19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:39:23

SON DAKİKA

BAĞCIYA MÜJDE

ENİS ÇANLI

20 Mayıs 2018 Pazar | 1331 Okunma


Tarih 15 Eylül 2017.

İkinci kez, “TMO kanalıyla en az 50-60 bin ton destekleme alımı yapacağız” palavrası ile yola çıkan siyasi ve ticari zihniyet, yaklaşık 8 ay boyunca 4 bin ton civarındaki “okul üzümünü” zar, zor temin edebildi. Bağcı da dosdoğru işletmelerin önünde kuyruk olmaya, boynunu bükmeye.

Şişire, şişire 318 bin ton rekolte tahminde bulunan “belirleme komisyonu” da, bir kez daha 40 bin ton fazla söylemenin oyununu biz bağcılara “yutturmuş” oldular.

Eylül 2017’de dolar kuru 3.48 Tl. iken bugün 4.48 Tl.ye çıktı. Artış tam 1 Tl. Eylül 2017’de “4 Tl. taban fiyat bağcıya yeter” diyen siyaset-borsa ikilisi, fırsatçı fiyatların Ekim 2017’de 3.75 Tl. lere kadar inmesine ses çıkarmadılar.

Bugün (21 Mayıs 2018) 9 numara standart kuru üzüm İzmir ticaret borsasında ve serbest piyasadaki fiyatı 6.40 Tl. oldu. Kur farkı 1 lira. Nasıl oluyor da ihraç ürünü kuru üzüm kur artışı ile beraber 5 lira olması gerekirken 6.40 lira oluyor? İşletmeci zararına mı satacak? İhraçta sıkıntı çeker mi acaba?

Bu arada yeni sezona sıfır stokla girilecek!

Şu 80 bin bağcıya, toplamda 180 bin Manisalı çiftçiye(bende dahil) beyin tomografisi çektirmek lazım. Arıza nerede diye. Bu kadar manipülasyonu nasıl yutuyoruz acaba?

Bakın, bilmeniz şart değil, öğrenin! İnterneti 3 yaşındaki çocuk bile açabiliyor. Zahmet olacak çiftçi kardeş! Google’dan “Psikolojik manipülasyon nedir” diye yazın, çıkanı okuyun, görün lütfen. Çok basit. Kendinizi de tanımış olacaksınız.

   ÜRETİCİLER! KURU ÜZÜMLERİNİZİ SATMANIN TAM ZAMANI

Hadi bakalım bağcılar! Çıkarın artık depolarınızdan üzümleri. Allah’tan cezanızı mı istiyorsunuz? Açgözlülük yapmayın! Fiyatlar gayet iyi. Satın artık üzümlerinizi! Birazda işletmeci kazansın!

Üzüm yok mu? Kalmadı mı? Dalga mı geçiyorum? Estağfurullah, o ne biçim söz öyle? Bana niye kızıyorsunuz? Bana değil mi?

Bana değilse neden bir tek ben duyuyorum? Aptal mısın, yoksa koyun musun? Seçim zamanı geldi, çattı. Vekiller köyüne gelecek. Sesini çıkarsana!

Bu seneki (2018) kuru üzüm rekoltesi 250 bin tonu bir kilo geçsin adımı değiştireceğim! Söz!

Yeni sezona yeni tuzaklar bağcımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun!

                    SİYASETİN OVADAKİ İFLASI

Hadi iktidar vekillerimizi anladık, ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ya muhalefet vekillerimize ne diyeceğiz?

Tam beş sene olmuş. Muhalefetin avukat-çiftçi vekili çıkmış “çiftçi perişan” diyor. Günaydın! Kusura bakma partisinin vekili! Perişan olan biz çiftçiler değiliz! Sizin de içinde bulunduğunuz siyasetin ve siyasetçinin hali “perişan”!

Son günlerin “ithalat ile piyasaları terbiye etme modası” siyasette de olsa keşke. İnanın şu günlerde vekil ithal ederdik. Hangi ülkeden olursa olsun!

                            ZEYTİN 2018

Eğer kavurucu sıcaklar olmazsa bu sene de zeytinde rekolte çok iyi olacak. Geçen sene de hem fiyat, hem de verim yüksek olunca zeytincinin iştahı adamakıllı kabardı. Z. Yağı fiyatları da yükselince, tam ballı lokma tatlısı oldu. Bu sene zeytin ağaçlarının kış ve bahar bakımları daha bir düzenli yapıldı.

Oldu da ne oldu? Yenilecek kalitede sofralık zeytin 15 liranın altında değil! Sözüm ona zeytin, “fakirin katığı” idi. Toptancılar ve işletmeciler “satışlarımız düştü” diye feryat ediyorlar. Fiyatı abartırsan, sonu bu oluyor işte. Bizde isteriz kuru üzüm depomuzda 15 lira olsun. Olsun da kime satacağız? Kim tüketecek bu fiyata, düşünmek lazım!

Bu sene Kuzey Suriye bölgesinde savaş bitti. Herkes köyünde, tarlasında. Özellikle başta Afrin olmak üzere Ege’yi aratmayacak oranda ve miktarda zeytin ve z. yağı, başta Hatay ve G. Antep başta olmak üzere tüm güney vilayetlerimizdeki yaşayanların sofralarında yerini almaya başlayacak.

Umarım merkez, Saruhanlı, Akhisar, Kırkağaç, Soma borsa başkan ve yönetimleri şimdiden çalışmalar ve strateji belirlemeleri yaparlar. Yoksa zeytinlerimiz düşecek fiyatlar yüzünden dalında kalacak, şimdiden uyarmış olalım.
  1. Antep’te tic. ve sanayi odası ile borsası, Kuzey Suriye zeytin sanayicileri ve toptancıları ile toplantı yaptılar. Yapacakları müşterek “sınır ticareti” için çalışmaları iki aydan beri sürdürüyorlar.


                                     DEVEKUŞU

Devekuşu deyince aklımıza ilk gelen korunmak için“kafasını kuma gömmesi” garipliğidir. “Kıçı açıkta kalanlara öğüt olsun” diye herhalde. Manisa, iklim olarak anavatanı G. Afrika olan devekuşunun yetiştirileceği ender illerimizden birisidir. Pek çok deneyen ve yetiştiren oldu. Satış noktasında başarılı olamadılar. Çünkü alıcısı, pazarı yok!

Eh, aslında son derece de normal. Devesi ve kuşu bol, nehir kenarları, tarlaları kumlu olan bir şehirden bahsediyoruz.

                   MANİSA BÜYÜK ŞEHİR(?)

Manisa “Güç birliği” teşkilatımız TOBB seçimlerinde “Ankara’yı biz kez daha fethetmiş”! Arkadaşlarımızı kutluyor, gazanız mübarek olsun diyoruz.

Bu arada yıllardan beri ve halen Manisa m. vekilimiz olan, tekrar olacak olan Burdur ilinin değerli evladı, emekli defterdar Erkan Akçay beyi tüm Manisalıların ısrarlarını kırmayarak tekrar şehrimizden partisinin 1. sıra adayı olarak gösteren, MHP genel başkanı sayın dr. Devlet Bahçeli beyefendiye tüm Manisa halkı adına şükranlarımızı sunarız. Sağ olsunlar, var olsunlar!

Darısı diğer partilerimizin başına!

                  VATANDAŞTA DERT BİTMEZ

Yazı yazdığım köşeden vatandaşın istediklerini yazmaya kalksam adını “okur köşesi” yapacak kadar malzeme var. Söz verdiğim birkaç konuyu yazayım, yük sırtımdan kalksın.

               CAMİLERİN KADIN BÖLÜMLERİNE EL ATIN

Diğerlerini bilmiyorum, lakin Muradiye camisinde her teravih namazı çıkışı başta eşim olmak üzere, diğer kadınlardan da müftülüğe inanılmaz tepki var! Her sene aynı şeyleri yazmaktan ben bıktım da, müftülük ne yapıyor anlamıyorum! Kendim bizzat iç mekan kadın kısmının olduğu üst kata çıktım. Halılar leş gibi. Üzerileri duvarlardan dökülmüş beyaz badana parçaları ile kaplı. Ayıp! Utanın biraz!

İlla vilayet makamına mı yazayım, söyleyeyim, şikayet edeyim?

             İŞE GİDİYORUZ, BİRAZ UYUSAK NASIL OLUR?

İmsak 04 de. Davul geçiyor saat 02 de. Saat 02’lere kadar çocuk oyun bahçelerinde liseli, üniversiteli gençlerin haydutça salıncaklar ve kaykaylarda sallanmalarından ve kaymalarından, çıkardıkları seslerden, naralardan çok şikayet var. Çay bahçelerini gece yarısı denetleyin beyler! Valinin evinin dibinde üstelik. Milletin her gece polis otolarını çağırma gibi bir mecburiyeti mi var? Belediyeler, akşamları geç vakit kilit-zincir takın salıncaklara,kaykaylara! Çare üretin!

Laf başı geldi mi hayvansever. Köpeğinin çisini, b.kunu çocukların oyun parkındaki çimlere, ortalık yere yaptıranlardan yıldık usandık arkadaş! Tasmaları önce sahiplerine mi taksak acaba?

Emniyet trafik şube, şu aralar motorsiklet egzoz, kask, araba havalı korna kontrollerini sıklaştırsanız iyi olacak. Özellikle sabah saatlerinde servis araçlarından çalınan kahrolası havalı kornaları yok etme imkanı yok mu?

 

 

 

ENİS ÇANLI

20 Mayıs 2018 Pazar | 1331 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks