19 Eylül 2019 Perşembe - 08:46:23

SON DAKİKA

25 HAZİRANDAN SONRA UÇACAĞIZ

ENİS ÇANLI

6 Mayıs 2018 Pazar | 1692 Okunma


Başlıktaki cümleyi ayrı, ayrı yerlerde vatandaşa söyleyen biri AKP’li, diğeri CHP’li vekile birileri paraşüt verse iyi olacak. Yoksa garibim yere çakıldığının farkına bile varamayacak!

Geçen hafta bir işim dolayısıyla İzmir’deydim. Bir zamanlar yağ ve yem sanayinde yöneticiyken Roche zooloji ilaçları Ege bölge müdürlüğü yapan Geza isminde Macar asıllı bir arkadaşla iş ilişkimiz oldu. Tam 40 senedir de dost ilişkimiz kopmadı. İzmir Deniz Tic. Odası başkanlığı, Arkas g. müdürlüğü derken emeklilik, Urla’ya yerleşti.

Sohbetin konusu biraz özel, geri kalanı da haliyle ekonomi üzerine oldu. Ben tarım, Geza sanayi-ihracat bilgilerimizi paylaştık. Genel kanı, iş alemi ve hayatı, sosyal refah düzeni konusunda ortaya atılan rakamlar bir hayli sıkıntılı.

Benimde gözlemlediğim, sürekli sizlere yazdığım ve Geza’nın söylediği “ithal ikameli ihracat”, girdap gibi bizi dibe çekiyor. Özellikle son iki ayda ihracattaki artış oranının yüzde olarak giderek ithalat oranının bir hayli gerisinde kalmasından rahatsızlık duymamak adeta imkansız gibi. Döviz darboğazı da cabası.

             SEÇİM EONOMİSİ İNSANIMIZA ZARAR YAZACAK

Sıkı bir sosyal demokrat olan Geza’nın “Enis; seçim zamanlaması çok yanlış oldu. Tamam, AKP ekonomiyi eline yüzüne bulaştırdı. Ama inan şu an için başka bir ekolün işbaşına gelmesi, dümene oturması, direksiyonu eline alıncaya kadar geçen 4-5 ay süre ülkeyi bir anda “2001 kriz havasına sokabilir” demesi beni hiç şaşırtmadı. Çünkü bende aynı kanaatteyim. Yani yeni bir iktidar partisi ve anlayışı için zamanlama maalesef yanlış.

25 Haziran sabahı iktidara kim gelirse gelsin kardeşim “hayal denizinde yüzen millete” gerçekler anlatılmaz ve ayar verilmezse, bu sefer elden çıkarılacak devlet malı da kalmadı. İki ucu değnek ya da yukarı tükür bıyık-sakal misali..

           ÜLKEDE YABANCILARA YİNE SATILAN FABRİKALAR VAR

Geza “Manisa organize sanayinde bir fabrika yabancılara satılmış, haberin var mı” deyince irkildim. Eve döndüğümde araştırdım, evet, satılmış.

ABD’nin dünyanın en büyük endüstriyel V kayış firması(100 yıllık- V kayışın mucidi) GATES, yine dünyada “turbo hortum” üretiminin “en büyüğü”, Türk RAPRO firmasını satın almış. Birisi İzmir’de, diğeri Manisa’da iki fabrikası olan, başka da rakibi olmayan firma artık ABD’lilerin oldu.

Biliyorsunuz, ABD şubat-2018’de Trump’un emri ile en çok demir-çelik aldığı ülkelerin başında olan Türkiye dahil, bazı ülkelerin ihracatına ek vergi koydu.

Bizimkiler tepki vereceklerine yedikleri “halta” bak! Aynı tarihlerde(Şubat-2018) “Kardemir demir-çelik tesisi” hisselerinden ABD’li bir demir-çelik şirketi 263 milyon dolarlık hisse almıştı. KAP’ın sitesinden baktım. Şirketin hisse oranı % 10’u geçmiş. Yabancı sermaye piyasası kanununa göre yasak! Hale bak!

             BANKACILIKTA DA SINIFTA KALDIK

180 yıl önce Türkiye’de ilk banka kurma çalışmaları yapan İngilizler, padişah 2. Mahmud’un “neden bizimkiler banka kurmuyor” sorusuna “sultanım; tebanız toprak ve mülk peşinde, Türklerden bankacı olmaz, iflas ederler” tezine ses çıkaramaz.

Günümüzde de Ziraat, Halk ve Vakıflar bankaları haricinde tüm bankalar yabancı sahipli veya ortaklıkları var.

AB, bankacılıkta yabancı sermaye payını %20 üzerine çıkmasına izin vermiyor. Bizde 2002 yılında % 10 olan yabancı payı 2018 başında %47’ye çıktı.

Borsa da ise 2002’de yabancı payı %7 iken bugün % 71’i geçmiş vaziyette.

1873’de de Galata’da kurulan “esham ve tahvilat borsasının da” yüzde 80’i azınlıkların ve yabancı bankerlerin kontrolünde idi. Çarlık Rusya’sı ve balkan ülkeleri ile yapılan savaşlar için tahvil karşılığı alınan paralar hep azınlıklar ve orduya harcandı. Kadere bak! Suriye müdahalelerinde bu seferki sermaye partnerimiz Rusya.

“Ne var bunda canım ya?” diyene söyleyelim hemen; sen istediğin kadar para ve sermaye ile alakalı tedbir al, kanun çıkar, istersen “Reis” gibi “faizlerin yüksekliğinden, AKP’ye komplo kurulduğundan şikayet et, dur”!

100 sene önce sultan Abdülhamit Han devletin borcu için 5. Murad’ın aksine, Galatalı meşhur Yahudi bankerler yerine Ermeni bankerleri tercih edince 1908 darbesi ile meclisi ortadan kaldırıldı. Hatta meşhur bir İngiliz bankerin oğlu koca imparatorluğun maliye nazırı yapılmak istendi.

Zaten 1840-1930 arası ekonomi tarihimizi bir ara yazayım istiyorum. Hem Osmanlı’nın, hem de “genç cumhuriyetin” nasıl dolandırıldığını görür, anlarsınız.

“Devletlerin tarihinde yeni diye bir şey yoktur. Sadece tarihi okumayanlar yeni olduğunu zannederler”.

Şu anda 2018 yılı içinde dünyada parası sürekli değer kaybeden “tek ülke” var, Türkiye. Neden acaba?

Şu “standart&poors, merril lynch, moody’s, fitch” var ya, bunlar “Türk düşmanı”???? “Reis” ve ekonomi kurmayları öyle diyor.

Bir gece ansızın gelmelerine lüzum yok! Zaten içimizdeler ve içimize ettiler!

 

ENİS ÇANLI

6 Mayıs 2018 Pazar | 1692 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks