25 Ağustos 2019 Pazar - 15:14:03

SON DAKİKA

TAİ CHİ CUHAN

DENİZ TÜRKKAN

19 Ekim 2018 Cuma | 786 Okunma


Merhaba, size bu hafta ben de ayrı yeri olan bir başka sağlık yolundan bahsetmek istiyorum. Her yazım da yazdığım gibi; kendimize, özümüze ulaşıp birlik bilincini hissedebilmek için çok yol var. Bunlardan bir tanesi Tai chi chuan . Ayrıca içinde savunma sanatını ve felsefe barındırıyor. O yüzden olsa gerek ki Çinliler her sabah kalktıklarında tai chi pratiklerini yapıyorlar. Sanırım insanın varoluşundan beri denge için bilinçli ya da bilinçsiz bir arayış var. Tai chi hareketlerinde bir akış , nizam vardır tıpkı doğa da olduğu gibi. Akış ile doğada ki 5 elementin dönüşümü ifade edilir . Bunlar: Tahta, ateş, toprak, su, hava.

Tai chi yi hayatına yerleştirmiş bir insanı zerafetinden tanıyabilirsiniz. Zaman , mekan ve sizinle uyum içinde akabilirler. Çünkü temeli birlik ve bunun sonucu oluşan yin-yang dengesidir. Eril-Dişil, karanlik-aydınlık, soguk-sıcak gibi...

Makrokosmoz ve mikrokosmoz da vücudumuzun homeostasi(iç-dış dengesi) yi araması gibi denge arayışındadır. Biz midemiz bulandığında bir şeylerin iyi gitmediğini anlarız. İste vücut organ dengesinin bozulduğunu haber vermektedir. İlaçlar ile bir denge arayışımız başlar. Tedavi eder bazen ama dönüp kaynağını çok incelemez. Baskılarız ve kurtuluruz belki. Unuttuğumuz şu ki vücudumuzda ki enerji sistemi düzgün çalıştığında zaten hasta olmuyoruz. Vücutta hastalıklara karşı bir direnç oluşuyor ve organlar işlevlerini sağlıklı olarak yerine getiriyor.

Sadece vücut içi denge değil düşmeyide engelleyen beden dengesini sağlar. Bir blog da Tai chi yapan biri için şöyle bir tanımlama okudum; İpte asılan bir çarşaf gibi rüzgarın küçük bir hareketiyle hareket edebilir.

Tai chi hareketleri yaparken vücut ve zihin bütünlüğü vardır. Bu da beyinin bazı bölgelerini hareketlendirir, bazı bölgelerini ise yavaşlatır .Bu hareketler kaslarınızı esnetirken aynı zamanda esneklik sağlar.Tai chi ; osteoporoz ve fibromyalji gibi hastalıkların riskini azaltmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, depresyona iyi gelmektedir. Tai chi yaşlılar tarafından sıklıkla yapılmaktadır, bunun sebebi dengeyi arttırmasıdır. Romatizma ağrıları ve kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. Uykusuzluk problemine, dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olanlara iyi gelir.

Tai chi yi evde tek başınıza öğrenemezsiniz. Deneyimli ve bu işi iyi bilen bir ögretmenden yardım almanız en iyisidir. O yüzden bu hafta size uygulama öneremeyeceğim ancak Tai chi ile ilgili kitaplar okumanızı önerebilirim.

Ufkunuza yeni bir yelken açtıysam ne mutlu bana. Sağlıkla kalın, hoşçakalın.

www.deniz.turkkan@hotmail.com

DENİZ TÜRKKAN

19 Ekim 2018 Cuma | 786 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks