadar kulak tıkayan, Fransız kalan vekiller inanın, hiç görmedim.

Devletin rutin çalışmalarını, yatırımlarını, kendi şahsi becerileri imiş gibi gösterme gayretinde olan muhterem vekillerimizin, ülke geneli yerine seçildikleri şehrin sorunlarına odaklanmalarını beklerken, resmen hayal kırıklığına uğradığımı söylemek isterim.

Muhalefet etmeyi sadece eksik olanı görme ve göstermeden ibaret zanneden, iki eleştiri beyanatı ile geçiştiren vekillere sahip olmak gerçekten son derece üzüntü verici.

         BÜYÜK PROJELERİMİZ NE, ONU BİLE BİLMİYORSUNUZ?

10 sene öncesine kadar kendi iş yerinde, devlet dairesinde mesleki işlerini icra ederken, bir anda m.vekili seçilince, genel başkanlarının söylem ve üsluplarını taklit etmek yerine, akılcı ve daha dinamik projeler etrafında fikir birliği yapıp, vatandaşın taleplerine katkıları olsaydı fena mı olurdu?

İktidar-muhalefet denilince aklımıza birbirine acımasızca hakaret eden, aşağılayan, “ama o başlattı” tarzı çocuksu bahanelerin arkasına saklanan politik şahsiyetler mi gelecek?

       VATANDAŞ HİÇ BİRİNİZE GÜVENMİYOR

Hem iktidar, hem de muhalefet vekillerimizin tüm uyarılarımıza rağmen özellikle tarım kesimindeki üreticileri, çiftçileri aslanların önüne atıp, soyup soğana çevrilmelerini seyretmelerini unutmak mümkün mü? Eğer bir çıkarınız yoktu ise üreticinin feryadına, talebine neden kulak tıkadınız? Defalarca “bırakın destek vermeyi, devletin parası heba oluyor” dedik, aksi yapıldı. “Çarşı-pazarda vatandaş kazıklanıyor” dedik. Birileri iktidardı “yapacağız, çözeceğiz” dedi, birisi muhalefetti “biz napalım, söylüyoruz, dinlemiyorlar” dedi.

Vatandaş pahalıya besleniyor, üretici kazanmıyor, çaresi var dedik, kulak tıkadınız! Şimdi hangi yüzle halkın karşısına çıkacaksınız ey iktidar, ey muhalefet?

Hadi AKP beceremedi, eline yüzüne bulaştırdı, anladık.

16 yıl geçti arkadaş!

Manisa gibi sanayisi ve tarımı güçlü bir şehirde resmi rakamla 34 bin işsiz insan varsa ve de siz vekillerin umurunda değilse, siz de bizlerin umurunda değilsiniz!

Ey MHP, ey CHP vekilleri, Allah rızası için insanın bir önerisi olur ya! Bu devlet sizlere her ay 15 asgari ücret aylığı kadar maaş ödüyor, o parayı hak edecek ne yaptınız?

             GÜN AKILLI SEÇMEN GÜNÜ

             GÜN HESAPLAŞMA GÜNÜ

İktidar çiftçiye, esnafa kredi vereceklerini, destek olacaklarını, borçlarını ise öteleyeceklerini söylüyor. Demek ki 16 senede milleti bir şekilde “halletmişler”, şimdi de düzeltecekler öyle mi?

Maliye bakanı “dışarıdan para getir, ne parası olursa olsun hesap sormayacağız, sadece% 3 komisyon alacağız” diyor. Neden? Kasa tamtakır da ondan! İşler yolundaymış! “Külliyen yalan”!

Muhalefete göre ülke “yangın yeri, alt gelir gurupları perişan”. Onlarda ülkeyi kurtardıklarını iddia eden iktidardan vatandaşı kurtaracaklarını iddia ediyorlar. Çözüm söyleyen var mı? Sadece “seçim rüşveti”. Ayıp! Bu ülke, sizler kadar “küçük bir ülke” değil!

16 sene oldu arkadaş. Her seçim öncesi aynı nakarat, aynı palavra ve vaatler. “Gitti gidecek.com”.. “Al birini, vur ötekisine”!

Deniz Baykal, olmadı Kemal Kılıçdaroğlu, o da olmadı, Devlet Bahçeli o zaten hiç olamadı. Düşün bu milletin yakasından!

Bu ülkenin tek derdi “Recep Tayyip Erdoğan’ı koltuğundan indirmek” ise, indirecek kişilerin “ucuz fikirlerine” kimse inanmaz!

                                AKP-CHP-MHP

Seçim çalışmaları başladığında köylere, beldelere, kahvehane ve lokallere gideceksiniz.

Yüreği yeten, muhalefet, özellikle iktidar vekil veya adayları vatandaşa şunları sorsun:

“Değerli vatandaşlar! İşleriniz nasıl? Bir derdiniz var mı? Hayatınızdan, icraatlarımızdan memnun musunuz?

Başka soru sormanıza gerek yok! Alacaksınız cevabınızı. Hem de hepiniz!

2002’de hiç umulmadık şekilde mevcut iktidara çuvalla oy atan özellikle sağ muhafazakar seçmenin bu seferki adresi ne CHP, ne de iktidara yama olan MHP. Günü gelince göreceksiniz.

                   BAŞKALARINI BİLMEM KARDEŞİM.

     BEN ŞEHRİMDE BAŞKA ŞEHRİN İNSANININ VEKİLİM OLMASINI

                               İS-TE-Mİ-YO-RUM

Biz kişilik üzerinden siyaset yapanlardan değiliz! Hepsine teşekkürler.

Nüfus kağıdının doğum hanesinde veya baba memleketi başka iller olanlar gitsinler, kendi doğdukları, akrabalarının oturduğu, kendilerinin oturacağı, atalarının mezarlarının olduğu yerden aday olsunlar. Manisalı olup da Burdur, Muş, Tunceli, Kırıkkale vekilleri mi var da, bizde de olsun?

Manisa, “milletvekili açık pazarı” değildir. Yeter artık!

Çok açık ve net söylüyorum. Hangi partide seçilecek ilk üç sırada yabancı aday görürsem, o partiye gönlüm yatsa bile kesinlikle oy atmayacağım kardeşim!

                     KUSURA BAKMA REİS

Anayasa değiştirecek kadar vekil istiyorsun. Lakin bu sefer imkansız ötesi. Özellikle batı Anadolu, Akdeniz ve Trakya, yani Ankara’dan batıya doğru sana oy, biraz zor. Hele yine aynı vekillerle, tamamen zor. Çiftçi ve esnafın canını çok yaktın. Çünkü taşradaki adamların yanlış kişilere kulak verdi. Çiftçiyi, üreticiyi resmen “söğüşleyenlerle” iş tuttular. Seni yine yanılttılar.

Parti kongrelerinde alanları ve salonları dolduranlar sadece cemaatler, tarikat mensupları. Sırf onlar olsa iyi. Ya taşra teşkilat mensuplarınız? Kendinizi kandırmayın! Taşıma kalabalıklarla alanlar dolar ama gidişiniz hızlanır, aldanırsınız.

Yine de ne hikmetse şansınız devam ediyor. Neden mi? Şahsınızı devirecek kalibrede aday yokta ondan. Ama çok zorlanacaksınız. Parlamento da ise işiniz gerçekten çok zor. Hatta hiç umut yok! Bu millet gücü size verir, yalnız bileğinize de kelepçeyi takıverir.

Tek bir şansınız kaldı. O da HDP barajın altında kalırsa ki, benim gözlemim de o yönde. Bölgeden gelecek 45-50 vekille ve MHP ile beraber belki 301 yakalanır. Yoksa Ankara’nın batısını unutun. Hele Manisa. MHP yine yabancı aday gösterirse yerinde sayacak. AKP bir vekil hariç diğerleri aday olursa hüsran kapıda bekliyor. Her türlü aday yanlışına rağmen İYİ parti birinci parti olursa kimse şaşırmasın!

ENİS ÇANLI

10 Mayıs 2018 Perşembe | 1431 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks