25 Ağustos 2019 Pazar - 14:22:18

SON DAKİKA

AĞALARIN ELİ TUTULMAZ

ENİS ÇANLI

8 Mayıs 2018 Salı | 1542 Okunma


Birisi diyor: İki dini bayram ayrı, ayrı, emekli vatandaşa 1.000.- Tl. harçlık!

Diğeri ise: Kredi kart borç faizleri silinecek ve borçlar bankalardan devlete geçecek!

Öteki altta kalır mı: Beştepe boşaltılacak, kirası ile üniversiteli her öğrenciye 19 Mayıs ve 23 Ekim de 500Tl.- burs!

Daha seçimlere 45 gün var. Korkarım seçime kadar varımız, yoğumuz haraç, mezat dağıtılacak.

       SEÇİM BEYANNAMELERİ

Partide üç kişinin hazırlayıp yazdığı, adayın bile okuduğuna inanmadığım, adını değiştirip “manifesto” koyup, millete “vay be” dedirtmeyi amaçlayan cekli, caklı ifadelerin bol olduğu seçim beyannamelerini bu güne kadar kaç seçmen okudu, öğrendi, bilgi sahibi oldu acaba?

                   SSSS HAREKATI

“Satılık, Sersem, Seçmen Seçimi” mevsimi geldi, çattı. Ramazanda erzaklar. Kışa daha çok var, olsun, bedava kömür. Bir ay iftarlar şirketten. Vaat mi, oyunu at, şimdiden olmuş bil! TOKİ’den ev, ucuz faizli araba. Çiftçiye, esnafa, sanayiciye kredi, işçiye iş, aş imkanı. Yok, yok!

Muhalefet mi, seçimden sonra alacaksın? Yersen.

Tam 14 yıldır ihracatın yarısı kadar cari açık verenler, dün şıp diye çözüm buldular, bu sene 19 milyar dolar tasarruf sağlayacaklar-mış. Kafalarına saksı mı düştü acaba? Ortalık ekonomi dehalarından geçilmiyor.

Seçim yavaş, yavaş çığırından çıkmaya, dörtnala “at pazarlığına” dönmek üzere.

“Hep bağıran adama alışmıştık”. Şimdi de “hep bağıracak bir kadın ve bir erkek” daha kadroya dahil oldu. Başımıza “başkan” değil de, Kırkpınar “cazgırı” seçeceğiz sanki!

Bir de “tonton dedemiz” oldu. Yeni umudumuz. 77 yaşında. O da seçim otobüsümüzün el freni.

“Ağır abi” hapiste. Her seçimde PKK-HDP-CHP’nin destekçisi, ümidi. Özgürlük, demokrasi gibi beylik laflarla CHP’li vekiller tarafından serbest bırakılması isteniyor. “Mustafa Kemal’in palavra askerleri, Mustafa kemal’in askerlerine silah sıkan teröristlerinin siyasi hamisi S. Demirtaş’ı hapiste ziyaret edip, oy isteyecek”. Hep diyorum ya, bizde “ilkeli siyaset” yok, “ilkel siyaset” var diye!

               KOPTU KOLAN, KAÇTI KATIR

Biz millet olarak kendimizi “yük hayvanı” üzerinden tarif etmeyi çok severiz. Birisini dolandırır, pahalıya satar, punduna getirip yolarsak itiraz mı geldi? İlk lafımız “ohoo, atı alan Üsküdar’ı geçti” deriz.

Diyelim uyanık davrandık, bir ince numara karlı işi biz kaptık ve aldık, sattık, kar ettik. Birileri gelir, “ne oldu yav, hani yarın ihalesi olacaktı veya hani fiyat daha düşüktü” falan dedi mi cevap hazır: “geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye”!

Adam elinde kolanı kopmuş semer, üst baş perişan, toz, kan içinde köye gelmiş. Arkadaşları “n’oldu İsmayıl”? N’olcek, koptu kolan, düştüm, kaçtı katır”. Fakir olunca her şey senin başına gelir.

           KIVIRMALIM! GERÇEĞİ SÖYLEYELİM

Çok zordur koltuğa talip olmak. Adamı şekilden şekle, kılıktan kılığa sokar. Bayramdan bayrama bazen gittiğin namaz için seçim zamanı Cuma namazı ile başlar, arada vakit namazı kılarsın. Entel takılayım diye bir iki kadeh aslan sütü içersin. Demokrasi, özgürlük, adalet havarisi kesilirsin. Karını alıp, yürüyüşe çıkmazsın, oy için eşofman giyip sabah sporuna gidersin. Evde hayvan istemezsin, sokakta köpekleri sever, yem yedirirsin. Her konuda bilgin vardır. Uyumlu adamsındır vesselam.

Ülkenin ne kadar ekonomik kıskaçta olduğunu bildiğin halde sende atar, tutar, kaynağı olmayan parasal vaatlerde bulunursun.

25 Hazirandan sonra eğer seçilirsen,“acil acı reçete takvimini” devreye sokmak zorunda olduğunu söyleyemezsin. Mesela maaşları dondurulmasını, düşürülmesini sıkıysa söyle. Zor yaparsın. Kapı, kapı borç ararsın. Zamları peş, peşe yapınca da “enkaz devraldık” diye vatandaştan önce feryat eder, durursun.

Gerçi döner vatandaşına bakarsın. Hamaset çok tutar. “Vatan millet, Sakarya” de, ver dumanı gitsin! Elin Alman başbakanı 1500 göçmeni kabul etti diye ülkesinde yapılan seçimde oy kaybetti. Zor bela çok partili hükümet kuruldu. Biz bir aylık maaşları ödemek için 6 tane şeker fabrikası sattık. 31 milyar doları Suriyelilere harcadık diye övünüyoruz. Neymiş “kardeşlerimiz”miş. Yer yesin senin kardeşlerini! Neyse, “Üç maymunu oyna! Başına iş alma”! Her toplum layık oldukları kişiler tarafından yönetilir.

     TAHSİLAT ŞİRKETLERİ

Türkiye “ne muz, ne çadır, ne de aşiret devleti” değildir! Ama görüntü öyle mi?

Bu ülkede hiçbir banka, özel hukuk büroları ve sözleşmeli avukatları haricinde müşterisinin borcunu tahsil için adına “tahsilat şirketi” denilen ne olduğu belli olmayan yapılara kredi antlaşma evraklarını tahsil için devredemez!

Bunun adını siz koyun! Ben yazıp, mahkemelik olmak istemiyorum. Borçlu insanlardan paralar nasıl tahsil ediliyor? “Tahsilat şirketleri” ne? Bankaların hukuk servisleri yok mu? Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir sistem var? Biz nasıl bir devletiz, Allah aşkına?

    AKP KADROLARINDA TIKANMA VAR.

Tarım bakanı tıp doktoru, et sorunu ortada, gıda fiyatları uçtu, gitti. Aile-sosyal politikalar bakanı mühendis, sokağa atılan bebek ve şiddet mağduru ölen kadın sayısını takip edemez olduk., Milli eğitim bakanı hukukçu, ülkede ara eleman sıkıntısı var, bunların derdi imam-hatip okulları açmak, sınav kargaşası çıkarmak. Kültür-turizm bakanı iktisatçı, gemi gelsin diye seyahat acentelerine devlet resmen” rüşvet” veriyor..vs..

İlk kuruluş kadrosundan sayısız insanını kaybeden partinin özellikle taşra illerindeki vekillerin eğitim dağılımı açısından ve de donanım eksiği çok fazla sırıtan bir kadroları mevcut. Kimse alınmasın, gücenmesin kardeşim. Özellikle Manisa potansiyeli ve büyüklüğü açısından mevcutları zerre kadar hak etmiyor.

Beş vekil çıkarıyorsun, yukarıda temsilen varsın. Aynı hatayı sadece iktidar kadar, muhalefette yapıyor. Adaylık kriteri “milletvekili maaşına ömür boyu sahip olmak” olmamalı.

       CANI SIKILAN ADAY OLMUŞ

Aday adaylarını inceleme fırsatım oldu. Ya mesleki kariyeri zayıf, ya da siyasi mecranın yabancısı insanlar.

Tek vekil çıkaran Ardahan’dan bakan çıkabiliyor. Manisa’dan tık yok! Ömrümüz geçti. Sanki arşivlerde adı “şehir” diye geçen, aslında kocaman bir “mega köyde” yaşıyoruz.

Zeka kapasitesini cebindeki para, oturduğu koltuk ve yalakalık ile tartanların olduğu bir yerde atılım ve başarıdan söz edemezsiniz!

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

8 Mayıs 2018 Salı | 1542 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks