17 Ekim 2019 Perşembe - 17:52:00

SON DAKİKA

BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA LİYAKAT VE İŞBİLİRLİK

ENİS ÇANLI

11 Aralık 2018 Salı | 1721 Okunma

Yerel seçimlere tam tamına 110 gün var. Medya ve siyasi partiler el ele vermiş, hepimizi kusturuncaya kadar “seçim salağı” yapmakta kararlılar. Kendi şehrimizde kim belediye başkanı olacak yerine, İstanbul ve Ankara’yı kim alacak onun telaşına düşmüş vaziyetteyiz.

  “PKK Kandil heyetinin” sessiz, sedasız belirleyeceği HDP adaylarını bir kenara bırakacak olursak, koskoca iktidar AKP’si ile ana muhalefet CHP’si başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok metropol de, uygun aday bulamıyor, belirleyemiyorlar. Şaka gibi.

  İktidar AKP’sinde sorun “yeni yüzler tutar mı” endişesi. CHP’de ise seçimi kazanacak yeterlilikte sosyal demokrat oyun olmaması. Bu yüzden de kazanmak uğruna 95 yıllık siyasi ilkelerinden vazgeçip “sağ muhafazakar aday” bulma sevdasına kapılmış vaziyetteler.

  Şöyle diyebilirsiniz:

“canım aday çokta, seçilebilecek liyakat ve bilgi birikimi olan aday bulmak zor”. Bırakalım martaval okumayı! Züğürt tesellisi bu laflar.

      ORTAYA KARIŞIK PİZZA ADAYI

  Ankara’da CHP ve İYİ parti Mansur Yavaş’ı paylaşamıyor, neden? Neymiş, Mansur bey MHP kökenli imiş, oy getirirmiş. Kime? “Sosyal demokrat-sol” bir partiye. Üstelik kapalı kapılar arkasında “terör sevicisi HDP ile oy pazarlığı yapan” CHP’ye.

  Gençler bilmez. İnternetten araştıran olmadığı gibi, büyüklerine soran da yok zaten.

  12 Eylülden öncede, sonrasında da ülkücülere “Bozkurt” yerine, CHP’lilerin ve sosyalistlerin, çok affedersiniz “köpekçiler” dediklerini bizim nesil iyi bilir.

  Bu ithamla aşağılanan ülkücü seçmen CHP’ye oy atmak için sandığa gidecek, oy kabininde Meral hanımın İYİ partisi CHP ile ittifak kurdu diye 6 ok’a mühür basacaklar, öyle mi?

  Öte yandan eski ANAP’lı, DYP’liler sandığa gidip CHP’ye oy atacağını sananlar, inananlar gerçekten var mı acaba?

  Olursa var ya, başımıza taş yağar deseler, vallahi ona da inanırım!

  Mansur Yavaş’ın belediyecilik donanımı, tecrübesi ne, bileniniz var mı? İki dönem Ankara’nın ilçesi Beypazarı’nın belediye başkanlığını yapmış. Beypazarı, Ankara’nın en küçük ilçesi. Köyleri dahil hali hazır nüfusu 51 bin.

  Manisa’da nüfusu Beypazarı’ndan büyük Saruhanlı(5 bin fazla), Alaşehir(iki katı), Soma(iki katı), Turgutlu(üç katı), Salihli (üç katı), Akhisar(üç katı), Şehzadeler(3.5 katı), Yunus Emre(4.5 katı) 8 tane ilçemiz var. Acaba biz mi göndersek Ankara’ya aday diye birisini?

  Ulusal medyanın gazı ile “bulunmaz Hint kumaşı” sıfatına sokulan Mansur Yavaş, Ankara belediye başkanı olacak, başkentimizi yönetecek, öyle mi? Ankara’nın nüfusu tam tamına 5.5 milyon. Siyasi empati yaparsak, Beypazarı’nın yaklaşık 100 katı.

  Son gafı ise “ben yakama CHP rozeti takmam” sözü. Bu yüzden Mansur Yavaş’ın adaylık popülaritesi hızla eriyor. İYİ parti de Ankara’dan vazgeçti zaten.

  Bu “medyanın algı dolmasını yutacak” Ankaralılara, özellikle CHP’lilere mübarek olsun! Ama son dakikada Cengiz Topel Yıldırım’ın aday gösterilmesi büyük olasılık gibi.

         İSTANBUL CHP’Sİ TAM CURCUNA

  Adayın birisi uzun yıllar siyasetten, hasbelkader bir dönem milletvekilliğinden başka, ne bir şirket yöneticiliği, ne bir şirket patronluğu, ne bir yüksek bürokrasi işinde, ne de güçlü bir STK’da görev almamış, çalışmamış, sevk ve idareden anladığı şüpheli Gürsel Tekin.

Diğeri de 48 yaşında topu, topu 10 yıllık CHP’li, 5 yıllıkta 320 nüfuslu ilçede belediye başkanlığı yapmış, siyaset acemisi bir işadamı.

  “İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı” denilince bi durmak lazım.

  Nüfusu 15 milyon. Dünyadaki 120 ülkenin ayrı, ayrı nüfuslarından daha kalabalık. Şehrin bir ucundan uca mesafesi 170 km.

  Ne deneyim, ne liyakat bir yere kadar. O koltuğa oturacak kişi allame-i cihan olsa devletin, özellikle iktidarın ekonomik desteği olmadan hiçbir büyük projeye başlayamaz, devreye sokamaz!

  İstanbul siyasetin kısır çekişmesi, parti şovenizmi ile yönetilebilecek bir şehir değildir! Üstelik arkanda siyasi iktidarın gücü yoksa yöneteceğini sandığın o dev belediye bütçesi, bir anda cep harçlığına dönüşüverir.

  Üstelik İstanbul CHP’si son il başkanlığı seçimi ile çoğunlukla “sosyalist beyaz Türk ve Kürtçülerin” kontrolüne geçmiştir. Umarım “Kemalist, Atatürkçü yurtsever sosyal demokratlar bu ayrıntının farkındadırlar. Ama CHP’ye oy atması istenen sağ muhafazakar seçmen, bal gibi de işin farkında.

   Bin Ali Yıldırım’ın AKP adaylığında 100 metre koşusuna 30’uncu metresinde başladığını düşünürsek, işin zorluk derecesi daha iyi anlaşılır herhalde.

      İYİ PARTİ TRUVA ATI MI, BİR BÖLEN Mİ?

  Seçim siyaset stratejisinde CHP’nin İYİ partiye biçtiği misyon, “cumhur ittifakının” oy yüzdesini düşürmesini sağlattırmak. Kritik kentlerde İYİ partinin alacağı her oy, CHP’nin işine yarayacaktır. Eski bir siyasetçi olarak görüşüm, 24 Haziran 2018’de İYİ partiye oy atan seçmenin CHP-HDP ittifakına oy atmayacağı yönünde.                                                                                                               Haliyle de İYİ partinin hiçbir ili alacak gücü de zaten yok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

11 Aralık 2018 Salı | 1721 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks