19 Ağustos 2019 Pazartesi - 20:08:34

SON DAKİKA

TAÇ ÇAKRA

DENİZ TÜRKKAN

22 Haziran 2018 Cuma | 976 Okunma


Yedi hafta boyunca zihnen ve fiziken bizi etkileyen çakralardan bahsetmeye devam ettim. Çakra sisteminde sona geldiğimizde Tepe Çakra karşılıyor bizi. Hiç bir çakranın önemi küçümsenemez. Tepe Çakra bir olmanın , hissiyatın, öze ulaşmak için evrenselliğin yaşandığı çakradır. İlahi olana açıktır. Epifiz bezinin ve bebeklerdeki bıngıldağın karşılığıdır. Ölüm ve yaşam farkındalığı gelişmiş insanların bu çakraları dengededir.

   Çok kuvvetli hayaller kurarak, vizyon geliştirebilen, ilahi güce teslim olup evren ile bir olmayı biraz da olsa deneyimleyebilen insanlar huzuru yaşarlar. Huzur biz olmak , o bizin içinde ben olmak ve bu ikisinin dengesini kurmaktan geçer. Çok zordur aslında bu denge. Çünkü ego dediğimiz benlik dengeden çıktığında ya ‘biz’ içinde eriyip gider, kaybolur ya da kükreyerek ‘Ben buradayım’der dikkat çeker. Bir de biz gibi davranan benler vardır ki en tehlikeli olandır. Tepe Çakrası dengede olan insanın işi farkındalık ile yerini bilmek ve teslim olmaktır. Her şeyi kontrol etmeye çalışan ve hatta kontrol edemediklerimize sinirlenen bizler için gerçekten zor bir sınav: TESLİM OLMAK.

Evrende bir yerinin olduğunu hissetmek, görevinin ne olduğunu anlayabilmek için enerji harcamak, makrokosmos ile mikrokosmosun aslında aynı olduğunu özümseyebilmek, sindirebilmek meditasyon ve zihin sakinliği ile olabilecek Tepe Çakra ayrıcalığıdır. Göz ile görülemeyen atomun elektronlarının yörünge dizilimi ile güneş sistemindeki gezegenlerin dizilim benzerliği bize makro ve mikrokosmos benzerliğini açıklar.

   Özellikle kanser hastalarında bu çakranın az çalıştığı düşünülüyor. Migren, depresyon, sürekli hayal kırıklığı yaşayanlardaysa fazla çalışıyor.

 Bazı kaynaklar renginin menekşe moru olduğunu söylerken bazıları beyaz olduğunu söylüyor. Değerli taşı kristal kuvarstır. Kokusu sandal ağacıdır.

Olumlamaları:

   Bu dünyadan giderken yanıma almak istediğim sevgi dışında hiçbir şeyim yok ve o zaten benimle gelecek. Maddenin geçiciliğini ve anlamsızlığını bilerek onu gereğinden fazla arzulamıyorum. Dünyanın ötesi ve ben sonsuzuz…’ Evrendeki her şeyle bağlıyım ve evren tarafından destekleniyorum.  Yolumda barış ve huzur içinde yürüyorum.    Her geçen gün daha bilinçleniyorum.

   Meditasyon yapmak, sessiz yerler tercih edip vakit geçirmek, yüksek dağ tepesine çıkmak, dünyevi kaygılardan ve isteklerden uzaklaşmak Taç Çakrayı dengeliyor.

  Dünya Sağlık Örgütü anayasasında sağlık şöyle tanımlanmıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir.”  İşte tam da bu yüzdendir ki çakralarımızın akışı, bütünlüğü ve dengesi bizim sağlıklı olmamızın bir nedenidir. Sağlıkla kalın.

DENİZ TÜRKKAN

22 Haziran 2018 Cuma | 976 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks