25 Ağustos 2019 Pazar - 14:21:59

SON DAKİKA

301 SİYASETİ

ENİS ÇANLI

3 Mayıs 2018 Perşembe | 1520 Okunma


Siz değerli okurlar, gazete köşemde bu makaleyi okuduğunuz saatlerde (bugün Cuma) CHP, cumhurbaşkanı adayını büyük bir tantana ile açıklıyor olacak.

Zannedersiniz ki başkan Trump ABD’yi bırakıp, bizde aday olacakmış, ya da uzaydan birisi gelecek, hepimiz “vay be!”diyeceğiz. “CHP zekası” herhalde böyle bir şey.

Son bir ayda aslında yazmayı çok sevmediğim siyasi içerikli makalelerimi okuyan dostlarım bilir. Erken seçim kararı alındığı ilk günler “muhalefetin iki seçimi de almasına dair hiçbir işaret yok!”demişim. CHP’nin, özellikle K. Kılıçdaroğlu’nun hedefinde “ cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma fikri, çabası ve en önemlisi de ümidi yok, olmadı da”!

Bugün aday olarak açıklanacak isim “Muharrem İnce” olursa bilin ki hedef sadece “parlamento seçiminde iktidar ortağı olma” hesabıdır.

Yok, Sayın “İlhan Kesici” aday gösterilirse de bilin ki “cumhurbaşkanlığı koltuğunu alma çabası da” sürecek.

           K.KILIÇDAROĞLU SEÇİM SONRASININ HESABINI YAPIYOR

40 yıldır siyaset ile bir şekilde ilgim oldu. Siyasette temel gerçekler ve reel politik düşünceler asla değiştirilemez. Politika arenasında “kardeş-dost-kader arkadaşlığı” mezara kadar değil, koltuğa kadardır”!

İşte A.Gül-R.T.E sürtüşmesi, işte B.Arınç-R.T.E çekişmesi. İşte evine dönen A.Davudoğlu ve daha niceleri.

Gelelim Muharrem İnce’nin adaylığına.

K.Kılıçdaroğlu yönetimini yerden yere vuracaksın, eleştireceksin, kongre seçiminde karşısında aday olacaksın ve seni genel başkanın c.başkanlığı gibi çok önemli bir koltuğa aday gösterecek. Öyle mi?

Diyelim gösterdi. Bu duruma, “vay be, bizim genel başkan ne demokrat adammış” diyenin aklına şaşarım!

Aklı başında ve siyaseti açık ve net okuyan kişiler bilir ki, yapılan parti genel başkanlığı seçimini kazanamamış, daha doğrusu iki defa fark yiyerek kaybetmiş bir şahsa, c.başkanlığı koltuğuna oturması için, başta CHP seçmeni dahil olmak üzere hiç kimse, oy atmayı düşünmek dahi istemez!

Kemal bey şaşırıp Muharrem İnce’yi aday gösterirse, “bakın partilim! Ben en iflah olmaz rakibimi aday gösterecek kadar erdem sahibiyim” mesajını veriyor demektir.

CHP’nin muhtemel adayları içinde en zayıf halkanın Muharrem İnce olduğunu dağdaki çoban bile biliyor. Bir daha ağzını açıp Kemal beye “aa” bile diyemez! En ateşli parti içi muhalifi olarak c.başkanlığı seçimi kaybedildiğinde Kemal beye hesap soramayacak kişi sizce kim olur? Kemal bey de olası seçim kaybı faturasını sizce kime keser, dersiniz? Oyun içinde oyun!

                 İLHAN KESİCİ GERÇEĞİ

CHP tarihi bir fırsatı teperse seçmenine hesap veremez!

İlhan Kesici… Ülkemizin büyük bir değeri, devlet adamı vasfına ve adabına sahip, ülke siyasetini okuyabilen, halkını ve beklentilerini yakinen tanıyan, reel politika uzmanı mümtaz bir şahsiyettir. Parti içi hesaplar yüzünden heba edilirse, gerçekten yazıklar olsun!

           KOMPLO DEĞİL, GERÇEĞE BAKALIM

Komplonun ne teorisini, ne de kendisini hiç sevmediğim için düşünmemeye ve yazmamaya gayret ediyorum.

Ama görünen o ki, tüm ülke sathında insanımız siyasi gelişmeleri Ankara’dan takip ettiği için, ülke dışında, ülkemiz ile alakalı siyasi görüşleri, haberleri ve yazıları pek dikkate alan yok gibi. Onun için “global siyasetin” adına “uluslar arası ilişkiler” deniliyor.

             İNGİLİZ MANİVELASI

Abdullah Gül’ün basın toplantısından iki gün önce ünlü İngiliz Reuters ajansı aday olmayacağını açıklıyor. Anlıyoruz ki “İngiliz-Suudi” fikrinin Türkiye versiyonu zatımızın düşüncelerini nedense bizden önce onlar çok iyi biliyor.

Financial Times, dünyanın en saygın “İngiliz iş gazetesidir”. 2. ve 3. sınıf dünya ülkeleri için yazdıkları makaleler aslında tavsiye değil, emir niteliğinde oluyor.

Geçen gün yazılan bir makalede “Türkiye’nin AB ve ABD tarafından ekonomik ve siyasi olarak köşeye sıkıştırılması, hatta izole edilmesi gerektiği ve bu sayede R.T.Erdoğan’ın ülkesinde güç kaybına uğraması, yapılacak seçimde de gönderilmesi ” yönünde bir yazı vardı.

Şimdi şöyle düşünün;

Amaç R.T.E’nın koltuktan indirilmesi ise, ülkemiz insanının sinir uçlarına dokunarak bunu sağlayabilir misiniz? “Reis” mağdur rolüne sokulmuş olmaz mı? Türkiye üzerinde operasyon düşünen, hele içinde İngiltere gibi “sinsi dış politika güden” bir ülke ve onun borazanı Financial Times gazetesi varsa, böyle bir acemi hata yaparlar mı?

ABD’de FETÖ örgütünün şu aralar dozunu arttırdığı “Reis karşıtlığı” propagandası ve muhalif adaylara destek vererek onların bir yerde “FETÖ sevici” gibi lanse edilmesine sebep olduğunu bilmeyen yok! Bu durum ülkemizde en çok kimin işine yarar? ABD, Sayın Erdoğan’ı gözden çıkarmış olsa, istese bu sesi kısamaz mı?

Benim anladığım ne AB, ne İngiltere, ne de ABD’de R.T.E’nın henüz “üstü çizilmemiş”. Acı, ama ülkemiz üzerindeki oynanan oyunun gerçeği de bu.

             KURTARICILARIMIZ HİÇ BİTMEZ

2001 krizinde ABD-İNGİLİZ-İSRAİL global sermayesinin adamını bir gecede ülkemizin “kurtarıcısı” ilan etmiştik. Adı da Kemal Derviş idi. Donumuz hariç her şeyimizi kaybettik. 45 milyar doları ödemek bu millete düştü. CHP adamı vekil yaptı, bakan yaptı. Adam anında devletin KİT’lerinin bir kısmını haraç-mezat sattı. İş bitti, harç bitti, yapı paydos, çekti, gitti. Yorganda, kavga da bize kaldı.

Şimdi de yeni bir “kurtarıcımız” var.

               TEMEL KARAMOLLAOĞLU

   Adam 77 yaşında. Düne kadar camiden eve, evden camiye derken bugün ülkemin ve çoluk, çocuğumuzun geleceğinde anahtar rolüne soyundu, kabul görüyor. Yasa gereği şahit olması zor, vasiyetname yazsa akıl sağlığı raporu istenecek bir kişiden bahsediyoruz. Ne hikmetse Arap televizyonlarında, özellikle “İngiliz uşağı Vahhabi” kanallarında Temel bey sıklıkla geçer oldu. Neden acaba?

Tüm alevi CHP’lilerin söylemlerinde “Madımak katliamına göz yumanlarından birisi(?)” dediği kişiden, şu anda CHP’nin de dahil olduğu seçim ittifakının ortağı SP’nin genel başkanından bahsediyoruz.

Bütün hesaplar parlamento da 300+1 muhalif vekil çıkarma derdi.

Anlayın artık ülke siyasetimizin kalitesini ve mantalitesini.

         MERAL AKŞENER YÜKSEK SİYASETİ GERÇEKTEN BİLMİYOR

Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında ısrarla altı çizilen nokta, İYİ partinin en fazla oyunu kopardığı parti CHP. Sonra da düne kadar AKP’ye oy atan eskinin klasik DYP-DP-ANAP oyları ile bir miktar MHP oyları.

Çok siyaset bilmeye gerek yok! Meral hanım tükürdüğünü yalamamak adına ısrarla c.başkanlığı adaylığından vazgeçmiyor. Sizce Kadrosu derleme, toplama, parlamento çatısı altında parti başkanlığı yapmamış, bu konuda deneyimi olmayan bir partinin genel başkanı Türkiye’nin bir numaralı koltuğuna oturabilir mi?

Aklı başında bir genel başkan ilk önce parlamentoda gücünü test eder, sonraki seçimde de en büyük koltuğa talip olur. İP için A’dan Z’ye kadar yanlış düşünce ve strateji. Verilen emeğe yazık!

K.Kılıçdaroğlu iki manevra ile İYİ parti üzerinde inisiyatifi ele geçirdi. Birisi “15’ler hareketi”, diğeri de yeni kurulan “cumhuriyet ve demokrasi ittifakı”. Bu ittifak sayesinde CHP’nin ne kadar oyunun başka partilere kaçtığı belli olmayacak, kaçması da bu şekilde engellenmiş olacak. Aslında parlamento seçiminde İP-SP ittifakı %10 barajını çok rahat aşacak gibi görünüyor.

Meral hanım büyük ihtimalle seçimlerden sonra genel başkanlığı da bırakmak zorunda kalacak. Siyasi teamüllerde parlamento da olamayan bir genel başkan, genel merkez binasından partisini yönetemez! Bu durum iki kişinin de işine gelir. Genel başkan yardımcıları Ümit Akdağ ve Koray Aydın. Şimdiden güle, güle sayın Meral Akşener.

Gelelim iflah olmaz, “temcit pilavı” büyük siyaset oyununa! 16 senedir oturdukları koltukları birbirlerine borçlu olan “sözüm ona düşman kardeşler” kimler?

Recep Tayyip Erdoğan… Deniz Baykal… Kemal Kılıçdaroğlu…

NOT: Şu an perşembe, saat 14.00. İnternete yeni haber düştü. İlhan Kesici’nin bizzat kendi ifadesi ile CHP’nin “cumhurbaşkanı adayı” Muharrem İnce olarak açıklanacak!

ENİS ÇANLI

3 Mayıs 2018 Perşembe | 1520 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks