25 Nisan 2019 Perşembe - 23:10:17

SON DAKİKA

ARSIZ VE YÜZSÜZLER DÜNYASI

ENİS ÇANLI

20 Mart 2019 Çarşamba | 422 Okunma


Türk dil kurumuna göre "arsız" kelimesinin anlamı "utanıp, sıkılması olmayan, sırnaşık, yılışık", arsız kelimesine çok benzese de, "yüzsüz" kelimesi, biraz nüans farkı ile "utanmaz, rezil, sıkılmaz ve vurdum duymaz" anlamına gelmekte.

Peki, kimdir bu "arsız ve yüzsüzler"?

“Bizim gibi büyük çoğunluğu çağdaş, demokrat, hoşgörülü, mütedeyyin, iman ve ahlak sahibi, hayırsever, çalışkan, namuslu insanların yaşadığı uygar bir ülke de(!), "arsız ve yüzsüz" insan var mıdır” desem;

Duyamadım, “evet” mi dediniz? Çok ayıp!

ÇAĞIN VEBASI SANKİ

Sizlere zarar verebilecek bu tarz sosyopat kişiliklerle her ortamda karşılaşabilirsiniz. Hatta yüzsüzler yerine, “ikiyüzlüleri” tercih edecek noktaya bile gelebilirsiniz. Bu tiplerin arkasından söylenecek iki kelime zaten bellidir: “Arsız, yüzsüz”! Bu sözleri kabullenen o kadar çok insan var ki.

DÜNYADA ÖRNEĞİ ÇOK

Dedik ya bizim ülkemizde böyle insanları bulamazsınız(!) diye. Biz de bu tipleri dışarı ülkelerde aramaya karar verdik.

Afrika’nın kuzeyi, ekonomik sıkıntılar yaşayan Latin Amerikalılar. Membaı ise, bizim coğrafyamızda, yani Ortadoğu ülkelerinde. Özellikle de ülkesini yöneten kadrolarda.

Akşam meyhanede sızıp, sabah camide gözünü açanlarını mı ararsın, Müslüman kardeşini katledip, Yahudi ile iş pişiren Arap’ı mı, bir gece ABD’nin, ertesi gece Rusya’nın koynuna gireni mi, arsızlık ve yüzsüzlük yaptığı yetmezmiş gibi iyice “şerefsizleşenleri” yaz, yaz bitmez!

KOLTUK HASTALIĞI

Arsızlık ve yüzsüzlük dediniz mi en akut olanı, bir çeşit “makam-mevkii hastalığı” olarak ortaya çıkıyor.

Adam oturmuş devletin tepesindeki koltukların birisine, mümkünü yok kalkmıyor. Seçimle geleni hariç, seçimi bahane ederek geleni de var, kumpasla zorla geleni de.

Öyle bir hale gelmiş ki, kalkmak istese bile kalkamıyor. Yıllar geçmiş, dibi tutmuş muhallebi kıvamında, koltuğa yapışmış, spatula ile kazısan, bıçakla pantolonunu kessen eti yapışmış ayrılmıyor.

Vatandaş ne yapsın, içinden “ölse bari de koltukla beraber gömsek” diyor.

Hele yarım demokrasisi olan ülkelerde muhalefet daha da bir feci durumda. Millet bıkmış, cemaati, tarikatı, okumuşu, cahili, birbirine sövenler bir araya gelip ihtilal yapıyorlar olmuyor, suikast düşünüyorlar, ya beceremezsek korkusu.

Pek kafaları yatmıyor, ama demokrasi denilen, ne işe yaradığı belli olmayan yöntemle topu birden karşısına aday bulup seçime gidiyorlar, kaybediyorlar. Tekrar, tekrar deneme. Hepsi başarısız.

Son kez denemek için yeni birisini bulacaklar, bu seferde eskisini oturduğu koltuktan kaldıramıyorlar. Bir, iki, üç, beş, dokuz seçim derken o da koltuğa yapışmış kalmış. Onun durumu daha da beter.

Adamın altı oturmaktan küflenmiş, o da yapışmış, kalmış. Uğraş, çabala, bir türlü koltuktan ayıramıyorlar. Bu sefer de onun için “ölse de koltukla beraber gömsek” demeye başlıyorlar. Halk aptal olmuş vaziyette!

KAYIŞ GİBİ SURAT

Sadece lider ve oturdukları makam koltukları olsa iyi, o memleketlerde. Bir de bizdeki karşılığı STK olan cemiyetler kurulmuş. Allah kardeşim, ne halt yedikleri, neye hizmet ettikleri, ne işe yaradıkları belli olmayan bu yapılara, “at sineği, ya da kene gibi yapışan” güya seçilmiş başkan ve yöneticileri var. Siyasi liderlerden beş beter arsız, yüzsüzler!

20 yıl, 30 yıl, resmen örümcek bağlamış, hiçbir iş yapmadan makam koltuğunda oturanlar var. Allah’tan “dört kollu” imdada yetişiyor da, yerlerine yenileri geliyor.

İşte, bu Ortadoğu coğrafyasında “arsız ve yüzsüzlerin” durumu aynen bu vaziyette.

Çok şükür bizim ülkenin böyle dertleri yok. İki de birde seçim yapıyor, gönlümüze göre kişileri bizleri yönetsin diye seçiyoruz.

Düşünsenize, ya o ülkelerden birisi de biz olsaydık, ne yapardık acaba?

 

ENİS ÇANLI

20 Mart 2019 Çarşamba | 422 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

FESTİVAL SOKAK GÖSTERİLERİYLE RENKLENİYOR
SIYASET
Manisa'nın 5 asırlık geleneği 479'uncu Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivaliyle Manisa rengarenk oldu
25.4.2019

64

CEZAEVİNDE İSTİRİDYE MANTARI HASADI
GÜNDEM
MANİSA'nın Salihli ilçesinde bulunan cezaevinde 2 yıl önce hayata geçirilen istiridye mantarı atölyesinde hasat dönemi başladı.
25.4.2019

55

BORSADAN ÜRETİCİLERE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde üzüm üreticilerine verimi ve üzüm kalitesini arttırmaya yönelik Alaşehir Ticaret Borsası tarafından eğitim verildi.
25.4.2019

51

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks