25 Ağustos 2019 Pazar - 14:29:05

SON DAKİKA

BENZER SENARYO..AYNI FİLM

ENİS ÇANLI

27 Şubat 2018 Salı | 1426 Okunma


95’li yıllarda, “dinci, gerici, softa, başörtülü, çarşaflı, çember sakallı, cüppeli” denilen insanlara televizyon ekranlarından sözlü, fiili saldırma modası vardı.

Sanki bir dinmiş gibi kendisine “laik” etiketi takanlar, hedefe oturttukları kitleyi “yobaz, cumhuriyet-Atatürk düşmanı” diye, küfür ve hakaret ediyorlardı. Onuncu yıl marşı öyle abartıldı ki, “istiklal marşı” gibi ayakta söyleniyordu.

Başını “Doğan medyanın” çektiği, Uğur Dündar’ın“megafonluğunu” yaptığı televizyon kanallarında Aczimendi tarikat lideri Müslüm Gündüz ve müritlerinin zikir törenlerini izledik. Tarikatçı-vaiz Ali Kalkancı, “kandırılmış başörtülü masum kadın” rolüne bürünen Fadime Şahin ilgili görüntüler, Başbakan Erbakan’ın tarikat şeyhlerine devlet konutunda iftar yemeği vermesine verilen tepkiler eşliğinde, “ülke elden gidiyor” senaryoları, akşamlarımızı süslüyordu. Üniversite kapılarında başı açtırılan tesettürlü genç kızlar, başrollerde idi. Sonuç? Etki tepki doğurdu. 2002’de nur topu gibi “AKP”miz oldu!

   Günümüzde ise, “hidayete erdiğini” zanneden ilahiyatçı akademisyen, yazar, düşünür, tarikat lideri, kanaat önderi, ermişler, şıhlar, şeyhler İslam adına “zırvalamaya”, hatta “peygambercilik rolü” oynamaya başladılar.

Fakat bu sefer tüm halkımızın tepkisini çektiler. Kendi televizyonlarından birbirlerine saydıran cemaat önderleri, müritlerini yarı çıplak oynatan “mehdi(!)” efendiler. Say, say bitmez.

1995’de AKP yoktu, bu görüntüler vardı. 2018’de AKP var. Yine aynı görüntüler. Ne değişmiş? Kocaman bir hiç!

Bunu en güzel kullanan kanal D’ de Ahmet Hakan ile, “manipülasyon ustası” Fox tv’ den Fatih Portakal.

Adamlar sanki haber sunmuyorlar da, ekran içinde dev ekrandan izleyicilerine “anlama özürlü muamelesi” yaparak, haberi iri harflerle tane, tane anlatıyorlar.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Avrupa’da bir anchorman bunu yapsa, halkın tepkisi yüzünden hemen işine son verirler. Bizdeki insan kalitesi maalesef buna yatkın ki, F. Portakal haberde bir numara. Yapacak bir şey yok!

                           ALIN BU DA BÜYÜK ABD!

   Ne yaptığı belli olmayan, devlet adamlığının kıyısından geçmeyen (aslında hiç değil), ister “topal ördek” deyin, isterseniz “şaşkın”, hatta “görgüsüz, zengin şımarık” hiç fark etmez! Bu adam ABD’nin “başkanı” desem inanır mısınız?

Sırf koltuğundan olmamak için büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının altına imza atan, “Yahudi yalakası” birisinden bahsediyorum. Hani Yahudi takkesi takıp, ağlama duvarı önünde dua eden Hristiyan. Yani Donald Trump.

Düşünsenize! 5.5 milyon “diaspora Yahudisi”, 323 milyon ABD’liyi esir almış, istediğini yaptırıyor. Aynısı benim ülkemde olsa, yurdumun güzel insanı acaba buna izin verir miydi?

Tüm dünya Dolar rezervinin çoğunluğunu elinde tutan bu mutlu azınlık, orta doğuda da hepimizin başının belası!

12 eylül sonrası başbakan T. Özal’a ayar veren, 28 şubatta Erbakan’a ne yapacağını söyleyen generaller ve yüksek yargı mensuplarının tutumu için bu ülkede kıyametler kopmuştu. Adına da “vesayet rejimi” denmişti.

Washington’daki hükümetin halini görüyorsunuz, değil mi? İki de bir değişen bakanlar. Kongrede hesap sorulan danışmanlar. İstifa eden yöneticiler.

Başkan, dışişleri bakanı ve basın sözcüleri ne derse desin, onları tekzip eder gibi Pentagon generalleri aksini yapıyor, Başkanın aksi yönünde demeç veriyorlar.

ABD’de başkan var, adeta takan yok. Dünya şaşkınlık içinde. İşi sesizce götüren yardımcısı Mike Pence. O da Evangelist-tarikatçı Hristiyan. Ünlü milyarder Rockefeller ailesinin adamı.

ABD olunca “özgürlükler ülkesi”, sende olunca “vesayet rejimi”.

ABD siyasi tarihinde ilk defa bir başkanı, “Rusya ile işbirliği” suçlaması ile FBİ, CİA ve Pentagon tarafından “kıskaca alınmış” durumda. Derin devletine rest çekse, anında kendini yüksek mahkemenin önünde bulacak.

Aralarında Türkiye gibi büyük ülkeler de dahil, tam 58 devlette büyük elçisi olmayan bir ülkeden bahsediyoruz.

ABD’de ağzını açan, duruma müdahale eden bir siyaset kurumu var mı? ABD’de kongre veya temsilciler meclisi üyeleri, sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları, demokratik kitle örgütleri var mı? Var! Sesi çıkan? Yok!

“Ordu ve ulusal güvenlik güçleri tarafından güdülen bir başkanımız var” diye basında tek bir söz, tek bir satır yazı var mı? İma bile edemiyorlar. Neden mi? Sıkardı biraz. Ne basın, ne de bireysel ifade özgürlüğü. Sıkıyorsa konuş, yaz! Dünyada bu durumu görüp, cesaret edip ses çıkaran, eleştiren ülke var mı? Büyük devlet, sadece güçlü ordu ile olmuyor. “Derin devletinde” olacak!

           17 YILLIK SENARYO.. VE TÜRKİYE VERSİYONU

ABD, Rusya’nın bozguna uğrayıp geri çekilmesinden yıllar sonra,11 eylül saldırısının ardından Afganistan’a asker yolladı.

Afganistan’ın sınır komşusu, kendi müttefiki Pakistan’la anlaştı. Silah ve para yardımı yapıp, partner olarak yerel güç “Taliban’ı” Pakistan sınırına yerleştirdi. Sözüm ona El-Kaide ile savaşılacaktı.

Herkes şu sorunun cevabını arıyordu. Petrolü, doğal kaynakları olmayan çıplak ve fakir bir ülkede ABD gibi bir ülkenin 18 bin askerle ne işi vardı? Kendi askeri ölmesin diye Müslüman Afganistan’a, Müslüman tek Nato üyesi ülke Türkiye dahil, diğer Nato ülke askerlerinin de oraya gelmesini istedi.

Aynı Nato, bizim için Afrin’de var mı?

Esas amaç, çok geçmeden anlaşıldı. “Afganistan’da sınırsız “afyon tarlaları” vardı. Yapılmak istenen CİA’nın “örtülü operasyonlar” için kullanacağı “kara paranın” halen bile en büyük kaynaklarından birisi olan, “Afgan uyuşturucu üretim ve dağıtımını” kontrol etmekti.

İran PJAK- Türkiye-Kandil PKK. Eroin ve morfin. Kürt sorunu mu? Hadi oradan! İran- Irak- Türkiye-Bulgaristan- Romanya- Macaristan- Avrupa. Taşı, sat, al uyuşturucu komisyonunu, al silahını, bak dalgana!

Neden Avrupa’nın her ülkesinde Kürt çok? Neden dağıtım ağında onlar kullanılıyor? Neden sosyal medya ve sokakta güçlüler? Akıllı olalım!

Neyse, uzatmayalım. İstihbaratçı değiliz!

Usame Bin Ladin öldürüldü(?), cesedi okyanusa atıldı(?), El- Kaide güç kaybetti(!). İster inan, istersen yutkun!

Esas “şeytanlık ve kandırılmışlık” şimdilerde ortaya çıktı. Pakistan sınırında ABD tarafından silahlandırılan Taliban’a güya Pakistan destek çıkıyormuş. Artık Taliban eski partner Taliban değilmiş, ABD çıkarlarına zarar veriyormuş. Taliban oldu mu tu kaka. Yapıldı mı terör örgütü.

Bu yüzden başkan Trump Taliban’a yardım ediyor diye Pakistan’a yapılan askeri ve mali yardımın kesilmesi için talimat verdi. Ayrıca da yaptırım uygulayacaklar. Tuzağa düşen Pakistan şimdi kara, kara düşünüyor.

     AYNI PLAK ŞİMDİ BİZDE ÇALINIYOR

Kuzey Suriye.

İsrail’in hayali ve çıkarları için Mezopotamya’yı ele geçirme planını uygulayan ABD. Nasıl yapacak bunu? ABD silahları geldi mi bölgeye? Geldi. Hem de binlerce tır dolusu. ABD’nin yeni partneri kim? PKK-PYD-YPG ordusu. DEAŞ’la sözüm ona mücadele. Sınırında kim var? Sözüm ona stratejik ortağı Türkiye.

Bir karbon kağıdımız eksik. Senaryo aynı, film aynı. Oyuncular değişik.

El-Kaide-Taliban-Pakistan gitti. DEAŞ-PKK-PYD-YPG- Türkiye hoş geldi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

27 Şubat 2018 Salı | 1426 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks