25 Ağustos 2019 Pazar - 14:40:02

SON DAKİKA

TİBETİN GENÇLİK SIRRI

DENİZ TÜRKKAN

31 Ağustos 2018 Cuma | 1478 Okunma


Yoga sağlıklı yaşamanın ve yaşlanmanın sırrıdır. Daha önceki yazılarımdan birinde yoganın öneminden bahsetmiştim. Kısaca; zihni sadeleştirmek, anda kalmak geçmişin pişmanlıklarından uzaklaşmak gelecek kaygısından özgürleşmek başlı başına hormonal sistemimizin dengeli çalışmasını sağlar.

Benim yoga yapacak zamanım yok ya da para ayıramam gibi düşünceler zihin yanılgısı ve aldatmacası. İzlediğimiz dizilere, alış-veriş merkezi gezmelerimize ayırdığımız zamanlarımızı bir hesaplayalım. En yoğun iş adamının bile hafta da kendine ayıracak 3 saati varmış. Sigaraya, ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız her şeye, pahalı telefonlara ya da elektronik eşyalara kısacası bir çok şeye para ayırabiliyorken sağlık için sadece doktora para ayırmak da gerçekten düşündürücü bir durum.

Zaten yogaya başladıktan bir süre sonra felsefesini de benimsemeye başladığımızda bir çok bağımlımız da bizden uzaklaşıyor. Yoga düzenli ve doğru nefes ile uygulandığında makbul.

Bu yazıda sizlerle paylaşmak istediğim yoganın gençlik sırrı hareketleri. Düzenli yoganız dışında sabah kalktığınızda yapacağınız 5 poz günlük hormonal dengenize yardımcı olacak. Çünkü tüm çakralara dokunup enerji akışını aktive ediyor.

Bu hafta ilk 2 pozu inceleyeceğiz. Tibet’in gençlik pınarı pozları toplam 5 pozdan oluşmakta. Bu 5 pozu ilk hafta 3 defa sırasıyla uygulayarak başlayabilirsiniz. Sonraki hafta 5 tekrar sonraki hafta 7 tekrar şeklinde devam ederek her hareketi toplam 21 kez yapacak duruma geliyoruz. 7 tekrardan sonraki haftalarda 21 e ulaşmak için artışı kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Başlangıç aşamasında ciltte kızarıklık, mide bulantısı, gaz, terleme, kötü koku, baş ağrısı gibi belirtiler yaşanabilir. Önemli olan vazgeçmeden devam etmek. Çünkü zihin bahaneler üretmeye başlayacak. Aman bir gün yapmasam ne olur gibi. Ama o bir gün belki beş güne çıkacak. Devamlı yaptığımız davranışları değiştirmek zor olabilir. Formülü kararlılık.

Tibet gençlik sırrının başka deyişle Tibet’in gençlik pınarı faydaları:
 • Kaliteli uyku düzeni,
 • Enerji ve performans artışı,
 • Konsantrasyonda mükemmel seviyeye gelme,
 • Zihinde berraklık ve hafızada güçlenme,
 • Ciltte ışıldama,
 • Bel, boyun ve sırt ağrılarının ortadan kalkması,
 • Mide, bağırsak sendromlarının ortadan kalkması,
 • Depresyon, mutsuzluk ve keyifsizlik halinin ortadan kalkması,
 • ‘Kilo veremiyorum’ diyenlerin kilo vermesi ki, bu olay çakraların dengeye girmesi ile bedendeki blokaj ortadan kalktığı için gerçekleşiyor,
 • Sigara içme isteğinde azalma


1.Hareket

Enerjiyi temsil eder. Kolları iki yana açıp omuz hizasında kaldırıyoruz. Nefes alıp kendi etrafımızda dönerken 360 derece dönüp nefes vererek ilk noktamıza geri dönüyoruz. Bu bir tur oluyor.
 1. Hareket


Toprağı temsil eder. Sırtüstü yatıyoruz. Eller bedenin iki yanında gövdeye yapışık. Nefes alırken kafayı kaldırıyor çeneyi gövdeye yaklaştırıyoruz. Aynı anda bacaklar dümdüz ayak tabanları tavanı görene kadar kalkıyor. Nefesi verirken başımızı ve bacaklarımızı yavaşça indiriyoruz. Bu bir tur yapıyor. Nefes alış- verişimiz hep burundan sakince.

Kendiniz için yapacağınız en güzel alışkanlıklardan biri olan Tibet’in yaşam pınarının 3 pozuna haftaya devam edeceğiz. Hava, su ve ateş elementlerinin hareketlerini barındıran hareketler öncesi bu 2 pozu denemenizi tavsiye eder, iyi hafta sonları dilerim. Hoşçakalın. Sağlıkla kalın.

deniz.turkkan@hotmail.com

DENİZ TÜRKKAN

31 Ağustos 2018 Cuma | 1478 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks