20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:38:32

SON DAKİKA

MANDALA

DENİZ TÜRKKAN

29 Haziran 2018 Cuma | 863 Okunma


Bu hafta konumuz Mandala. Benim anlatacağım kırtasiyelerden hazır alınıp boyananlar değil, kendi yapacak olduğumuz Mandalalar. Bir çok kaynakta bulabileceğiniz tanımıyla Mandala enerjiyi tutan kap anlamındadır. Bundan sonra anlatacaklarım daha gizemli.

Mandala dileklerimizin, yaşadıklarımızın, duygularımızın birer aynasıdır. Her çizdiğimiz sembol, her kullandığımız renk psikolojimizi yansıtır. Bu yüzden yalan söylemez.

Mandalalar dünyanın her yerinde, her dinde karşımıza çıkar. Çini motifleri, danteller, kızıl derililerin rüya kovucuları, ying yang, yaşam çiçeği sembolü örnekler arasındadır. Doğa da sanki mandala dan yaratılmıştır. Örümcek ağları, kuş yuvaları, tohum, ağaç gövdesi de doğa dan örneklerdir.

Mandalalar hiç bir dine ait değildir. Ne batı ne de doğuya aittir. O öze aittir. Öze odaklanmak konsantrasyon gerektirir. Bu yüzden içine çeker ve ora da eritir. İnsan odaklandığında yaşadığı alandaki görevini fark edebilir. Hatta evrendeki yerini bulabilir.

Anlaşılabileceği gibi Mandalalar yuvarlaktır. Merkez aslında özdür. Yuvarlağın ortası özü temsil eder. Aslında hepimiz dünyada ki yolculuğumuz da özümüzü aramaktayız. O yüzden psikoterapist Carl Gustav Jung da terapilerinde Mandala kullanmış. İnsanlığın zor zamanlarında hep ortaya çıkmış.

Mandala’nın yuvarlak olması da tesadüf değil. 12.yy da Allah’ın tanımını ‘Merkezi her yerde olan, sonu hiçbir yerde olmayan küredir’ olarak yapmışlar. Yani daire tanrısal, kare ve köşeleri olan dünyasaldır. Bir taşı suya attığımızda halka halka yayılır. Yani yayılma daireseldir. Öze ulaşmak için dairede ve döngü de kalırız. Bu yüzden semazenler daireler çizer. Dairenin çevresi kanun yarı çapı yol merkezi gerçektir.

Mandalayı bölen çizgiler de anlamlıdır. Çizgiler yer altı, yeryüzü ve gökyüzünü birleştirir. Bira araya getirmek kutsaldır. Eski zamanlarda yeni bir şehir kurulacağı zaman belirlenen bir yere uzun bir anıt dikilirmiş. Şehirleşme bu anıt etrafında başlarmış. İster evlerin oturma odası olsun , ister sarayların toplanma alanı olsun bir araya gelmek ve bir merkezde toplanmak ihtiyacı hep varolmuştur.

Mandala yı yaparken hata yapmak önemli değildir. Kızılderililer kum mandalası yaparken bir tarafına hata işlerler. Türk halıcılar halı dokurken bilerek yanlış yaparlar. Felsefesi ‘ Kusursuzluk Allah’a mahsustur.’

Bir dilek tutuyoruz. Sonra pergeli alıp kağıdın bir yerine ucunu koyup daire çiziyoruz. Sonra biraz daha pergeli açıp daha büyük daire çiziyoruz. İstediğiniz kadar daire çizebilirsiniz

Dairelerimiz bittiğinde cetvelle önce daireleri yukarıdan aşağıya ortadan ikiye ayırıyoruz. Sonra yatay olarak çiziyoruz. Dört parça oluyor. Onları da böldüğümüzde sekiz parça elde ediyoruz. Ortada ki halkadan başlayarak içini istediğiniz renk ve sembolle doldurun. Bittiğinde bakın beğendiniz mi? Size ne hissettirdi? Dileğinizi düşünün. Neler eklemeniz ya da çıkarmanız gerekiyor hayatta da odaklanın. Oturup düşünme zamanı. Acaba niyetiniz sizi yeterince motive ediyor mu? Ulaşmak için neye ihtiyacınız var. Bütün bunları yaparken de sadece kendinize odaklanın. Sağlıkla kalın.

DENİZ TÜRKKAN

29 Haziran 2018 Cuma | 863 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

148

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

115

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

113

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks