20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:03:43

SON DAKİKA

ARABESK EKONOMİ

ENİS ÇANLI

16 Nisan 2019 Salı | 739 Okunma

1974 yılı Paris..

20 yıl sonra anca ülkeme gelen, yine de aynı büyüklükte ve konseptte olanını görmediğim “GALERİE VİVİENNE-Paris” de geziniyorum. Yakınında da MAGASİNS DE CARREFOUR MARKET. Fakültede okuduğum bölümün (pazarlama-işletme) resmen mutfağındayım. Ne heyecan, sormayın gitsin.

Girişinde dev bir spot-slogan:

"EKMEKTEN ARABAYA KADAR HER ŞEY BURADA"!

Tek çatı altında perakende zincir sistemi. İnanılmaz derecede büyük mekan.

Üreten firma (üretici-kooperatifler) gönderiyor, pazarlama firması(süpermarket-reyon) satıyor, tüketici (vatandaş) alıyor. Aklınıza ne gelirse var. Lüks, kalite, avangard, ya da avam. Her keseye uygun. Yani zincir adamakıllı kısa.

Orada öğrendiğim ilk sihirli cümle şu:

“AŞIRI KAR, YANİ MÜŞTERİYİ KAZ GİBİ GÖRÜP, YOLMA YOK”!

Ellerinde gelecek seneye devir stok kalmasın diye yaptıkları “sezon sonu indirimi” olur, hemen biter. İzin almadan kampanya yapmak suç ve de ağır para cezası var.

Kar hadlerini devlet belirlemiş. Enflasyon+ refah payı. Yani vatandaşı ısıran bir şey yok! Fahiş fiyata mı sattın, sana öyle bir vergi cezası geliyor ki, mekanı kapat git, daha iyi.

Düşünsenize tarlada bir lira, market-pazar tezgahında 1.5 lira. Fabrikada 5 lira, reyonda 8 lira. Bizdeki gibi 3-4 katı fiyat yok! Aksi taktirde üretici kooperatifleri veya marka firmalar satıcıları mahkemeye verip, “haksız kazanç elde etmelerinden” dolayı milyonlarca euro tazminat alabiliyor.

Doğa şartları yüzünden üretimde rekolte düşüklüğü yaşanıyorsa, tüketim aşamasında yeteri kadar ürün pazara gelmiyorsa, vatandaş bilinçli olarak birkaç hafta o sebze veya meyveye elini sürmüyor veya az tüketiyor. Bakıyorlar ki pahalılık süreci uzuyor, fiyatlar fahiş noktalara çıkmasın diye, anında ithal edip piyasayı rahatlatıyorlar.

Ya biz de?

Hiç uzatmadan söyleyeyim: “sivri kazığın üstüne oturtulan halk”!

ESNAF EKONOMİSİ İLE ÜLKE YÖNETİLEMEZ, KALKINAMAZ

Üreten şahıs, firma, işletme, halci, komisyoncu, toptancı, ara toptancı, bayi, esnaftan teşekkül tüketici zinciri kurulmuş. Durmadan halka ekleniyor. “Saadet zinciri” mübarek.

Hepsi de ortada duran bir somun ekmekten kendine büyük olan bir parçayı yolma derdin de. Karı az bulduğu yerde kazancını arttırmak için vatandaşın sırtına yük, arkasına kazık yerleştirme hesapları içinde.

Ülkemizde her 12 kişiye yeri sabit bir esnaf düşüyor. Seyyar olanları da eklersek 9 kişiye bir esnaf. Bunların tamamı tüketiciye hitap ve hizmet eden, zerre kadar bir kalem mal üretmeyen, tabiri caizse “ticaret asalakları”. Vergi vermeye geldi mi, onu sorma işte. Esnaf-kefalet, Halk bankasına abonman olmuş bir güruh.

Vergisini, sigorta primini gününde ödemez, borç takar, kirasını ödemez. Devletten borcunun taksitlendirilmesini, gecikme faizlerinin kaldırılmasını veya düşürülmesini bekler, oyla da tehdit eder. Zamanında ödeyenleri “ahmak” durumuna düşürür. Çoğu kiracıdır, kiraya çalışır.

Esnafın tarifi bu ise, ekonomisi ne olacak ki?

ENFLASYON PARADA DEĞİL, DÜKKAN SAYISINDA

Tüm ülkede büyük siteler hariç, oturduğu apartmanın altında esnaf dükkanı olmayan bina var mı? Tamamı al-satçı. Tamamı üretim yerine tüketime hizmet eden mekanlar.

Şimdi Maliye bakanı veya Ticaret bakanı dese ki: Önümüzdeki yıldan itibaren yerleşim yerlerinde nüfus oranına göre esnaf sayısını donduracağız". Fazlalığı kaldırıp, üretim sektörüne kanalize edeceğiz"!

Bırakın söylemeyi, düşünmeye bile cesaret edemezler!

Peki, örneği var mı? Var!

Taksi ve dolmuş sayısını donduran ve meseleyi çözen akıl, ülkenin geleceğini ilgilendiren böylesine devasa ve hayati bir konuda karar almaktan neden kaçınıyor? Neden sürekli anlamsız sözlerle bezenen sorunlar, halının altına süpürülüyor? Varın siz düşünün!

BANKA MÜŞTERİSİ KANDIRILIYOR

Bir babayiğit çıksa, dese,

"Kredi kartı sahibi bir aylık maaşı kadar riskten sorumludur, fazlasını bankalar talep edemez"!

"Birden fazla kredi kartına sahip olmak yasaklanmıştır”!

“Müşterinin kartlarının toplam limiti ve sorumluluğu bir aylık maaşından fazla olamaz"!

Diyenin ve yapanın elini öperim!

İşte o zaman tek bir kredi kartı borcu veya takıntısı kalırsa adımı değiştiririm.

Basit bir kanuna bakar. Zor mu? Yapılamaz mı?

YAPAMAZLAR DEĞİL, YAPMAZLAR!

BU MİLLETİ BANKALARA, SATICI-ARACILARA SOYDURMAK, SİYASET KURUMLARININ SANKİ ASLİ GÖREVİ!

2001 yılı krizinde 45 milyar dolar batık banka borcunu bu milletin sırtına kimler yıktı?

1995'de yüzde 7000 bin gecelik faizin yüküne ilave 5 milyar doları milletin omzuna yükleyenler kimlerdi?

12 Ocak 1980'de millete "acı reçeteyi" yazıp, ilacı içirenler kimlerdi?

Uzun lafın kısası, ülkenin başına yenisi gelince her şeyin düzeleceğini zannedenler varsa, onlara da bir çift sözüm var.

Aptal olmayın!

Geçmiş 70 yıla bakın! Yönetenlerin isimleri haricinde değişen ne var?

NOT.. Bu satırları yazarken bir zamanlar içini gezdiğim 800 yıllık, 200 yılda tamamlanan Notre-dame kilisesinin ahşap bölümünün yanışını izlemek tarih adına gerçekten acı verici.

ENİS ÇANLI

16 Nisan 2019 Salı | 739 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

144

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

112

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

111

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks