25 Ağustos 2019 Pazar - 14:22:49

SON DAKİKA

REFLEKSİYOLOJİ

DENİZ TÜRKKAN

12 Ekim 2018 Cuma | 794 Okunma


Bu hafta bir başka uzak doğu kökenli sağlık tekniğinden bahsedeceğiz. Sağlık için çok fazla seçenek var aslında. Geriye bize uygun olanı bulmak kalıyor. Yeter ki kendimize zaman ayıralım. Zamanımızı doldurduğumuz gereksiz işler, bizim zannedip üstlendiğimiz sorumlulukları bir kenara bırakalım. Çünkü biz üzerimize aldığımız fazlalıklar altında eziliyoruz.

Refleksiyoloji; organların sinir uçlarının yüzeylere ulaştığı yerlere yapılan alternatif bir tekniktir. Masaj şeklinde uygulanır. Hastanın vücudunda ağrıyan bölgenin ayaktaki, kulak ve eldeki karşılığı bulunur.

Stres ve anksiyete bozuklukları olmak üzere, panik atak, depresyon, uykusuzluk, bel – boyun fıtığı, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık, regl ağrıları(Amerika;da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre Refleksoloji’nin, Regl öncesi gerginliği % 45 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.) gibi pek çok hastalıkta destek tedavi olarak  Refleksolojinin faydaları arasında sinir işlevlerini canlandırma, enerji yükseltme, kan akışını arttırma, rahatlama sağlama ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olması sayılabilir. Merkezi sinir sistemini güçlendirerek migreni önler ve idrar yolları enfeksiyonunu iyi gelir.

Varis sorunları, kanser ve hamileliğin ilk 6 ayında olanlar ve şeker hastalarına önerilmiyor. Uzmanlık isteyen bir alan. Ben Refleksiyoloji eğitimi aldığımda bu işin çok emek istediğini dikkatli olunması gerektiğini fark ettim. Yapacağınız hata sinir uçlarını olumsuz etkileyebiliyor.

Her seans 10 dakikadan 30 dakikaya kadar sürüyor ve birkaç seansa ihtiyaç olabiliyor. Bir veya bir kaç tedavi seansından sonra belli refleks noktalarındaki acılar, yavaş yavaş, vücudun kendi iyileştirme hızı artıyor. Zaten vücudun kendini iyileştirme eğilimi var. Bazen yardıma ihtiyaç duyuyor.

Doğada olduğu gibi organlarımız ve sistemlerimiz genetik kodlarımıza kadar mükemmel varlıklarız. Ve aslında sağlığa ulaşmak düşündüğümüz kadar zor değil. Organların sinir uçlarının ayak ve elde olması da tabi ki tesadüf değil. O yüzden hangi doktora giderseniz gidin yürüyüş önerir. Çünkü yürüyüş ile ayak altındaki sinir uçları uyarılıyor.

5.000 yıldır Çin de kullanılan bir yöntem. Batı'da bu yüzyılın başına kadar hiç bilinmiyordu. Bir yerde okuduğuma göre : Mısır Saggara’daki M.Ö 2330’dan kalma bir mezarda iki kişi el ve ayaklarına masaj yapılırken resmedilmiştir. Bu resmin hiyeroglif yazısına göre:Hasta, ”Beni incitme” derken, terapist “Sana öyle davranacağım ki, bunun için bana şükredeceksin” karşılığını vermiş.

Herhalde masaj ile iyileşmek kadar güzel bir şey yoktur.

Kendimiz için yapabileceğimiz kolay bir çalışma önermek istiyorum. Bu kadarcık çalışma bile iyi gelirken bir uzmanın neler yapabileceğini hayal edin.

Yere oturuyoruz. Bir ayağımızın üst yüzeyini bir elimiz ile tuttuktan sonra diğer elimiz ile ayak parmaklarımızın alt yüzeyinden bileğimize kadar sıvazlıyoruz. Aynı uygulamayı diğer ayak içinde uyguluyoruz.

Sağlıkla kalın. Hoşçakalın.

deniz.turkkan@hotmail.com

DENİZ TÜRKKAN

12 Ekim 2018 Cuma | 794 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks