25 Ağustos 2019 Pazar - 07:54:28

SON DAKİKA

AT GÖZLÜK SİYASETİ

ENİS ÇANLI

7 Haziran 2018 Perşembe | 1270 Okunma


Bir zamanlar siyasetin içinde bende bulunmuştum. İster parti üyesi, isterseniz yandaşı olun, liderine sevdalı, takım tutar gibi artısına, eksisine bakmadan siyaseti okumaya, öğrenmeye kalkarsanız, fena halde yanılırsınız.

Parti çatısı altında, otoritesi yüksek, lider odaklı siyaset içinde yer alıyorsanız siyasi fikir, görüş ve vizyonunuz, “at gözlüğü takmış” gibi dar ve sığ olmaya mahkumdur.

Bugün Türk siyasetinin içine düştüğü ve hepimizi de ilgilendiren bu “ucube” yapıdan sade vatandaş olarak, gelecek adına pozitif beklentisi olan varsa, daha çok bekler!

       LİYAKAT VE EHLİYET KALMADI

Yazılarımda ve konuşmalarımda her zaman belirttiğim gibi, seçilecek noktada olan kişileri, şahsi ve ailevi konumları dışında değerlendiriyorum.

Kalkınmakta ve büyümekte olan, 81 milyon nüfusa ulaşmış bir ülkeyiz. Parti liderlerinin bizzat müdahale edip sıralama yaptığı vekil adaylarını, sanki demokratik usullerle seçiyormuşuz gibi oy atan biz “ahmakların” benzerini, dünyayı gezseniz bulamazsınız!

Haftada üç gün yarım mesai ile parlamentoda görev yapan, meclis kürsüsünde iki nutuk, üç soru önergesi ile kendisini milletin vekili olduğunu zanneden çok seçilmiş insan var. 100 tanesi bile çok olan, ama “arpalığa” döndürülen halkın meclisinde, tanesi devlete aylık 30 bin dolara mal olan 600 vekili bize onaylatacaklar. İki yıl vekillik yaptıktan sonra “ömür boyu kıyak emeklilik” hakkını elde etmek için takla atacakların sayısını, yapılan adaylık müracaatların çokluğunda görmüşsünüzdür.

Mesleki kariyerleri, özellikle CV’leri son derece yetersiz olan bu insanların seçimine katkı vermeyi, içinize sindirebiliyor musunuz?

     GÖZÜNÜZ AYDINNNN! KURU ÜZÜM 7 TL. OLDU..

Kendini “işadamı” yerine koyup bin bir türlü yalan, dalavere ile vatandaşı kandıranları yazmaktan ben yoruldum, bunlar zengin oldukça küçülmekten yorulmadılar.

Eskilerin meşhur lafıdır. Siyaset ve ticarette;

“Ben çalmadım, haram yemedim, kimseyi dolandırmadım, yalan söylemedim” diyenden “kork” derler. Ve de eklerler;

“Hırsıza göz yuman da, hırsızdır”!

Aileni temsil ediyorsan ailenin şerefi, namusu senden sorulur. Ülkeni temsil ediyorsan da, seni seçenlerin hak, hukuk ve adaletine sahip çıkmak, elini uzatanın elini kırmakta, esas görevlerinin arasında olmalı. Ben böyle insanları maalesef göremiyorum. Şayet, “İftira atıyorsun, karalıyorsun” diyenler varsa, gazetemiz arşivinden açsınlar, benim eski yazılarımı okusunlar.

İnsanda biraz yüz olur.

İDAM CEZASI ÖNÜNE GELİRSE ONAYLAR-MIŞ-.

Yapılacak seçimlerde parlamento çatısı altına kaç tane yeni AKP vekili girer bilemem!

İddia ediyorum, yüzlercesinden bir tanesi bile, R.T.Erdoğan’ın şahsi talimatı olmadan değil “idam cezası” için önerge yazıp vermek, idam lafını bile telaffuz edemez?

İdam cezası meclisten geçer, riyaset makamına gelirse, “Reis bey” onaylar-mış. Verin talimatınızı Sayın Erdoğan! Bir günde çıkar o yasa. Hadi imzalayın da görelim! AB taahhütümüz ne olacak? Anında tüm antlaşmalar iptal edilir. Ülkeyi bitirirsiniz.

İnsanlarla alay etmeyin! Yasayı çıkartacağım diye söz verin, % 75 oy alın! Ama ya-pa-maz-sı-nız!

                 İNCE SİYASET

Bisiklet binme, harmandalı oynama, köylü çocuğu muhabbeti, kasket takmak güzel de, resmi, gayrı resmi ticaret dahil, totalde 1 trilyon dolarlık ekonomisi, ateş çemberinin ortasında yaşayan ve 81 milyon nüfusu olan bir ülkeyi yönetmek, iki kere K.Kılıçdaroğlu karşısında genel başkanlık seçimi kaybetmeye benzemez. Sonra, bu ülkenin çarklarına ve bürokrasisine hakim olanlar adamı “ince, ince” doğrar, geriye posa bile bırakmaz!

Parasal vaatlerle ve sadece R.T.Erdoğan’a sataşarak, çatarak o koltuğa oturamazsın! Millet “yeni yüz” diye dinler, sonra da sandığa gider, bildiğini okur. Bu pompalama ile alanlar dolar, ama sonun Osman Bölükbaşı olursa hiç kimse şaşırmasın!

       MERAL HANIMIN HEYBESİ BOŞ

Birkaç kuru vaat ve AKP ile bir şekilde elde edilmiş kazanımları “tersyüz” edeceğini söylemekle bir numaralı koltuğa oturamazsınız!

FETÖ yaftasından kurtulmak için “AKP FETÖ’nün hamisi” havası yaratma çabaları, artık vatandaşın gözünde prim yapmıyor!

         SIĞ SİYASET

Muhalefetin, yani “millet ittifakının” dersini hiç çalışmadığı, soruların da çalışmadıkları yerden gelmesinin telaşını R.T.Erdoğan’a çatarak kamufle etmeye çalışmaları, siyaset kalitesinin ne kadar erozyona uğradığının göstergesidir. “Siyaset acemilerini” görünce güleyim mi, halimize üzüleyim mi bilemedim. Sevgili dostlar, gerçekten donanımlı “devlet adamı+lider+siyasetçi” miz yok!

Biraz dikkatinizi olan bitene verin! Tüm liderlerin vaatleri rakamsal, yani paraya dayalı öneriler. Peki, kimin parasını, kime verecekler? Senin-benim. Devletin kazanı kaynarken kepçe yönetenlerin, çay kaşığı vatandaşın elinde ise, hiç merak etme “kendim ettim, kendim buldum” türküsünü daha çooook söylersin!

Seçimi “millet ittifakı” kaybederse, hiç kimse ortalığa çıkıp, “oylarımız çalındı” martavalı okumasın. Okuyan siyasilere de inanan varsa, ne diyelim;

“Aptal veya ahmak olmak senin suçun değil”! Seni yetiştirenler de öyle idi.

NOT… AKP teşkilatı ve milletvekili adayları Manisa’da -6-(altı) vekil çıkaracaklarını iddia ediyorlarmış.

Hodri meydan!

Parasına hariç, herhangi bir eşya konusunda sınır ve limit koymaksızın iddiaya girecek “babayiğit” AKP’li arıyorum. Bilginize..

            

ENİS ÇANLI

7 Haziran 2018 Perşembe | 1270 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks