25 Ağustos 2019 Pazar - 14:44:20

SON DAKİKA

KÖK ÇAKRA

DENİZ TÜRKKAN

14 Mayıs 2018 Pazartesi | 1381 Okunma


   Kadim metinlerde “Yedi Mühür” ya da “Yedi Kutsal Salgı Bezi” olarak bilinen çakralardan kök çakra bu haftaki konumuz. İnsan ilişkilerine mesafe koyma, yetersizlik hissi, gereksiz ve yersiz takıntılar, yorgunluk, halsizlik, asabilik, kilo alma, kabızlık, kansızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız bu belirtiler kök çakranızın dengesiz olduğunun habercisi .

   Kuyruk sokumunun son kemiğinde yer alan bu çakra, bacaklar, ayaklar, kalın bağırsak, omurga ve sinir sistemini kontrol eder. Kendimizi bir yere ait ve emniyette hissetme bu çakranın enerjisiyle olur. Fırtınada ki bir ağacın kökü ne kadar sağlamsa hayatta kalma şansı artar. Tıpkı bizim zor zamanlarda hayat ile mücadelemiz gibi.

   İlgili salgı bezleri böbrek üstü bezleridir. Adrenalin bunlardan birisi. Adrenalin böbreklerin işlevini yönetir, bağışıklık sistemi, vücuttaki enfeksiyon ve stresin, şeker metabolizmasının düzenlenmesinden sorumludur. Hastalanmak, hayat deneyiminin bir parçasıdır ve herkes bu deneyimden farkında olarak ya da olmayarak geçer. Bu sayede çare arar, iyileşmeye çabalar. Çünkü hepimiz hayatta kalmaya programlıyız. Kimi zaman hastalık bir ödül olur insana. Onu dönüştürebilen için değişim başlamıştır bir kez dönmek istemez geri bir daha.

   Artık kendime duyduğum sevgi de, güvende şüphe hissettiğimde ve geleceğin getireceklerinden kaygı duymaya başladığımda hastalığa fırsat vermeden toparlanmam bu dönüşüm sayesinde galiba.

Hayattan tat alma isteği ile başlayan tatlı yeme güdüsündeki artışın hikayesinin insülin direncine kadar gittiğini öğrendiğimde kendime sorduğum soru ‘ne olursa şu andan keyif almaya başlarım’ oldu bu farkındalık ile.

Hatta bazılarımızın dünyanın dört bir yanına gitse de hiçbir yere ait olmadığını hissetmesinin en büyük çaresi bile içindeki köklenme eksikliği imiş. Çünkü nerede olursa olsun insan duygularını, zihnini ve kalbini de götürür gittiği yere.

Çatışmaları yönetebilmek, sabahları rahat kalkabilmek, kendimize ve inancımıza duyduğumuz güven ile yaşayabilmek, rahat uyuyup iyi iletişim kurabilmek, hayattan yiyerek değil yaşayarak tat alabilmek ve bir yere ait hissedebilmek kök çakramızın dengeli olduğunun habercisi.

Kök çakra için aynı zamanda baht kapısı, şans, kısmet de denir. Şans boğaz çakrası ve kök çakrası olumlu şekilde birlikte çalıştıklarında oluyor. Rengi kırmızı tonları, kokusu gül, doğal taşları ; yakut, lal taşı, kan taşı, kırmızı jasper, dumanlı kuvarsdır.

Ağaçlara sarılan insanlar gördüğümde anlamsızca bakardım ama iyi geliyormuş kök çakra dengesine. Sonra bir de korkularımız ile yüzleşmek. Bir sorun ile karşılaştığımızda ‘Neden böyle oluyor yerine; ne olursa daha iyi olur ya da eksik olan ne’ gibi yapıcı sorular ile düşünmek dengeliyor kök çakrayı. Yapabileceğine inanmak yaptığın güzel şeyleri düşünmek başka bir zihin yardımı kök çakraya.

Bir de ritüellerden bahsetmek gerekirse

- Çekmecelerini düzenlemek

-Evini sirkeli su ile temizlemek

- Sıcak su torbasıyla uyumak

- Rengârenk, neşeli cıvıl cıvıl çoraplar giymek

- Yumuşak ayakkabılar giymek

-Şarkı söylemek ve dans etmek

- Banyo yaparken kendinizi sevdiğinizi söylemek

- Doğa da yürümek

- Meditasyon

Her an ama özellikle akşam yatmada önce kendinize söyleyeceğiniz olumlaması ise şöyle:

Şu an buradayım, hayatın akışına güveniyorum. Güven içinde olduğumu kabul ediyor ve şükrediyorum. Geleceğe güven ile bakıyorum. Hayat beni destekliyor. Hayattan keyif alıyorum. Kabul ediyorum, özgürüm, doyumluyum, yeterliyim.

Unutmayın sözler enerjidir her şey gibi sadece söyleyin ve inanın. Sonra bırakın gerçekleşsin. Sevgiyle kalın…

                                                                                                                         deniz.turkkan@hotmail.com

                                                            

DENİZ TÜRKKAN

14 Mayıs 2018 Pazartesi | 1381 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks