16 Haziran 2019 Pazar - 09:51:13

SON DAKİKA

BAĞLARDA ÜZÜM Ç(Y)OK

ENİS ÇANLI

26 Nisan 2018 Perşembe | 1181 Okunma


Ovada 2018 üretim yılı başladı. Ülkemize ve üreticimize hayırlı, uğurlu olsun!

Petrolün varil başına fiyatı 15 dolar arttı. Bu artışlara ilave, döviz kurlarındaki artışta eklenince, gübre, mazot, tohum, zirai ilaç fiyatları da zamlandı.

Tarla, bağ ve bahçe işleri ile beraber faaliyeti hızlanan çiftçi ve üreticiler, sezona resmen dayak yemiş yenik boksör gibi girdiler. Çiftçisine dekar başına 18 lira mazot-gübre desteği veren hükümet, bir ayda yaptığı zamlarla 28.5 lira olarak geri aldı. Resmen “Ali Cengiz oyunu”.

ZARAR ZİYAN BAĞCININ SIRTINA

Institute of California Raisin İndustry (Kaliforniya kuru üzüm endüstrisi enstitüsü) üzüm danışma kurulu 2016-2017 üretim yılına ait yayınladığı raporunda Türk kuru üzüm ihracatçı firmalarını ihraç fiyatlarında “aşırı damping” yaptıkları için yerden, yere vurmuştu.

Yılda 50-60 bin ton ağırlıklı olarak başta Japonya ve İngiltere olmak üzere 50’e yakın ülkeye yaptıkları ihracatın durma noktasına geldiğini, bunun sebebinin de Türk ihracatçılarının klasik “sultanas” denilen kuru üzümünü piyasaya “aşırı ucuz sürmesinden” olduğunu sadece ABD’liler değil, tüm üretici ülkeler de söylüyor.

Bizimkilere sorarsanız “mahvoldular, öldüler, bittiler, gavur almıyormuş, dünyada bizden daha ucuz üzüm satan ülkeler varmış” martavalları vs.

2017-2018 … DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Bir zamanlar “kalitesiz İran üzümünün” fiyatından tonunu 300 dolar fazlasına sattığımız, ama şu son 2 yılda ise aksine tonunu 200 dolar eksiğine satmamıza dünya kuru üzüm üreticisi ülkeler bile bir anlam veremiyor. Zira bandırılmış üzümümüzün gerçek rayiç fiyatı, tonu en az 2000 dolar, yani yaklaşık 8.20 Tl./kg.

Haliyle “ithalatçı ülkeler! Gelin! Biz de kuru üzümün tonu 300-450 dolar arası daha düşük” derseniz, kapış, kapış satılır. Hem tonaj olarak ihracat rekoru kırarsınız, hem stokta üzümünüzde kalmaz. Bu aradaki indirim farkını bağcının da sırtına yıktınız mı, işlem tamamlanmış olur. Nitekim de bu strateji başarıyla uygulandı. Bu sene ihracat tonaj olarak düşük tutuluyor. “Yeni sezona stoksuz girilirse fiyatlar fırlar” diyeymiş(!)

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ

Şu günlerde dünyanın güney yarımküresinde Eylül ayı zamanı yaşanıyor. Ürünler hasat edildi, aşağı yukarı rekoltelerde ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük ve güvenilir istatistik portalı STATİSTA’dır. Bilgi almak için dolar olarak, aylık abone olmanız gerekiyor. Her türlü sağlıklı ve doğru veriye anında ulaşmanız mümkün. Geçen hafta “2018 güney yarımküre kuru üzüm rekolte” raporu verileri detaylı bir şekilde yayınladı.

Üretici ülkeler olan Şili, Arjantin ve Avustralya gibi ülkelerde ciddi verim kayıpları yaşanırken, sadece G.Afrika Cumhuriyeti kuru üzümünde rekolte artışı var. Hepsinin toplamını alacak olursak da 2017 yılında 152 bin ton, 2018 yılında ise 139 bin ton olarak gerçekleşmiş. Yani Bu yıl totalde 13 bin ton eksik var.

Bizimkilere soracak olursanız, sanki başka ülke yokmuş gibi sadece artış yaşanan “G. Afrika Cumhuriyetindeki rekolte yüksekliği yüzünden şu aralar bizde ihracat durma noktasına geldi” diyebilirler. Hedefte olan yine biziz, yani bağcılar, üreticiler.

Adam karşısındaki adama “seni döveceğim” deyince, “neden” diye soran adama, “boyun kısa da ondan” demiş! “Ya olur mu, boy kısalığından adam mı dövülür” deyince “olsun, ben yine de döveceğim”! İşte dostlar, işletmelerle biz bağcıların ilişkisi böyle bir şey.

“Üzüm araştırma komisyonu” kuruldu. Komisyon Başkanı “AKP’li milletvekilimiz İsmail Bilen yılların kangren olmuş “taban fiyat-rekolte belirleme” sorunu için “üzümün sorunu çok basit, kolay çözülür” dedi. Bir mutlu olduk, sormayın gitsin! Öyle ya, ne kafasız, bilgisiz, cahil üreticilermişiz! Mesleği “avukat” olan komisyon başkanımız geldi, şıp diye çözümü buldu.

2018 REKOLTESİ

Mesleğimiz, kazancımız bağcılık olunca senenin 12 ayı kulaklarımızı dik ve açık tutuyoruz. Tutuyoruz da ne oluyor derseniz, hiç, değişiklik olsun işte! İpin ucu bizde değil ki, istediğimizi yapalım!

Şaka bir yana sadece Manisa’da değil, İzmir ve Denizli’de de düşük rekolte sorunu var. Mesela Çivril’den bir arkadaş aradı, “Ağabey orada da bağlarda salkım doğuşunda eksiklik var mı” diye.

Sarıgöl’den taa Menemen’e kadar meyve ağaçları da dahil, bağlarda geçen yıla göre (mütevazı olalım) ortalama % 15-25 arası ürünlerde eksiklik var. Bu da totalde 60-70 bin ton civarı kuru üzüm kaybı demek. Rekolte tespit komisyonuna güvendiğimi pek söyleyemem. Umarım bu kadar ürün kaybını görmezden gelmezler.

55 GÜNLÜK MASAL DÜNYASI

Eskiden seçimler sonbahar aylarında yapılırdı. Çiftçinin mahsulünü çıkartıp, satıp, borcunu ödediği, cebi para gördüğü günler sonbahar mevsimidir. İktidarların taban fiyatları iyi açıkladığı zamanlardı. Bizlerde elimiz para gördü, görecek diye sevinir, mutlu olurduk. Bir yıla kalmaz mislisi ile geri alırlardı, o da ayrı bir konu.

Şimdi ise 23 Haziranda. “Şöyle olacak, böyle yapacağız” vaatlerinden, açıkçası “palavralarından”  başka, somut bir icraat göremeyeceğiz.

23 Haziran sonrası c. başkanlığı koltuğuna kim oturursa otursun, bütçe ve cari açık deliklerini bu milletin kapatacağını iyi bilelim de. Hani eskiler der ya, “daha bu olan biten iyi günleriniz”, işte öyle olacak!

Bunun da öz Türkçesi “Allah ne verdiyse vatandaşa yükle” furyasına 55 gün kaldı.

ENİS ÇANLI

26 Nisan 2018 Perşembe | 1181 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ JANDARMA TEŞKİLATINI AĞIRLADI
SIYASET
Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can ve jandarma personeli, 180. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Ahmet Deniz'i ziyaret etti.
14.6.2019

232

VALİ DENİZ, İZMİR CADDESİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ
SIYASET
Her fırsatta vatandaşlarla iç içe olan ve esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Manisa Valisi Ahmet Deniz İzmir Caddesi esnafını ziyaret ederek hem hayırlı işler diledi hem de sohbet ederek esnafın sıkıntılarını dinledi.
14.6.2019

212

TÜRKMEN ŞELALESİNE BIRAKILAN ATIKLARI ÖĞRENCİLER TEMİZLEDİ
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri örnek bir duyarlılık çalışmasına imza attı.
14.6.2019

233

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks