19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:25:11

SON DAKİKA

BERABER YAŞAMAK

ENİS ÇANLI

1 Nisan 2018 Pazar | 1291 Okunma


Bir arada ve beraber yaşama kültürü, insanları millet yapmaz! Eğitim düzeyinize göre sadece ilkel veya modern toplum olabilirsiniz.

Millet olmak şuuru ise, bambaşka bir şey.

Irk temelli, dini ve etnik, mezhepsel, yöresel, hatta ikinci bir dil seçeneği üzerinden yapılacak tanımlamalar, toplumları “millet” adı altında zamk gibi birbirine yapıştırmaz! Aksine, anayasa ve ceza kanunlarının bu konulardaki ilgili maddeleri ile korku üzerinden inşa edilmiş birliktelik sağlar.

Ülkemizde kendini değişik etnik kökene ait kavramlar üzerinden gösterenlerin oranı % 16. Kendisini sağ yelpazede tanımlayan % 26, sol görüş kulvarında gören % 16. Geri kalan % 42’si ise, ülkesinde merkez bütünselliği ve değerleri içinde kendini tanımlayanlar.

Son olarak yapılan “Afrin-zeytin dalı harekatı” göstermiştir ki, merkez siyaset yani temel ve ana değerler konusunda hassas olan yapı, ülkemizin hala “çimentosu ve teminatı” olmaya devam ediyor.

Anayasamızın vazgeçilemez, değiştirilemez ve teklif dahi edilemez denilen maddeleri bir anda % 87’lik muhteşem rakam ile toplumda kabul görebiliyor. İşte bunun adına da “millet” deniyor.

Tek sıkıntımız, bu refleksi önemli olaylardan ziyade, normal günlük yaşantımıza taşıyamamak.                                        

                                         RABİA

Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın ağzından çıkan ve toplumun her kesimince bir şekilde kabul gören, iki önemli, doğru ve pozitif cümleleri var.

Birisi;

“Tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek millet”!

Diğeri de;

“Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız”!

Burada beğenmediğim ilk husus “Rabia” işareti ve referansı. Mısır halkına ait bu simgenin kullanılması açıkçası pek çok kimsenin de hoşuna gitmiyor.

Diğer bir ifadesi de“Kürt, Türk, Çerkez, Gürcü, Laz, Boşnak” tanımlaması. Hepsini aynı potaya koyma karmaşası.

Düşünce doğru, lakin birleştirici değil, ayrıştırıcı bir anlam ifade eder gibi.        “Türk üst kimliğinin, zikredilen bu alt kimliklerle birbirine karıştırılması ki, bu hiç doğru değil.

Ülkemizde en büyük tanım yanlışlarından bir tanesi “Türk milleti” kavramının ırk temelli ele alınması. Esasında yüzlerce alt kimliği olan bir üst yapının adıdır “Türk” ifadesi.

O zaman Türkmen’i, Yörük’ü, Pomak’ı, Abaza’yı da işin içine katacak olursak, Türk’ün karşısına koymuş olmuyor muyuz? Mesela Laz başka bir ırk mı?

Rabia ve işaretini ortadan kaldırmak, alt kimlik tanımlamalarını da doğru yönde ifade etmemiz gerekiyor.

ABD’de yüzlerce farklı ırk ve kimlik var. Ama hepsi için ülkesinin adı “Amerika birleşik devleti”, vatandaşının da ulusal veya uluslar arası adı da “Amerikalı”.

Ülkemizde ise, bazı et kafalı entelektüellerin ısrarla bize pompaladığı “ayrıştırıcı söylem ve fikir yumağı” farklı noktalarda bizi perişan etti, yıllarımızı çaldı. 50 bin cana ve trilyon dolara mal oldu. Bırakalım artık bu aptallığı!

                   DOĞRU OLANI YAPMAK

Bir milletin devlet katında ve uluslararası literatürde isimsel aidiyeti vardır. “T.C. vatandaşı” olmak gibi. Mesela “hangi millettensin” dediklerinde, “Türküm” demek doğru tanımdır. Özellikle yurtdışında, “Kürdüm, Çerkez’im, Laz’ım” dediniz mi, adama sorarlar: “Kürdistan, Çerkezistan, Lazistan devleti nerede” diye. Yani “Türk” ifadesi bir üst kimliktir. Konunun resmi beyan tarafı böyle olmalıdır.

Kazakistan var, halkı Kazak, Azerbaycan var, halkı Azeri, Türkmenistan var, halkı Türkmen, Özbekistan var, halkı Özbek, vs. Hiçbirisi resmiyette kendini “ben Türküm” diye tanımlamaz!

Bir arada olma, birlikte yaşama aslında çok kolay bir şey. Siyasi liderler ve devlet erklerimiz halkını doğru yönlendirirse olmayacak bir şey yok!

Devleti, bayrağını, vatan dediğimiz bu toprakları, aynı ülkenin vatandaşı ve milleti olarak bırakın sevmeyi, sadece kabullenmek bile yeterli. O zaman her şey bir başka güzel olabilir.

Bakın; dinden, mezhepten, cemaat ve tarikatlardan hiç bahsetmedim. Siyasetten, ideolojilerden, farklı sanat türlerinden, laiklikten da söz etmedim.

Kurucu iradeden, sembol isimlerin başında olan M.K. Atatürk’ten de bahsetmedim.

Hiçbir kimse hiçbir siyasi fikri, dini ve mezhepsel değerlerini veya herhangi şahsiyeti sevme ve kabul etme zorunda değildir! Onun için laiklik ayrıştırıcı bir oluşum değil, aksine uzlaştırıcı bir yapıştırıcıdır.

Demokrasi, insan hak ve özgürlükleri adına her kim olursa olsun, şahıs ve fikirlere saygı göstermek zorundayız. Yeter ki ortada cebir ve şiddet olmasın!

Her bir vatandaş için korunması gereken değerler açısından kendi ailesi onuru ise, devlet, bayrak, millet ve vatanı için de aynı düşüncelere sahip olması zorunluluktur.

Özgürlük isyan etmenin, demokrasi egoistlik yapmanın, kişisel menfaat ise karmaşanın oyuncağı olmamalıdır!

Vatandaş televizyonda ana haberlere baktığında, en önemli haber olarak hayvanat bahçesinde zor doğum yapmış bir hayvanın görüntülerini izliyorsa, bilin ki orada devlet işletim sistemi mükemmel çalışıyor demektir.

Ceza kanunlarındaki hiçbir madde, insanın kendisini vicdanında yargıladığı kadar caydırıcı olamaz!

ENİS ÇANLI

1 Nisan 2018 Pazar | 1291 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks