19 Temmuz 2019 Cuma - 22:02:17

SON DAKİKA

ARSIZ VE YÜZSÜZLER DÜNYASI

ENİS ÇANLI

20 Mart 2019 Çarşamba | 753 Okunma


Türk dil kurumuna göre "arsız" kelimesinin anlamı "utanıp, sıkılması olmayan, sırnaşık, yılışık", arsız kelimesine çok benzese de, "yüzsüz" kelimesi, biraz nüans farkı ile "utanmaz, rezil, sıkılmaz ve vurdum duymaz" anlamına gelmekte.

Peki, kimdir bu "arsız ve yüzsüzler"?

“Bizim gibi büyük çoğunluğu çağdaş, demokrat, hoşgörülü, mütedeyyin, iman ve ahlak sahibi, hayırsever, çalışkan, namuslu insanların yaşadığı uygar bir ülke de(!), "arsız ve yüzsüz" insan var mıdır” desem;

Duyamadım, “evet” mi dediniz? Çok ayıp!

ÇAĞIN VEBASI SANKİ

Sizlere zarar verebilecek bu tarz sosyopat kişiliklerle her ortamda karşılaşabilirsiniz. Hatta yüzsüzler yerine, “ikiyüzlüleri” tercih edecek noktaya bile gelebilirsiniz. Bu tiplerin arkasından söylenecek iki kelime zaten bellidir: “Arsız, yüzsüz”! Bu sözleri kabullenen o kadar çok insan var ki.

DÜNYADA ÖRNEĞİ ÇOK

Dedik ya bizim ülkemizde böyle insanları bulamazsınız(!) diye. Biz de bu tipleri dışarı ülkelerde aramaya karar verdik.

Afrika’nın kuzeyi, ekonomik sıkıntılar yaşayan Latin Amerikalılar. Membaı ise, bizim coğrafyamızda, yani Ortadoğu ülkelerinde. Özellikle de ülkesini yöneten kadrolarda.

Akşam meyhanede sızıp, sabah camide gözünü açanlarını mı ararsın, Müslüman kardeşini katledip, Yahudi ile iş pişiren Arap’ı mı, bir gece ABD’nin, ertesi gece Rusya’nın koynuna gireni mi, arsızlık ve yüzsüzlük yaptığı yetmezmiş gibi iyice “şerefsizleşenleri” yaz, yaz bitmez!

KOLTUK HASTALIĞI

Arsızlık ve yüzsüzlük dediniz mi en akut olanı, bir çeşit “makam-mevkii hastalığı” olarak ortaya çıkıyor.

Adam oturmuş devletin tepesindeki koltukların birisine, mümkünü yok kalkmıyor. Seçimle geleni hariç, seçimi bahane ederek geleni de var, kumpasla zorla geleni de.

Öyle bir hale gelmiş ki, kalkmak istese bile kalkamıyor. Yıllar geçmiş, dibi tutmuş muhallebi kıvamında, koltuğa yapışmış, spatula ile kazısan, bıçakla pantolonunu kessen eti yapışmış ayrılmıyor.

Vatandaş ne yapsın, içinden “ölse bari de koltukla beraber gömsek” diyor.

Hele yarım demokrasisi olan ülkelerde muhalefet daha da bir feci durumda. Millet bıkmış, cemaati, tarikatı, okumuşu, cahili, birbirine sövenler bir araya gelip ihtilal yapıyorlar olmuyor, suikast düşünüyorlar, ya beceremezsek korkusu.

Pek kafaları yatmıyor, ama demokrasi denilen, ne işe yaradığı belli olmayan yöntemle topu birden karşısına aday bulup seçime gidiyorlar, kaybediyorlar. Tekrar, tekrar deneme. Hepsi başarısız.

Son kez denemek için yeni birisini bulacaklar, bu seferde eskisini oturduğu koltuktan kaldıramıyorlar. Bir, iki, üç, beş, dokuz seçim derken o da koltuğa yapışmış kalmış. Onun durumu daha da beter.

Adamın altı oturmaktan küflenmiş, o da yapışmış, kalmış. Uğraş, çabala, bir türlü koltuktan ayıramıyorlar. Bu sefer de onun için “ölse de koltukla beraber gömsek” demeye başlıyorlar. Halk aptal olmuş vaziyette!

KAYIŞ GİBİ SURAT

Sadece lider ve oturdukları makam koltukları olsa iyi, o memleketlerde. Bir de bizdeki karşılığı STK olan cemiyetler kurulmuş. Allah kardeşim, ne halt yedikleri, neye hizmet ettikleri, ne işe yaradıkları belli olmayan bu yapılara, “at sineği, ya da kene gibi yapışan” güya seçilmiş başkan ve yöneticileri var. Siyasi liderlerden beş beter arsız, yüzsüzler!

20 yıl, 30 yıl, resmen örümcek bağlamış, hiçbir iş yapmadan makam koltuğunda oturanlar var. Allah’tan “dört kollu” imdada yetişiyor da, yerlerine yenileri geliyor.

İşte, bu Ortadoğu coğrafyasında “arsız ve yüzsüzlerin” durumu aynen bu vaziyette.

Çok şükür bizim ülkenin böyle dertleri yok. İki de birde seçim yapıyor, gönlümüze göre kişileri bizleri yönetsin diye seçiyoruz.

Düşünsenize, ya o ülkelerden birisi de biz olsaydık, ne yapardık acaba?

 

ENİS ÇANLI

20 Mart 2019 Çarşamba | 753 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

91

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

69

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

67

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks