16 Haziran 2019 Pazar - 10:53:08

SON DAKİKA

ABD ÇEKİRGE FARESİ

ENİS ÇANLI

11 Şubat 2018 Pazar | 991 Okunma


Mesleğimiz gıdaya dayalı ürünleri kapsadığı için, üretim ve satış zamanı ne kadar haşerat varsa, bizim ilgi alanımızdadır. Kendimizi bir şekilde zoolog gibi de tanımlayabiliriz.

Geçenlerde köydeki depolarımda yiyecek bir şey olmamasına ve ilaçlamama rağmen, boş ve yeni naylon çuvallarımın fareler tarafından kullanılamaz hale getirildiğini görünce canım sıkıldı. Maddi zarar.

Fare deyince, bir ara internette gördüğüm haber aklıma geldi. Yüzlerce çeşidi olan farenin sadece “ABD topraklarında yaşayan” bir cinsinin, “çekirge faresi” olduğunu öğrendim.

O da her fare gibi ne bulursa yiyen, yemediğini berbat eden bir haşere. Ama onu hem cinslerinden ayıran çok başka özellikleri de var.

        ABD VE HALKINI TAM YANSITAN BİR KEMİRGEN

Yeryüzün de kendi cinsini aç, tok her durumda hiç tereddütsüz yiyen tek canlı hayvan “çekirge faresi” imiş.                                                                                                                                        

Daha da ilginci, yuvasını yabancı saldırısına karşı korumak için “kurt gibi uluma” taklidi yapan, tek kemirgen.

Zoologlara göre vahşi, saldırgan, diğer hemcinslerinin aksine sadece etçil, en önemlisi de yediği zehirli hayvanların(akrep ve yılan) zehrinden hiç etkilenmeyen tek sürüngen.

Allah’ın işine bakın, sevgili okurlar.

Şu ABD topraklarında iki ayaklısı da, dört bacaklısı da aynı kafadan. Yani vahşinin, vahşisi.

Neyse…

Keşke ABD deyince aklımıza sadece “fare” gelse.

Bu hafta, aylardan beri “okyanus ötesinden” başkasını beklerken, “terör örgütlerinin destekçisi” ABD’nin önemli adamları geliyor.

Ne için geliyorlar biliyor musunuz?

Kendi topraklarında, kendi insanlarına zulmeden, adına ister Arap, isterseniz Kürt deyin, binlerce aptal, ahmak, geri zekalıları hizaya getirmek için, askerlerinin canı pahasına o topraklara giren, insanlık dersi vermeye giden Türkiye’ye ayar vermek için.

                                  TAŞRANIN TAŞ KAFALILARI

Sevgili okurlar;

Siz hiç bugüne kadar Manisa’da herhangi bir büfede, şarküteride, lokal ve kahvehanelerde “taze sıkılmış üzüm suyu-şırası” içtiniz mi? Şişeleyip satanını gördünüz mü? Evinizde kendiniz yaptınız mı?

Ben gördüm. Ama şişeleyip satanını değil! Laf olsun babında İzmir tarım fuarında Tarım bakanına marifetmiş gibi gösterenleri gördüm. Sanki Manisa’da sanayisi varmış gibi, Fakıbaba’ya içirdiler, k.üzüm yedirdiler.                                     Şimdi bunlara ben ne diyeyim?

Manisa-tarım-tarıma dayalı sanayi-üzüm suyu. Zeki varlıklar, vesselam!

“Manisa’nın tarım adına hiçbir sorunu yok” demenin Arapçası bu olsa gerek!

Çok yazdım. Artık yazmayayım. Çünkü ben, utanıyorum. Şu anda bile çok sinirliyim, beynimden geçenleri yazsam başım derde girecek.

En çok neye üzülüyorum biliyor musunuz? Tamamını tanıyorum. Hepsini de insan olarak severim. Kusuru bakmasınlar, oturdukları, daha doğrusu işgal ettikleri makamlarının adamı değiller. Hem de hiç birisi. Ne hikmetse, bu şehirde, çiftçi sırtından zengin olanından sanayici de çıkmıyor, fikir adamı da!

                          BAŞBAKAN MANİSAYA GELDİ

Kapalı spor salonu, Manisa ölçeklerine göre zaten küçük. İçerideki partili yapısı, bildiklerim ve tanıdıklarıma bakınca cemaat ağırlıklı kişiler. Neyi, ne için alkışladıkları, neyi anlayıp da, neye tepki verdikleri belli olmayan bir küçük, kuru kalabalıktı. Üstüne helikopterimizin düşürülmesi, iki pilot, 9 erimizin şehit haberi de eklenince, keyfim iyice kaçtı. Allah’ım, merhamet etsin!

Kongrede kimler mi yoktu?

Eskinin ANAP, DYP, MHP bıkkını, AKP’ye en az yüzde 20 oy katkısı olan, siyasi manada “mütedeyyin kitle” yoktu. Gediz ovasının çiftçisi, ilçelerin esnafı, fabrikaların işçisi hiç yoktu.

Zaten dikkat edin, Tayyip bey de, Bin Ali bey de hangi il kongrelerine gitseler, kalabalığın tamamı çeşitli cemaatlere bağlı insanlar.

B.Ali Yıldırım beyi dikkatli dinledim. Manisa AKP teşkilatı, başbakanlarını hiç doğru düzgün bilgilendirmemişler. Çok belli oldu. Afrin, ABD, AB. Bende bıktım vallahi!

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi, yeni otoyollar, tüneller, hızlı trenler yapılsın da, tüm bunlar, vatandaşın eskisi gibi ilgisini çekmiyor.

Afrin konuşmaları, hamasetleri, R.T.E haricindeki, herhangi bir AKP’li yetkiliden duyan halk, artık hoşlanmıyor, olumlu tepki de vermiyor.

Başbakan’ın konuşmaları tekdüze ve çok kuru. Reis’in aksine insanın içini rahatlatan bir üslubu da yok!

Bir sürü vaatler ve halkımıza “hayırlı olsun” boş temennilerini de kimseler yutmuyor.

Koskoca Manisa için talep edilen tek konu, “okul üzümü” dağıtılmasına devam edilmesinin istenmesi.

Ayıp!   Utanın! Yazıklar olsun!

Manisa’da rekolte 310 bin ton. Dağıtılan ve k.üzüm üreticisinin fazla ürününün alınması için yapılan bu projede kullanılan üzüm miktarı 4 bin ton.

                 MANİSADA SİYASET RESMEN DÖKÜLÜYOR.

İktidar, muhalefet, Manisa’nın tüm milletvekillerinin kendi şehrinin ana sorunlarından bihaber olmaları, zaten durumu açıklamaya yetiyor.

Elbette yarısı Manisalı olmayan Manisalı vekillerimize, tepki göstermesi gerekenler, halkın söylediği gibi “ahmak gibi” kenarda duruyorsa, aday gösterilip seçtirilirse, olacağı budur.

Önümüzdeki seçimleri yazmak ve yorum yapmak içinse, zaman çok erken. ,

Yalnız bugün seçim olsa bırakın mahalli seçimleri kimin alacağını, oranını bile şimdiden yazabilirim. C.başkanlığı içinde aynı şeyleri söyleyebilirim.

Lakin milletvekilliği seçiminde inanılmaz değişik bir tablonun çıkacağının kokusunu şimdiden alabiliyorum. Üç parti de, Manisa’da aynı yanlışlarda ısrarcı olacak gibi duruyor.

Bu kadar “siyaset acemisini” bir arada, isteseniz bulamazsınız. İleri de onu da yazacağım.

Mesela AKP’de, FETÖ aradan çekilince, devlet bürokrasisi kademelerinde kendilerine çok rahat yer bulan diğer üç büyük cemaatin, Manisa’da kendi adaylarını seçilecek yerlere koyma çalışmaları ve kulisleri, içten içe cemaat çekişmeleri, şimdiden başlamış durumda.

Bu teşkilat, kusura bakmasınlar, bu yükün altından kalkacak siyasi birikime ve tecrübeye sahip değil!

Ne diyelim mübarek olsun!

 

ENİS ÇANLI

11 Şubat 2018 Pazar | 991 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ JANDARMA TEŞKİLATINI AĞIRLADI
SIYASET
Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can ve jandarma personeli, 180. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Ahmet Deniz'i ziyaret etti.
14.6.2019

234

VALİ DENİZ, İZMİR CADDESİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ
SIYASET
Her fırsatta vatandaşlarla iç içe olan ve esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Manisa Valisi Ahmet Deniz İzmir Caddesi esnafını ziyaret ederek hem hayırlı işler diledi hem de sohbet ederek esnafın sıkıntılarını dinledi.
14.6.2019

214

TÜRKMEN ŞELALESİNE BIRAKILAN ATIKLARI ÖĞRENCİLER TEMİZLEDİ
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri örnek bir duyarlılık çalışmasına imza attı.
14.6.2019

235

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks