16 Temmuz 2019 Salı - 15:20:58

SON DAKİKA

ABİDİK GUBİDİK

ENİS ÇANLI

3 Haziran 2018 Pazar | 1026 Okunma


Bu seçim öncesi Manisa’da iki konuya kafayı takmış vaziyetteyim.

Birincisi;

1986 ara seçimlerinde ANAP’ın, ABD’nin renkli başkanlık seçimlerinden esinlenerek o günlerin teknolojisi ile cızırtılı, ne çaldığı tam anlaşılamayan, araçlara monte, mobil, canhıraş “anons ve müzik yayınlarının”, 32 yıl sonra hala çalınıyor olmasına aklım bir türlü ermiyor.

Ey siyasetçi geçinenler, adaylar! Yeter artık! İşin iyice cılkı çıktı!

Yahu internet var! İnternet gazeteciliği diye bir şey var! Yazılı ve görsel basın var! Hala her adayın bir kapalı kamyonet ile yollarda bağırış, kıyamet, son ses, seçim şarkıları çalınıyor. Bir halta yarıyor olsa bari. “Yedi sülalenizin kulakları çınlatılıyor”! Size oy atacak olanın bile, oy atası gelmiyor.

İkincisi;

Mübarekler, adaylar, partililer! Bir de bu millet, “en çok avukatlar yalan söyler” diye iftira eder. Avcılar kulübünde av hikayeleri anlatan avcıları da geçtiniz! “Bir sıkı çekmekle 30 sığırcık kuşunu yere indirenler” sizin neyiniz oluyor Allah aşkına?

Sanki 1921 Türkiye’sindeyiz. Sizi gören de, ülkeyi yeni baştan kuruyorsunuz falan zannedecek. Sürekli vaatte bulunmaktan bıkmadınız mı arkadaşlar?

Yemin ediyorum, kendi evinizde, dışarıda bulunduğunuz vaatlerin %10’unu söyleyin(gerçi birazcık sıkar), büyük ihtimalle yapamazsınız, eşleriniz size ya “yalancı” der, ya da kapıyı gösterir.

Bakın C.başkanı adaylarımıza, vaatleri ile iki yıllık bütçe gelirimizi dağıttılar bile. Üfür babam, üfür.

             SEÇİM SAÇMALAMALARI

Memleketi yönetecek adayların konuşmaları, propagandaları Meral Akşener’in deyişi ile resmen abidik, gubidik laflar.

Mesela Meral hanımın “çılgın projesi” belli oldu. Seçilirse imiş, Çankaya köşküne taşınacakmış, mitinglerde kendisine hediye edilen işlemeli başörtülerinden “tülbent müzesi” açacakmış. Oldu olacak, bahçesine de sera yap, marul yetiştir, tasarruf olur!

Rahmetli S. Demirel’in meşhur lafıdır, “devlet yönetiminde çift başlılık olmaz”! Bu söze inat, K. Kılıçdaroğlu “eğitimde devrim başlatacakmış”, C.başkanı adayı Muharrem İnce’de 1 milyon üniversite mezunu ile 1.5 milyon vasıfsız gence “aş, iş bulacakmış”.

Kılıçdaroğlu “bu ülkede ilk imam-hatip okulunu CHP açmıştır” diye övünüyor. Şimdi de eğitim devriminden bahsediyor. Muharrem İnce’de tüm AB’nin tamamı kadar işsiz insanımıza anında iş bulacak.

Affedersiniz ama sayın CHP’nin genel başkanı ve c. başkanı adayı, ülkeyi hanginiz yöneteceksiniz? Önce ona bir karar verin!

Seçime kalmış 21 gün, CHP genel başkan yardımcısı ve heyeti “ Fetullah Gülen iade dosyalarını inceleceklermiş”, isteme şekli tam mı, eksik mi karar vereceklermiş.

Şimdiden söyleyelim. Bu seçim ortamında dosyalara “tam”mış diyecek CHP’linin alnını karışlarım. Mutlaka “göz üzerinde kaş bulacaklardır”.

Hadi kendimizi, kendimize karşı gülünç duruma sokuyoruz. Dünyadaki ve ABD’ ki siyasiler bize ne gözle bakıyorlardır acaba? Sonuçta ne değişecek?

Fetullah Gülen Pensylvania’da, keyifler keka. Dosyalar ABD Adalet bakanlığı deep freeze’in de. Bizimkilerde biz “salak seçmen” üzerinden manipülasyon peşinde.

Bana ne o soysuzdan? Geberinceye kadar kalsın oralarda! Ülkeye getirene oy atarsam, alkışlarsam elim kırılsın!

Devlet Bahçeli ise fena halde hapishane ve kader mahkumlarına kafayı takmış vaziyette. Ve “af” çıkartma peşinde. Yani “ikinci Rahşan faciası” kapıda hazır bekliyor.

Ya af çıkmazsa? Seçim üstü cezaevlerinde isyan çıkarsa, sorumlusu af çıkartmayan AKP’mi olur, yoksa af isteyen MHP’mi? Çok tehlikeli bir oyun.

Kimdir bu kader mahkumları, bilen var mı?

En azından ben bir tanesini biliyorum.

CHP, İYİ parti ve SP’ye göre “izinsiz saz çalmaktan tutuklu(!)” HDP eşbaşkanı, C.başkanı adayı Selahattin Demirtaş”. Salıverilmeliymiş. Oldu canım!
  1. Demirel, Rahşan-Bülent Ecevit, D. Bahçeli. Nedir bu milletin sizlerden çektiği? Çoluk çocuk sahibi olamamış, o duyguyu yaşamamış insanların yaptığı bu düşüncesizliklerden yıldık, usandık!


Tutuklanan FETÖ’cülere yer açmak için 1.5 yıl önce 30 bin civarında her türlü kanunsuz işleri yapanlar, “şartlı salıverme” ile dışarı çıkarıldı. Şu anda 25 binden fazlası, aşağı yukarı yine aynı suçlardan cezaevlerine dönmüş vaziyette. Bir daha af çıkart, ülkeyi hırsıza, uğursuza teslim et! Hadi oradan!

Bedelli askerlik çıkmalıymış? Seçimden sonra Genelkurmaya sorulacak, “evet” derse neden olmasın mış. Bu da AKP’nin en yeni ve en son “martavalı”.

Koskoca ordunun asker ihtiyacı seçimlere göre düzenleniyor. Türkiye “muz cumhuriyeti” ya, o da olur!

                                ZAVALLISINIZ

Manisa ovası tarihinin en kurak sezonuna teslim oldu. Tüm ovaya 45 gün (16 Haziran-30 Temmuz arası) su verilecek. Çünkü Demirköprü barajında o kadarlık su var.

Sebebini hatırlatalım. Çünkü köşemde üç ay önce yazmıştım.

Tüm uyarılarıma rağmen motopompların elektrik parasını DSİ ve sulama birlikleri “sen öde-ben öde” kavgası yüzünden Bozdağ’dan inen kar sularını Ahmetli regülatöründen Gölmarmara’ya basmak yerine nehre saldılar, bütün kış bedavaya sular İzmir’den denize döküldü. Halbuki o sularla ova sulanacak, tüm sezona da yetecekti. Resmi makamlar, ziraat odaları, sulama birlikleri, siyaset kurumu, hepsi uyudu. Hepinizin de yatacak yeriniz yok!

Peki, kaç gün suya ihtiyaç var? 85 gün.

“Aptal Manisalıların” yer altı suları, baraj suları doğru İzmir’e. Aşağıda da su kalmadı.

İki gün önce “su bakanı” V. Eroğlu Manisa’daydı. Bu konu ile alakalı tek kelime eden çıkmadı. Yağlama, yıkama seansları, yalakalık kuyruğundan sıra gelmedi herhalde. Sulama işini de tam sezon başında sulama birliklerinden geriye alan DSİ’ de, şu anda ne yapacağını bilmiyor. Personeli de yok!

Vali, DSİ, il-tarım, Manisa’nın tüm parti m. vekilleri, ziraat odaları, çiftçiler… Tık yok, tıs yok.

İnanın dostlar, içim tükendi. Yazmaktan, yetkililerini uyarmaktan yoruldum.

Bu şehrin insanı olmaktan utanç duyuyorum. Görevini yapmayana da zerre kadar saygım da kalmadı.

ENİS ÇANLI

3 Haziran 2018 Pazar | 1026 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ALAŞEHİR'İN 25 MİLYONLUK YATIRIMI DEVAM EDİYOR
SIYASET
MASKİ Genel Müdürlüğü, Alaşehir ilçe merkezi için 25 milyon TL yatırım bedeli ile inşaatına başladığı atıksu arıtma tesisinde betonarme imalatlara devam ediyor.
16.7.2019

20

SELENDİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
SIYASET
Selendi Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleştirildi.
16.7.2019

17

SARIGÖL'ÜN İLK ÜZÜMLERİ RUSYA'YA
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl Ovasından ilk üzüm hasadına başlandı. Erkence üzüm olarak bilinen Trakya İlkeren türü üzümlerin hasadına başlanırken ilk üzümlerin Rusya'ya ihracatının yapılacağı öğrenildi.
16.7.2019

22

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks