16 Temmuz 2019 Salı - 15:17:12

SON DAKİKA

AÇ GÖZÜNÜ VATANDAŞ!

ENİS ÇANLI

1 Mayıs 2018 Salı | 1186 Okunma


24 Haziran seçiminde 10 tane milletvekili seçeceğiz.

Büyük metropoller haricinde kendi şehrinden yetişmiş, sosyal, ekonomik, eğitim, beşeri kök bağlantısı olup da, siyaset kulvarında şehrini başkentte tam temsil edemeyen tek taşra vilayeti, herhalde Manisa’dır.

Şu anda doğum ve aile bağları itibarı ile Manisalı olmayan, ama seçilmiş vekillerimiz var. Şahısları veya aileleri ile alakalı bir önyargımız ve eleştirimiz yok. Ne bileyim, gönlümüz o koltuklarda “Manisa’nın çocuğu” olsun istiyor.

Sadece bu döneme ait değil, taa 1950’den beri “Manisalılık ruhunu” bir türlü oluşturamayan, hemşeri olarak bir araya gelmeyi sadece “yemek yeme” zanneden bir zafiyetin getirdiği bu durumu aşmak için günümüzde de çaba sarf eden kimselerin olmaması, talihsizlik değil, aymazlıktır!

                            SÖZDE GÜÇBİRLİĞİ

Manisa ekonomisine ve sosyal hayatına rakamsal olarak hiçbir etkisi ve katkısı olmayan dörtlü(ticaret-sanayi-ziraat-esnaf-borsa) yapıdan, yıllardır olan biteni takip eden birisi olarak medet ummaktan vazgeçtiğimizi söylesem, sanırım meselenin vahametini daha iyi anlatmış oluruz.

Manisa, herkesin kendi menfaatine göre takıldığı “yolgeçen hanına” dönmüştür.

Büyük düşünmek ve başarmak ile zengin olmak arasındaki farkı ayırt etmekten aciz insanların çoğunlukta olduğu bir şehirde elbette mucize olmaz! Manisa “projeci ve atılımcı” bir kent olma vasfına bir türlü sahip olamamıştır.

Şehrimizde övünülen, sanayileşme konusunda ekonomik değer olarak devasa yatırımlar mevcut. Ama Manisalıların payı yok denecek kadar az. Herkesin herkesle selamlaştığı, ama ilk fırsatta kuyusunu kazmayı beklediği bir şehirde, para kazanmanın “kazan da, nasıl kazanırsan kazan” felsefesinin hakim olduğunu görmek insanın canını sıkıyor.

Kapalı kapılar arkasında çıkar ilişkilerinin dedikodusunu yapıp, toplum önünde kimse ses çıkarmıyor ise, gerçekten “hastalıklı bir kent” havasından bahsediyoruz demektir.

         DUYMADIM-GÖRMEDİM-İŞİTMEDİM

Manisa’da iş ve aş konusunda sanal bir atmosfer var. Zannedersin ki işsizlik yok. Esnafın işleri düzgün. Küçük sanayisi ve ticari hayatı 10 numara sıfır sorun. Çiftçi desen yediği önünde, yemediği arkasında.

“Hayır, kardeşim, şehrin sorunu çok, yanlış yazıyorsun” diyen vardı da, biz mi duymadık acaba? STK başkanları “dut yemiş bülbül” misali, tık yok!

O zaman İş-kur müdürü Manisa’da “37 bin işsizimiz var” derken yalan mı söylüyor? Vatandaşın işleri yolunda, STK başkanlarının sesi soluğu çıkmıyor, ama işsizlik var. Resmen “masal dünyası”..

                   DOKUZ VEKİL KARNESİ

İktidar ve muhalefet mevcut dokuz vekilimiz var. Bırakın sokaktaki sade insanımızı, kendini önemli insan zannedenlere soralım:

Bu vekillerimizin kaçına not verecek kadar yaptıkları faaliyetlerini biliyorsunuz? B.Şehir ve ilçe belediyeleri ile vilayetin rutin ve programlı yatırımları haricinde bu muhterem ve muhteşem vekillerimiz Manisa’nın hangi büyük meselesi ve yatırımı için bir masa etrafında bir araya geldiler? Hangi projeleri DPT’den geçirdiler, yatırım noktasına taşıdılar? Kaç tane vekil, BŞB başkanına, STK’lılara “başkan hep birlikte çözeceğimiz büyük bir proje var mı” diye sordu. Kaç tane oda ve dernek bir proje geliştirip vekillerin eline verdiler.

                 DEMİRCİ’LİLERİN DONU

İkide birde bu cümleyi yazarım.

“Donu k..çıma giyeyim,don k..çıma değmesin”. Zihniyet hiç değişmedi, bu gidişle de hiç değişmeyecek gibi.

Şahsi çıkarı yoksa Manisa’nın sorunlarına Manisalı allamelerin bakışı aynen böyle.

Bu dönem 10 vekil çıkacak. Son 3.5 yılını vekil olarak geçirmiş dokuz vekilin tamamı aday. Tekrar aday oldukları göre eski dokuz değerli vekilimiz seçim propaganda döneminde vatandaşın karşısına çıkıp, ne diyecekler acaba?

Birisi “15 Temmuz, FETÖ, TOKİ, Afrin, otoyol, köprü, tünel, havaalanı, öteki demokrasi, hak, hukuk, adalet, devlet elden gidiyor” dedikleri anda değil dinlemek, orada durmayın bile.

Manisa’ya çivi çakmayı beceremeyenlerin, Manisa’dan ülkeyi kurtaracaklarını sanıyorsanız, aldanırsınız.

   ŞİKAYETİN VARSA BİRAZ YÜREKLİ OL!

Onlara tarımın halini sorun! Sanayi neden büyümüyor onu sorun, esnaf enflasyonunu sorun, ateş pahası pazaryerlerini sorun. Vasıfsız ve işsiz insan yığılmasını sorun. “Kuraklık kapıda, koca ova susuz kalacak” deyin. “Koca şehrin üstünde sülfürik asit bulutları geziyor” deyin. “Alaşehir-Sarıgöl ovası Sülfür buharında yok olacak” deyin. “Çözüm ne” deyin! “Çiftçinin cebinde eli olanları neden seyrediyorsunuz” deyin. “Bu şehrin nitelikli eleman yetiştiren okullara şiddetle ihtiyacı var”deyin!

Sizde “koyun” değil, biraz halk olun, vatandaş olun! Hakkınız olanı talep edin! Vatandaş platformu oluşturun! Gelecek kaygınız ölünce mi bitecek? Ya çocuklarımızın geleceği? Ömrümüz diken üstünde geçti? Ya yavrularımız? Onların geleceğine “bana ne ya” diyebilir miyiz?

       MANİSA’DA İYİ PARTİ SÜRPRİZİ

Eğer Meral hanımın İYİ partisi barajı aşarsa ve de partinin Manisa adayları gerçekten göz alıcı, kabul edilebilir, halka güven verecek donanımlı kişilerden oluşursa, çok açık ve net söylüyorum en az iki vekillik alabilir. Yalnız eğip bükmeden söyleyeyim. Mevcut adaylarla bu sandal yüzmez, alabora olur kardeşim?

       SİYASET TARİHİNDE BİR İLK

“Baskın seçim” takvimi yüzünden partiler “milletvekilliği önseçimini” bu sefer yapamıyorlar.

1960 ve 1980 ihtilalleri sonrası hariç, ilk defa bazı partilerin “önseçimsiz” milletvekillerini belirleme işi yine parti genel başkanları tarafından yapılacak.

Kısacası bu sefer, “katkısız ve yüzde yüz organik” tam 600 adet “kurşun asker” seçeceğiz.

Sende seçmensin, git, “hür iradenle(?) milletvekilini seç”! Öyle mi?

O sandık var ya dostlar, o sandık. “Enayi yerine konmadığımız hissini yaratmak için” siyasilerin seçmenin önüne koyduğu “sihirli tahta kutu”.

Bu mu “demokrasi” Allahaşkına?

 

ENİS ÇANLI

1 Mayıs 2018 Salı | 1186 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

18

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

16

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

20

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks